Co děláme

Xsam_4364

Žijeme přírodou, historií a kulturou. Rádi ovlivňujeme svět kolem sebe

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích. Jádro činnosti spolku se děje v jeho místních skupinách, některé z nich spolupracují se skupinami Přátel přírody z jiných států. Všichni naši členové mohou využívat mimo jiné pestrou nabídku turistického ubytování ve zhruba 800 Domech Přátel přírody v západní Evropě i jinde ve světě.

Navazujeme na předválečné Přátele přírody, kteří začali v Českých zemích působit r. 1897, kdy byla v Trnovanech u Teplic založena třetí celosvětově nejstarší skupina (po rakouské Vídni a Steyru). Na konci r. 1938 měli Přátelé přírody v Československu asi 5500 členů organizovaných ve 105 místních skupinách a provozovali 28 ubytovacích základen. Poté byla jejich činnost přerušena dvěma totalitami, nacistickou a komunistickou. Činnost Přátel přírody byla v Československu obnovena r. 1991, a to v Jablonci nad Nisou, a celostátní spolek byl znovuzaložen roku 1994 pod názvem Přátelé přírody České republiky.

V současnosti místní skupiny a přidružení členové spolku Přátelé přírody, z. s. propagují zdravé vztahy mezi lidmi a přírodou, poznávají přírodní a kulturní zajímavosti Českých zemí a připomínají jejich bohatou historii, nebojí se vyjet i jinam do světa, aktivně se podílejí na řešení aktuálních společenských témat a rádi se setkávají a spolupracují s jinými podobně naladěnými lidmi a pomáhají tak překračovat různé hranice, které nás rozdělují. Udržují partnerství v rámci Česka i s Přátel přírody v jiných státech, a to jak na ústřední, tak především na lokální úrovni a jsou otevření novým trendům a kontaktům. I vám.

Spolek Přátelé přírody, z. s. je v rámci českého environmentálního hnutí přidruženým členem Zeleného kruhu – asociace ekologických organizací - a členskou organizací Klimatické koalice. Mezinárodní spolupráci má náš spolek navázánu s německými NaturFreunde Sachsen (Přátelé přírody Sasko) a celoevropskou sítí UNITED for Intercultural Action. Některé naše místní skupiny mají další přímé partnery v rámci Česka, s nimiž je spojuje podobné zaměření činnosti, a spolupracují i se zahraničními partnery, které našly především v rámci celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturefriends International), ale i jinde. V rámci této spolupráce probíhají společné projekty, setkávání členů, workshopy a semináře a výměny zkušeností.

Stanovy našeho spolku najdete zde.

Xmazury-104

Přátelé přírody: mezinárodní spolupráce za zdravou přírodu i společnost

Na počátku dnes celosvětového hnutí Přátel přírody stál v roce 1895 vídeňský svépomocný dělnický turistický spolek, jehož spoluzakladatelem byl i G. Schmiedl z Prostějova. Postupně se myšlenky hnutí, které oslovovaly stále více lidí, rozšířily na všechny obydlené světadíly. Hnutí Přátel přírody propaguje harmonické soužití člověka s přírodou, trvale udržitelný rozvoj a sociální spravedlnost. V současnosti se k hnutí hlásí více než 500 000 lidí v padesátce států Evropy, Afriky, Asie, obou Amerik i Austrálie. Tématy, která spojují Přátele přírody napříč kontinenty, jsou příroda a životní prostředí, úcta k vlastní historii, kvalita života, udržitelný rozvoj planety Země, zdravá společnost, ochrana klimatu, mezilidská solidarita a spolupráce. Ve většině států, kde působí, provozují Přátelé přírody své základny, kde je možno najít ubytování na zajímavých místech za zajímavé ceny. Takzvaných Domů Přátel přírody je v současnosti přes 700, převážně v Evropě, ale i na ostatních světadílech. Mnohé z nich postavili vlastníma rukama členové hnutí v průběhu jeho 125leté historie.

Na akcích s Přáteli přírody se o sebe nemusíte bát

Ať v horách, v lese, na vodě, na kole, ve městě, na hřišti či třeba v tělocvičně - všichni účastníci akcí organizovaných naším spolkem nebo jeho místními skupinami jsou pojištěni proti úrazu u Generali České Pojišťovny, a. s.

Je dobré vědět, že s námi můžete trávit svůj volný čas bezpečně a mít jistotu, že myslíme i na nepříjemné zážitky, které se mohou stát. O důvod víc, proč jezdit s námi!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(14)

Aktuality

  • Letošní Hodina Země proběhne 25. března

    10.3.2023

    Hodinazeme Připojte se k letošnímu ročníku Hodiny Země, největší celosvětové kampaně na ochranu klimatu. Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Jde o symbolický příspěvek každého ze zapojených, jelikož k ochraně klimatu je třeba skutečně začít šetřit s energiemi, větší podíl energie získávat z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíc.

    Tradici Hodiny Země založil v roce 2007 Světový fond na ochranu přírody. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa. Přidejte se i Vy, jako jednotlivce, obec, firma nebo památka! Více...

  • Ptákem roku 2023 je polák velký. Je ohrožený, přesto se smí v Česku střílet

    28.2.2023

    Polák velký. Zdroj: birdlife.cz Letošním ptákem roku je polák velký, potápivý pták s výrazným zbarvením samců. Oceněním právě poláka Česká společnost ornitologická upozorňuje na problémy českých rybníků. Intenzivně se na nich hospodaří, na jednu stranu mizí vegetace na březích a zároveň břehy a ostrovy zarůstají dřevinami. To všechno poláka velkého vytlačuje z české krajiny. Navíc je v Česku stále povolen jeho lov.

    Polák velký je středně velká potápivá kachna. Pozorovat ho můžeme na vodních plochách, především rybnících. Ovšem čím dál méně. Z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře. Více...

  • Severští páni: Na Hromnice o zlomený šíp více

    16.2.2023

    329139367_532803268923481_8721796285921478512_n_rvv Krnovští Přátelé přírody ze Společenství Severských pánů v sobotu 4. února vyrazili na Opavsko. Ve vesnici Melč, kde je hezký empírový zámek, se  zúčastnili menší zdravotní procházky po lese. V něm se najednou objevily všemožné bytosti a rozmanitá zvířata. K jejich smůle měli Seveřané s sebou luky, kuš a dostatek šípů, takže z lesních tvorů byly najednou cvičné terče.

    Výlet se rázem proměnil na akci "Na Hromnice o zlomený šíp více" a účastníci si jej užili dvojnásob. Dodáváme, že lesní bytosti byly samozřejmě neživé, žádné skutečné zvíře nebylo při lukostřelbě zraněno.

« Novější | Starší »