Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(23)

Aktuality

  • Ekolist.cz: Břidlicový plyn a frakování. Dokáže vyřešit současné energetické problémy?

    4.5.2022

    Zdroje břidlicového plynu Břidlicový plyn, těžený s pomocí frakování, přináší odpověď na globální energetickou krizi. Je to ovšem jedna z mnoha v současnosti možných odpovědí, a zrovna s ní se pojí řada kontroverzí. Břidlicový plyn těžko považovat za novinku. Z biogenních zdrojů, vesměs ze sedlin tělíček bezobratlých živočichů, se za vysokých teplot a tlaků totiž začal utvářet už před miliony let. A jako plyn, směs uhlovodíků rozptýlená a uzavřená v horninách převážně břidličnatého původu, od té doby odpočívá pod zemí. Svým složením je v podstatě shodný s běžným zemním plynem. Více...

  • Jablonecké čtvrteční výlety na počátku roku

    4.4.2022

    Jarní čtvrteční výlety jsme začali za krásného počasí putováním  z Doubí do Jenišovic. Cestou jsme navštívili unikátní vodojem v Ohrazenicích, který slouží zároveň jako rozhledna. Objednali jsme si i prohlídku s výkladem, dozvěděli jsme se vše o historii nejen této vodárny, ale i vodárenství kolem Turnova. Další zajímavostí byla Naučná stezka Josefa Pekaře, což byl významný český historik a turnovský rodák (dokázal např., že rukopis Královedvorský je padělek).Viděli jsme jeho pomník v Rohozci a navštívili i jeho hrob na hřbitově v Jenišovicích.

    Další výlet směřoval na Maloskalsko, šli jsme přes Průlom Jizery u Rakous do Dolánek k Boučkovu statku a navštívili Dům přírody Českého ráje. Někteří došli až do Turnova, ti unavení sedli na vlak. Více...

  • Přátelé přírody z Olomouce pořádají Úterní procházky pro ty, co už nemusejí vstávat do práce

    27.3.2022

    Ximg_8331-1 Úterní procházky - to je nový projekt olomoucké skupiny Malá liška spolku Přátelé přírody. Zaměřuje se především na seniory, jinak ale všechny ty, kteří "nemusejí v úterý (už) vstávat do práce." Organizátorka Helena Polášková ve spolupráci s dalšími dobrovolníky pro ně od podzimu 2021 dvakrát měsíčně chystá krátké výlety za poznáním zajímavých míst, které končí příjemným posezením u kávy. V poslední době účastníci například hledali jaro v Litovelském Pomoraví, navšívili památky v Brně a Šumperku nebo poznali nejbližší okolí Olomouce v podobě Štěpánova.

    Nápady ale nepřestávají, a tak Helena a spol. chystají další a další Úterní procházky, na nichž pomalu ale jistě stoupá počet zájemců o pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu v dobré společnosti s dobrou zábavou.

« Novější | Starší »