Přátelé přírody, z. s. - skupina Javory, Nové Město na Moravě

P4220314 Skupina Javory se sídlem v Novém Městě na Moravě je členem mezinárodního společenství Přátel přírody již od roku 2010. Protože žijeme v samém srdci CHKO Žďárské vrchy, odvíjí se od toho naše orientace i veškerá činnost. Pracujeme především s dětmi a mládeží, učíme je žít v souladu s přírodou, chránit nejen přírodu a životní prostředí, ale i poznávat a ctít kulturní dědictví předků. Naše akce jsou otevřené všem, kdo o ně mají či mohou mít zájem, a to nejen z našeho města, ale i širokého okolí.

Z nich namátkou uvádíme:

  • jednodenní i vícedenní výlety po Vysočině, mnohdy spojené s monitoringem chráněných či ohrožených druhů fauny i flóry
  • akce pro děti na naší turistické základně v Javorku (poznávací, vzdělávací i zábavné)
  • besedy s pracovníky chráněné krajinné oblasti, ale i s dalšími zajímavými lidmi
  • víkendové i prázdninové výjezdy a cesty jak naší republikou, tak i do zahraničí

To vše je v pravém smyslu slova náš životní styl.

Název Kontaktní adresa Telefon E-mail Web
Přátelé přírody, z. s. - skupina Javory Křenkova 902, Nové Město na Moravě 775 584 133  javory@pratele-prirody.cz  

Co se nám povedlo v roce 2021

V březnu u příležitosti počátku jara jsme na Buchtově kopci uspořádali výroční členskou schůzi a odtud jsme si udělali výlet k Vírské borovici, evropskému stromu roku 2021.

V dubnu u příležitosti Dne Země jsme se znovu sešli na Buchtově kopci a odtud jsme opět vyrazili k nedaleké Zpívající lípě v obci Telecí, která letos rovněž aspirovala na strom roku, ale bohužel... (Dva stromy roku rok po sobě, to bychom chtěli moc.)

V mezičase jsme se skupinou dětí navštívili Dům přírody CHKO Žďárské vrchy v obci Krátká a Záchrannou stanici zvířat ve Světlé nad Sázavou.

Průběžně samozřejmě uklízíme a udržujeme tok Fryšávky.

Filip Mertlík

Co se nám povedlo v roce 2020

Skupina Přátel přírody Javory z Nového Města na Moravě se v loňském roce 2020 pod vlivem covidové pandemie zaměřila především pracovně, abychom měli důvod se držet co nejvíce doma. Srub na Javorku, který využíváme jednak jako klubovnu, ale také jako základnu pro výšlapy do přírody, totiž potřeboval generální opravu střechy (nakonec se zjistilo, že potřebuje novou), a tak jsme opakovaně vyráželi do údolí naší Fryšávky, abychom se s tím vypořádali. A že to nebyla žádná legrace, je zcela jistě zřejmé z fotografií.

V mezičase jsme pak odtud vyráželi na půldenní či celodenní výlety do okolí, např. k pomníku Karafiátových Broučků u nedalekého Jimramova, k pomníčku Posledního vlka na Vysočině, na zříceninu hradu Štarkova, který byl kdysi posledním z hradů v držení husitů, ale také k pomníku partyzánů z doby II. světové války na Koníkově a k mnohým jiným cílům. Už samotné údolí Fryšávky je mimořádně krásné a pobyt tam má na lidskou duši blahodárné účinky.

Fryšávka je řeka (spíše říčka) v okrese Žďár nad Sázavou. Pramení nedaleko obce Fryšava pod tzv. Hudcovou skalkou, na horním toku se kysi nazývala také Vříst. Délka toku je 22 km, plocha povodí je 66,83 km2. Do řeky Svratky ústí v Jimramově. V minulosti měla říčka velký význam pro obce ležící na jejím toku. Její voda sloužila pro železářskou huť v Kadově, hamry, sklárnu, textilku v Líšné a pro mlýny a pily vystavěné na obou jejích březích. V současné době vzhledem k čistotě vody jde o pstruhovou říčku, ale horní pramenná část a přítoky jsou chovné se zákazem lovu. Žije tu také vydra říční, skorec vodní, ledňáček, rak bahenní (dříve i říční), z rostlinných druhů se sem vrací kriticky ohrožená tolije bahenní, o loukách plných bledulí a petrklíčů ani nemluvě. Povodí této říčky se Mezinárodní unie pro ochranu přírodních zdrojů (IUCN) rozhodla zapsat do tzv. Zelené knihy, která slouží jako celosvětový seznam chráněných území.


 
 
 
 
 
 
 

Česko má Evropský strom roku!

151371606_1977450382420072_6280393662514086054_n Vůbec poprvé v desetileté historii ankety Evropský strom roku zamířil v roce 2020 tento prestižní titul do České republiky. Stala se jím Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady v okr. Žďár nad Sázavou, tedy na Vysočině, se ziskem 47 226 hlasů, čímž nad ostatními soupeři zvítězila o 20 tisíc hlasů.

Náš Strom roku roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady a své jméno nese po obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže na řece Svratce. V r. 1950 žilo v této obci 143 obyvatel, k jejímu zatopení pak došlo v r. 1957. Přečkaly to jen 2 chaty vysoko nad zátopovou zónou přehrady, které byly strženy r. 1993 po vymezení pásma hygienické ochrany přehrady. Posledním svědkem, vzdorně trčícím do kraje, se tak stala právě ona borovice. Do soutěže ji přihlásil 87letý p. Milan Peňáz, který kolem ní chodíval do školy.

Podle pověsti tu každou noc v její koruně hraje na housle samotný čert. Nejspíše to jsou jen silné větry, které vanou Svrateckým údolím, ale kdo ví? Nejlépe uděláte, když i vy se přijedete podívat na náš nejméně 350 let starý Evropský strom a možná, že uslyšíte i hrát toho čerta.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(67)

Aktuality

  • Velikonoce jabloneckých Přátel přírody v Horní Lužici

    9.5.2019

    20190421_121650 V neděli 21. dubna jsme podnikli výlet za poznáním zajímavých tradic – Velikonoční jízdy = Osterreiten. Autobus plný přátel přírody z Jablonce, vejde se už jen jeden – přítel ze skupiny Naturfreunde Löbau, Siegfried, pro dnešek náš průvodce. Na sever od nás žije v Německu slovanská národnostní menšina, Lužičtí Srbové. Po taletí v německém prostředí si zachovali svůj jazyk a řadu tradic. Jednou z nich je velikonoční jízda jezdců, kteří ve slavnostním obleku a cylindru nasednou na vyzdobené koně, a řadí se do průvodů.

    V dobách pohanských objížděli svá pole, aby si vyprosili dobrou sklizeň. S rozvojem křesťanství se cíl průvodu jezdců změnil – vydávají se na cestu do sousedních obcí, aby zvěstovali radostnou novinu o vzkříšení Ježíše Krista. Více písmenek i obrázků...

  • Příspěvek ke kampani Ukliďme Česko přidali i Přátelé přírody z Olomouce

    9.4.2019

    20190406_104136-1 Jako Přátelům přírody nám není lhostejné, jak vypadá životní prostředí, myšleno prostředí pro život lidí, ale i rostlin a živočichů. A protože by si každý měl zamést nejprve před vlastním prahem, než začne „zachraňovat svět“, vyhlásili jsme mezi svými členy výzvu k zapojení do celostátní kampaně Ukliďme Česko!, která připadla na sobotu 6. dubna 2019, a také jsme vybrali z mnoha akcí tu, ke které jsme se hromadně připojili – úklid rybníčku v olomoucké čtvrti Neředín a jeho okolí. Více...

  • Tisíce podob, tisíce zážitků, tisíce přání. Severští páni zahájili sezónu na "svém" hradě Helfštýně

    3.4.2019

    X56424361_2309227235787168_6229001931361091584_o Severští pánové, Přátelé přírody z Krnova, strávili poslední březnový víkend na hradě Helfštýně na Přerovsku. Proběhl tradiční sraz jejich členů a příznivců spojený s brigádou, hrami a soutěžemi ve stínu středověkých hradeb.

    Co se o víkendu dělo, shrnul Zdeněk Chroboczek: Helfštýn. Dokonalé počasí na konci března. Brigádička a soutěže. Super parta. Neskutečné náhody a skvělá vítězka trofeje SSP-putovní štít. Hrad tisíce podob, tisíce zážitků, tisíce přání, tisíce a jedné noci. Opravdu jako v pohádce. Mrkněte na fotky...

« Novější | Starší »