uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

Aktuality

  • Velikonoce 2025 ve Švábsku

    6.2.2025

    Svabsko
    čtvrtek – pondělí 17. – 21. dubna 2025

    v Metzingenu a Stuttgartu

    Návštěva u dlouhodobých partnerů Přátelé přírody Metzingen (www.naturfreunde-metzingen.de) je reciproční za návštěvu ze Švábska v Praze o Velikonocích 2024. Celý program včetně ubytování a stravování je hrazen Česko-německým fondem budoucnosti, čeští účastníci si tedy platí jen hromadnou dopravu (cca 1800 Kč/os.).

    Akce se koná ve vápencové oblasti Biosférická rezervace Švábský Alb, společným pracovním jazykem je angličtina, případný německý výklad bude tlumočen do češtiny.

    Osnova programu

    Čtvrtek 17. 4. - cesta do Metzingen (viz níže)

    Vycházka na kopec Florian, vstupní kulturní krajina Albvorland, význam pro biodiverzitu

    Představení se, seznamování, očekávání účastníků

    Pátek 18. 4.

    Exkurze v památníku KT Eckerwald, prohlídka s průvodcem

    Sobota 19. 4. - Návštěva statku

    Památník Grafeneck, bývalá židovská vesnice Buttenhausen

    Role výchovy k udržitelné demokracii v práci s mládeží

    Neděle 20. 4. - Klimatická snídaně

    Cyklistická a pěší túra v biosférické oblasti Švábský Alb s odborným výkladem

    Vyhodnocení a rozlúčkový večer

    Pondělí 21. 4. - přejezd do Stuttgartu, hlavního města spolkové země Bádensko-Württembersko

    Speciální vycházka Red Socks Trail Stuttgart

    Odjezd do Prahy                                                                         

                                                       Ubytování a stravování (plně hradí organizátoři)

    Ve čtyřlůžkových pokojích v Domě přátel přírody Falkenberg s plnou penzí - viz https://www.naturfreunde.de/haus/naturfreundehaus-falkenberg

     

                                                                                                             Doprava

    Tam: vlakem, odj. Praha hl. n. 6:35 h (podle složení účastníků lze odsunout o 1 až 2 hodiny)

    Zpět: vlakem, příj. Praha hl. n. 21:22 h, oboje na Včasnou jízdenku Evropa

    Přihlášky a bližší informace

    Přihlaste se nejpozději do 15. února 2025 na adresu mirek@pratele-prirody.cz

    Všichni účastníci dostanou v předstihu bližší organizační informace.

    Za organizátory se na všechny těší Mirek Prokeš, tel. 603 43 88 22

     

  • Mikulášská sbírka uzavřena

    23.12.2024

    Pp-pf-25

    Naše letošní Mikulášská sbírka poslouží těm, pro které je a bude končící rok 2024 rokem hrůzných povodní. Poslouží našim přátelům ze skupiny Severští páni z Krnova. Na celostátních setkáních Přátel přírody jsme měli možnost se poznat nejen s nimi, ale i s jejich prací, s jejich plány a výsledky jejich činnosti. Proto jim nyní v těžké situaci, kdy je velká voda připravila o veškerý majetek nutný k činnosti spolku, chceme pomoct finanční podporou.

    Slovy čísel: ve sbírce se vybralo 19 400,- korun od víc jak třiceti soukromých dárců.

    Mohu tedy prohlásit, že k 26. 12. 2024 převádíme z našeho  celostátního účtu Přátel přírody na účet skupiny Severských pánů 20 000,- korun. Velké díky všem, kteří do sbírky přispěli, někteří i jako anonymní dárci.

    Našim kamarádům v Krnově v čele se Zdeňkem Choboczkem přejeme klidné vánoční svátky a do nového roku hodně sil. Snad kromě peněz pomůže i vědomí, že na vás někdo myslí a že v nouzi poznáš opravdové přátele.

    Šťastné vánoční svátky a spokojený aktivní nový rok přejeme všem Přátelům přírody (a nejen přírody)!

    Sylvie Staňková


  • Nejsme lhostejní: Mikulášská sbírka

    28.11.2024

    Mikulášská sbírka
    Milí přátelé,

    nikoho z Přátel přírody by nenapadlo, že naše Mikulášská sbírka, která už několikrát pomohla dobré věci ve smyslu podpory ekologických aktivit, poslouží někdy také naší členské základně. Letos jsme měli z hlediska vrtochů počasí náročný rok, který vyvrcholil tragickými záplavami na severní Moravě. Krnov patří k nejpostiženějším oblastem. Je zlé přijít o domov, přijít o zaměstnání, protože podnik je zničen, přijít o školní budovu. Z tohoto pohledu se jeví škody na volnočasovém vybavení a zařízeních možná jako méně důležité. Ale všichni dobře víme, jak je pro člověka zásadní, mít kromě všednodenních povinností i své volnočasové radosti. A pokud se jedná o smysluplně využitý volný čas u dětí, je to ještě mnohem důležitější. Proto věnujeme výtěžek z letošní Mikulášské sbírky našim přátelům ze skupiny Severských pánů.

    Šiřte prosím tuto informaci mezi členy vašich skupin a všechny dobré lidi. Děkuji!

    Sylva Staňková

     

    2400489043/2010, variabilní symbol 2411

Starší »

1895: Georg Schmiedl stál u založení historicky první skupiny Přátel přírody

Na počátku bylo slovo. Rozhodující slovo k založení hnutí Přátel přírody stálo ve Vídeňských dělnických novinách, a sice v pátek 22. března, v sobotu 23. března a v neděli 24. března 1895. Socialista, volnomyšlenkář a učitel Georg Schmiedl v nich vydal následující inzerát:

„Přátelé přírody jsou zváni k založení turistické skupiny. Zájemci, zašlete svoji adresu do redakce pod značkou Natur 2080.“

Když chtěl Georg Schmiedl vyzvednout v redakci Dělnických novin příchozí dopisy, přivítal jej redaktor Victor Adler slovy: „Hned jsem si myslel, že budete blázen.“ (O něco později se Victor Adler stal vedoucím rakouské sociální demokracie a taky členem vídeňského Turistického spolku Přátelé přírody.) Přihlásilo se asi 30 zájemců. Dopis z 23. března 1895 by tohoto znění:

„S ohledem na inzerát ve Vídeňských dělnických novinách z 22. a 23. března sdělujeme v úmyslu podílet se na založení turistické skupiny naši adresu: Josef Rohrauer, student filosofie / Alois Rohrauer, kovodělník / Karl Renner, student práv; Vídeň VIII, Stolzenthalergasse 14, 2. patro, dveře č. 9.“

Student Karl Renner měl tenkrát 25 let a u 52letého Aloise Rohrauera bydlel v podnájmu. Nikdo tenkrát nemohl tušit, že Alois Rohrauer, první předseda vídeňských Přátel přírody, bude později i stejně úspěšným předsedou mezinárodního hnutí Přátel přírody. Ani že se Karl Renner jednou stane prvním kancléřem první Rakouské republiky a dokonce prezidentem druhé Rakouské republiky.

Georga Schmiedla, reformátora životního stylu, během jedné z procházek Vídeňským lesem, které podnikal se svým přítelem, kupcem Simonem Katzem, napadlo založit turistickou skupinu. Tato

37012
myšlenka vycházela ze situace většiny pracujících lidí v tehdejší Vídni – trpěli v téměř nelidských pracovních a životních podmínkách, aniž měli chvíli pro odpočinek či vzdělávání. Svojí výzvou chtěl přivést lidi ke společnému vandrování, ke vzájemnému poučení a podnětné výměně názorů. Georg Schmiedl vpravdě splnil svoji historickou úlohu, když vydal zmíněný inzerát a svolal ustavující shromáždění. Byl to rozený a povolaný vychovatel zaměřený na reformu dosavadního způsobu života, což vedlo ke konfliktům s jeho představenými. Proto musel z obav ze ztráty pracovního místa neustále zůstávat v pozadí.

Jen několik dní poté, co vyšel zmíněný inzerát, se ve čtvrtek 28. března 1895 v salonku hostince U Stříbrné kašny, v 9. obvodu na Berggasse č. 5, konala první diskuse, na niž zvali Schmiedl s přítelem Katzem. Byl zvolen první tříčlenný výbor ve složení Alois Rohrauer, Anton Kreutzer a Leopold Happisch. Společně  s Georgem Schmiedlem a pod právnickým dohledem studenta Karla Rennera byly vypracovány stanovy, registrované později u příslušného úřadu.

Kdo vlastně byl Georg Schmiedl, zakladatel Přátel přírody? Tento syn slezského učitele se narodil 11. září 1855 v moravském Prostějově. Záhy osiřelý učitelský syn navštěvoval gymnázium v Olomouci. Poté, co přišel do Vídně, si našel místo v učitelském semináři a v roce 1876 začal svou učitelskou dráhu na základní škole v osmém vídeňském obvodě. Byl rozeným pedagogem, který nezůstával jen u výuky, ale podnikal se svými žáky výlety a procházky, aby v dětech pěstoval smysl pro objevování, společenství a samostatnost. Osvojil si značné znalosti ve všech odvětvích přírodních věd, navštěvoval muzea a laboratoře, podnikal přírodovědné vycházky a předával své znalosti na četných přednáškách.

Už v roce 1884 ho redaktor Předměstských novin Kiehanzl mezi žurnalisty a do myšlenkového okruhu sociální demokracie. Vystupoval na přednáškách pro dělnické spolky, kde poznal dr. Victora Adlera. Schmiedl podporoval jeho snahu spojit dva rozdílné proudy dělnictva. Účastnil

se prvního sjezdu rakouské sociálnědemokratické strany v dolnorakouském Hainfeldu. Psal mnohé příspěvky pro týdeník Rovnost a Lidové listy, později psal pod pseudonymem Fabricius Bauer i do časopisu Naturfreund (Přítel přírody).

V té době neměli ještě učitelé žádné zastoupení. Založil s dalšími pedagogy Vídeňskou pedagogickou společnost a později, v obtížné době reakce a špiclování, Ústřední svaz vídeňského učitelstva. Georg Schmiedl byl opravdovým reformátorem školství a dodnes je považován za průkopníka sociálnědemokratického výchovného, vzdělávacího a reformačního hnutí ve Vídni. Kvůli svým mnoha závazkům se mohl na životě svého spolku podílet jen málo. V roce 1920, tedy 25 let po založení, vysvětlil Georg Schmiedl v časopise Naturfreund své myšlenky, které vedly k založení našeho hnutí, následovně:

„S opravdovou lítostí jsem sledoval, jak naši dělničtí bratři tráví čas v hospodských sálech plných kouře při hře v karty a pitkách, aby skoro na mizině v pondělí či úterý opět započali svoji otrockou šichtu. Přeměnit tato pracující zvířata na pracující lidi se mi jevilo stále naléhavější úlohou, zvláště když mi pořád svíralo duši, že boj za nové ideály lidstva nemohou vést tito otroci pivních sklenic, hracích karet a kuželen. Na našich toulkách jsem chtěl uvést přátele do tajemství mnohotvaré přírody. Měli se dozvědět, co nám sdělují stromy a květiny, brouci a motýli, příkrá skála a kámen na břehu potoka a jaká role nám lidem v tomto stroji s mnoha koly přísluší.“

Kvůli svým neustálým reformním snahám si ve svém povolání musel zažít mnohé ústrky, až po mnoha letech povýšil na nadučitele a až na sklonku jeho profesní dráhy se mu dostalo uznání a stal se pedagogickým inspektorem školních družin. U příležitosti svých 70. narozenin, 11. listopadu 1925, byl v časopise Naturfreund oslavován jako zakladatel Přátel přírody. Zažil rozšíření svého spolku Přátel přírody na velkou mezinárodní organizaci a zemřel 24. února 1929 ve Vídni. Jeho myšlenky na založení turistické skupiny přinesly chutné ovoce. Byl po něm také nazván jeden z velkých obytných bloků postavený městem Vídní v roce 1932. Pamětní deska zde upomíná na to, že to byl právě Georg Schmiedl, který dal v roce 1895 impuls k založení hnutí Přátel přírody.

Zdroj: LAMPASIAK, B. K. - GRUBER, L. - PILS, M. Berg frei - Mensch frei - Welt frei! Wien: Naturfreunde Internationale. 2., upravené vydání, 2009. Český překlad Hynek Pečinka.


TOPlist banan