Co děláme

Xsam_4364

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích. Jádro činnosti spolku se děje v jeho místních skupinách, některé z nich spolupracují se skupinami Přátel přírody z jiných států. Všichni naši členové mohou využívat mimo jiné pestrou nabídku turistického ubytování ve zhruba 800 Domech Přátel přírody v západní Evropě i jinde ve světě.

Navazujeme na předválečné Přátele přírody, kteří začali v Českých zemích působit r. 1897, kdy byla v Trnovanech u Teplic založena třetí celosvětově nejstarší skupina (po rakouské Vídni a Steyru). Na konci r. 1938 měli Přátelé přírody v Československu asi 5500 členů organizovaných ve 105 místních skupinách a provozovali 28 ubytovacích základen. Poté byla jejich činnost přerušena dvěma totalitami, nacistickou a komunistickou. Činnost Přátel přírody byla v Československu obnovena r. 1991, a to v Jablonci nad Nisou, a celostátní spolek byl znovuzaložen roku 1994 pod názvem Přátelé přírody České republiky.

V současnosti místní skupiny a přidružení členové spolku Přátelé přírody, z. s. propagují zdravé vztahy mezi lidmi a přírodou, poznávají přírodní a kulturní zajímavosti Českých zemí a připomínají jejich bohatou historii, nebojí se vyjet i jinam do světa, aktivně se podílejí na řešení aktuálních společenských témat a rádi se setkávají a spolupracují s jinými podobně naladěnými lidmi a pomáhají tak překračovat různé hranice, které nás rozdělují. Udržují partnerství v rámci Česka i s Přátel přírody v jiných státech, a to jak na ústřední, tak především na lokální úrovni a jsou otevření novým trendům a kontaktům. I vám.

Spolek Přátelé přírody, z. s. je v rámci českého environmentálního hnutí přidruženým členem Zeleného kruhu – asociace ekologických organizací - a členskou organizací Klimatické koalice. Mezinárodní spolupráci má náš spolek navázánu s německými NaturFreunde Sachsen (Přátelé přírody Sasko) a celoevropskou sítí UNITED for Intercultural Action. Některé naše místní skupiny mají další přímé partnery v rámci Česka, s nimiž je spojuje podobné zaměření činnosti, a spolupracují i se zahraničními partnery, které našly především v rámci celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturefriends International), ale i jinde. V rámci této spolupráce probíhají společné projekty, setkávání členů, workshopy a semináře a výměny zkušeností.

Stanovy našeho spolku najdete zde.

Xmazury-104

Přátelé přírody: mezinárodní spolupráce za zdravou přírodu i společnost

Na počátku dnes celosvětového hnutí Přátel přírody stál v roce 1895 vídeňský svépomocný dělnický turistický spolek, jehož spoluzakladatelem byl i G. Schmiedl z Prostějova. Postupně se myšlenky hnutí, které oslovovaly stále více lidí, rozšířily na všechny obydlené světadíly. Hnutí Přátel přírody propaguje harmonické soužití člověka s přírodou, trvale udržitelný rozvoj a sociální spravedlnost. V současnosti se k hnutí hlásí více než 500 000 lidí v padesátce států Evropy, Afriky, Asie, obou Amerik i Austrálie. Tématy, která spojují Přátele přírody napříč kontinenty, jsou příroda a životní prostředí, úcta k vlastní historii, kvalita života, udržitelný rozvoj planety Země, zdravá společnost, ochrana klimatu, mezilidská solidarita a spolupráce. Ve většině států, kde působí, provozují Přátelé přírody své základny, kde je možno najít ubytování na zajímavých místech za zajímavé ceny. Takzvaných Domů Přátel přírody je v současnosti přes 700, převážně v Evropě, ale i na ostatních světadílech. Mnohé z nich postavili vlastníma rukama členové hnutí v průběhu jeho 125leté historie.

Na akcích s Přáteli přírody se o sebe nemusíte bát

Ať v horách, v lese, na vodě, na kole, ve městě, na hřišti či třeba v tělocvičně - všichni účastníci akcí organizovaných naším spolkem nebo jeho místními skupinami jsou pojištěni proti úrazu u Generali České Pojišťovny, a. s.

Je dobré vědět, že s námi můžete trávit svůj volný čas bezpečně a mít jistotu, že myslíme i na nepříjemné zážitky, které se mohou stát. O důvod víc, proč jezdit s námi!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(32)

Aktuality

  • Ekolist.cz: Co nás do konce století čeká? Kvůli suchu mohou hladiny českých řek poklesnout až o 40 %

    17.8.2021

    Zdroj: Povodí Odry Evropu čeká do konce století nebývalé sucho. Podle nejpesimističtějších odhadů klesnou hladiny českých řek až o 40 %, což bude mít drtivý vliv nejen na pitnou vodu a rozmanitost živočichů žijících v naší přírodě, ale také na zemědělství, energetiku či průmysl. Vysoušení půdy má za následek i ničivější povodně po přívalových deštích.

    Od roku 1980 u nás živelní katastrofy způsobily škody v hodnotě 308 miliard korun, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších výsledků v Evropě. Řešením je obnovování přirozených funkcí krajiny, péče o vodní toky či promyšlená výsadba lesů. Více...

  • Piknik v parku: Sníst a vypít vše jsme stihli ještě před deštěm

    17.8.2021

    Img_8387 V půlce prázdnin, v úterý 10. srpna 2021, proběhlo už tradiční setkání členů a příznivců olomouckých Přátel přírody v Rudolfově aleji v hlavní části městských parků. Nechyběl piknik z přinesených pochutin a tekuté občerstvení z nedaleké restaurace. Sníst všechno jsme stihli těsně předtím, než se přihnal vydaný slejvák, před kterým jsme se schovali v restauraci Fontána.

    Fotky z pikniku od Heleny Poláškové a Jany Votroubkové jsou zde.

  • ČT24: Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

    1.8.2021

    Autor: Částka Jiří O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu 28. července Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Více...

« Novější | Starší »