Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(22)

Aktuality

  • Spustili jsme přihlašování na jubilejní Setkání Přátel přírody

    30.5.2022

    C2cd5ffa-b667-464f-8f3e-6b6e0a8e7d06 Jubilejní desátý ročník Setkání Přátel přírody bude opět čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Proběhne v termínu 6. - 9. října 2022 v Hutích poblíž Rožmitálu pod Třemšínem, ve středočeském pohoří Brdy.

    Přihlašování je spuštěno, zájemci z řad členů a příznivců našeho spolku se mohou hlásit online do 15. června na tomto odkazu.

  • Cyklisté Přátel přírody na Stezce do Evropy

    24.5.2022

    Xst64ts220513_110155 Spokojená účastnice Eva Skopková komentuje tradiční cykloakci pražské skupiny Přátel přírody:

    Letošní „Stezkaři“ si květnové cyklistické putování krajinou Trojmezí (12. - 15. 5. 2022) zvláště užívali po delší době bez nutnosti sociální distance a bez povinného nošení roušek i na kole. Česko-německo-polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka u Hrádku nad Nisou a nedaleko Žitavy. Pečlivé přípravy a organizace výletu se ujali kolegové z Přátel přírody z německého Löbau, zejména Siegfried Fleischer, který nás také na kole provázel. V dalších dnech jablonecká skupina vytipovala příjemná místa Jizerských hor, naplánovala jejich návštěvu a vycizelovala cyklistické trasy. Více...

  • Činnost Přátel přírody v Jablonci nad Nisou naplno ožila

    19.5.2022

    Po dvou covidových letech se spolková činnost pomalu probouzí k životu a je to nádhera! V květnu přijdou první naplánované turistické a cyklistické zájezdy, ale už v dubnu jsme se radovali ze setkávání na čtvrtečních výletech do okolí Jablonce a ze dvou pravidelných akcí.

    Velikonoční dílnička pro babičky s vnoučaty zaplnila naši klubovnu i bez velké propagace. Nepřišel sice žádný děda, jako v minulých letech, ale babičky i děti se snažily a bylo veselo. Brzy se klubovna zaplnila zajíčky a slepičkami. Domů šli všichni spokojení.

    Tradiční Jarní pochod Přátel přírody Jablonec po dvou letech, kdy ho drželi při životě pouze organizátoři, se mohl letos uskutečnit opět jako mezinárodní. Z partnerské skupiny z Löbau přijelo do Jablonce 12 přátel a společně s místními se vypravili na Riegrovu stezku kolem Jizery. Cíl v Železném Brodě poskytl ještě další možnosti poznání sklářské výroby nebo lidové architektury. Příznivé počasí doprovázelo skupinu přátel i na nedělní vycházce po Stezce svobody, která spojuje tři jizerskohorské obce. Rozloučení bylo srdečné s nadějí, že se brzy opět všichni setkáme. Více o jabloneckých Přátelích přírody zde.

« Novější | Starší »