Slavíme 25 let českých Přátel přírody. Kořeny máme ale mnohem starší
Na 16. února 2019 připadá 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. Spolek ale navazuje na daleko starší kořeny počínající ještě na sklonku předminulého století. Nejprve si krátce připomeneme tyto historické souvislosti a pak se vrhneme do minulosti staré „jen“ čtvrt století.
Přátelé přírody působili na území dnešní České republiky už krátce po založení první skupiny ve Vídni roku 1895 (skupina vzniklá r. 1897 v Trnovanech u severočeských Teplic byla třetí celosvětově nejstarší skupinou) a postupně se rozrůstali tak, že v roce 1921 mohli v mladém Československu na svém pražském sjezdu založit celostátní spolek s názvem Přátelé přírody v ČSR. Tehdejší Přátelé přírody byli až na několik málo výjimek čistě německojazyční a působili v pohraničních oblastech Československa. Svépomocí budovali své turistické základny, takzvané Domy Přátel přírody, aby měli kde přespávat ze soboty (tehdy pracovní den) na neděli. Před válkou měli v ČSR 39 nemovitostí (i ve Vysokých Tatrách), z nichž se dodnes zachoval jediná – Prezidentská chata na Královce v Jizerských horách, kterou Přátelé přírody vlastními silami postavili v roce 1927.
O začátcích Přátel přírody ve Vídni i v Českých zemích čtěte více zde...
Přátelé přírody – během vlády dvou totalit v Československu věc neznámá
Když v Německu nastoupil k moci Adolf Hitler a jeho NSDAP a k Říši připojil i Rakousko, kolébku hnutí Přátel přírody, českoslovenští Přátelé přírody nabídli uspořádat kongres mezinárodního hnutí v roce 1936 v Brně. Činnost Přátel přírody byla v Německu i Rakousku totiž zakázána a členové spolku pronásledováni a někteří i vězněni. O dva roky později došlo k odtržení českých Sudet a jejich předání nacistickému Německu, později k německé okupaci zbytku českých zemí – i zde nacisté hnutí Přátel přírody zakázali a stejně jako v Německu a Rakousku majetek spolku konfiskovali.
O protinacistickém odboji československých Přátel přírody čtěte více zde...
V obnovené ČSR po válce žádné německé organizace, ani levicové, nemohly pochopitelně vzniknout a ani v následující době „budování socialismu“, která Němci spíše strašila, se podobná myšlenka nemohla realizovat, a proto k obnovení hnutí došlo až chvíli po Sametové revoluci.
Nové začátky po Sametové revoluci
Bývalý ředitel cestovní kanceláře Sportturist Jan Černý měl kontakty na západoevropské Přátele přírody a se spolupracovníky v Jablonci nad Nisou založil roku 1991 Československé turistické sdružení Přátelé přírody (ČSTSPP) s místními skupinami v Liberci, Praze a Ostravě. Snahy o restituci alespoň Prezidentské chaty tehdejší vláda odmítla.
Druhou organizací, důležitou pro znovuustavení celostátního spolku Přátel přírody v Československu, byla v říjnu 1989 vzniklá Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jako její první prezident jsem se na evropské konferenci v Lisabonu v září 1990 seznámil s tehdejším prezidentem Mezinárodních mladých přátel přírody (IYNF), Holanďanem Geertem Atesem. Přijel do Prahy a informoval nás o historii i současnosti hnutí Přátel přírody. Duha podala přihlášku a stala se členem této mládežnické organizace se sídlem v Bruselu, získala zde i pozici hospodáře organizace. (Od roku 2002 bylo sídlo přemístěno do Prahy, Duha získala pozici prezidenta IYNF, měla až 6 tisíc individuálních členů ve 130 místních skupinách).
Český návrat do mezinárodní rodiny
Situace, kdy v jednom státě existovaly dvě celoplošné organizace Přátel přírody, je ale proti stanovám Mezinárodních Přátel přírody (Naturfreunde Internationale - NFI), a to Čechům bránilo začlenit se pod křídla tohoto celosvětového hnutí. Do Prahy tedy přijel tehdejší viceprezident NFI Bruno Klaus Lampasiak a generální sekretář Manfred Pils, aby s oběma českými organizacemi – ČSTSPP a Duhou – dojednali dohodu o vytvoření zastřešující organizace pod názvem Přátelé přírody (tehdy už jen) České republiky, protože Československo už bylo, i když krátkou chvíli, minulostí. Bylo také dohodnuto, že ve funkci prezidenta střešní organizace se budou po roce střídat hlavy obou členských organizací. Tato dohoda byla slavnostně podepsána 16. února 1994, což je tak vlastně datum obnovy celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. Na následujícím kongresu byla naše národní organizace Přátelé přírody ČR přijata za řádného člena NFI a mohla začít plnohodnotně fungovat.
Mirek Prokeš s přispěním Hynka Pečinky
Obrázky
- Obrázek 2: Výlet skupiny Přátel přírody z Podmokel, tehdy Bodenbachu, dnes části Děčína. Skupina založena 1910.
- Obrázek 3: Otevření Domu Přátel přírody na Cínovci v červenci 1921.
- Obrázek 12: Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou a Naturfreunde Löbau u energetického komplexu Schwarze Pumpe v německé Dolní Lužici, 1994
- Obrázek 13: Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou a Naturfreunde Löbau na výpravě do lesa, 1994
Přejeme českým Přátelům přírody spoustu úspěchů i do dalších let!
Jménem Mezinárodních přátel přírody posílám srdečné pozdravy do Česka k výročí zdejších Přátel přírody. Mé zvláštní poděkování patří Mirku Prokešovi, který hrál důležitou roli jako iniciátor při zakládání Přátel přírody v České republice v roce 1994. V uplynulých 25 letech se toho stalo hodně. Po pádu Berlínské zdi panoval všeobecný duch optimismu, který nakonec vedl k vstupu České republiky do Evropské unie. Bohužel však slíbená prosperita rovnoměrně nedopadla na všechny segmenty populace, což postupně v mnoha evropských zemích vyústilo v současnou viditelnou nespokojenost s politikou vládnoucích stran a s tím spojenou podporu populistů či dokonce nacionalistických stran v mnoha zemích Evropy. Ale uzavření hranic je jen krátkozraké řešení - musíme namísto toho společně pracovat na tom, aby Evropská unii byla opravdu sociální a udržitelná a aby v ní zásadní roli hrály solidarita a společná prosperita.
Už od jeho vzniku v roce 1895 bylo pro hnutí Přátel přírody důležité mezinárodní porozumění a solidarita. Mezinárodní setkávání a společné projekty přivádějí tuto internacionalitu k životu a doufejme, že pomáhají rozbíjet i bariéry v hlavách lidí. Přejeme v tomto směru Přátelům přírody v České republice i v nadcházejících desetiletích spoustu úspěchů.
S upřímným pozdravem
Manfred Pils, prezident Naturefriends International (Mezinárodních Přátel přírody)
.
.
.