Evropský parlament souhlasil s ratifikací pařížské klimatické dohody. Tím by měly být splněny právní podmínky (tedy ratifikace minimálně v 55 státech, které zároveň vypouštějí minimálně 55 procent emisí skleníkových plynů) pro to, aby přelomová dohoda o ukončení fosilní závislosti světa vešla v platnost.
Tuto a další novinky ze světa zelených hnutí v Česku i jinde se dozvíte v aktuálním vydání Zpravodaje Zeleného kruhu, asociace ekologických organizací. Přečtěte si ho zde.
O víkendu 23. - 25. září se v Bielefeldu na severozápadě Německa uskutečnila Výroční konference Mezinárodních Přátel přírody - Naturefriends International. Na tu se sjeli šéfové národních organizací Přátel přírody nejen z evropských zemí, byli tu i zástupci z Toga, Senegalu a Alžírska. Tématem jejich setkání bylo zhodnotit uplynulé období a povzbudit členské organizace, aby naplno využívaly potenciál, který NFI představuje. Za Česko se na ni vypravili Hynek Pečinka a Marta Perůtková. Fotky z akce jsou zde.
Skupina Přátel přírody Javory v době od 9. do 25. srpna podnikla cestu do Irska, a to v počtu 15 osob. Naše cesta vedla samozřejmě přes Německo a Belgii do Anglie a Skotska, do Severního Irska, které je součástí Spojeného království, jsme jeli trajektem z Cairnryan do Belfastu. Odtud jsme pak pokračovali do Bushmills a zdejší palírny Whiskey, dál naše cesta vedla na Obrovy schody (údajný 8. div světa) a potom už hurá do Irské republiky. Cestou jsme se zastavili na přírodní lokalitě Burren a na Mohérských útesech. Týden plný poznávání krás jižního Irska jsme strávili v Adrigole, v základně JEKY, na poloostrově Beara Peninsula. Domů jsme se vraceli trajektem z Rosslare do Fishguard ve VB a po jednom dni a noci strávené v Londýně stejnou cestou jako tam, tedy z Doveru do Dunkirk. Program jsme měli pochopitelně cestou tam i zpět - v noci jsme nejezdili, noclehy jsme měli zajištěné v hostelích. Cesta i pobyt se velmi vydařily.
.
.
.