Všechny chutě polských Mazur představil letní zájezd českých Přátel přírody

Společný týden členů našeho spolku posbíraných napříč republikou začal v sobotu 6. července 2019 o osmé hodině večerní. Právě tehdy vyjel náš autobus ze startovní stanice, z Olomouce s prvními 16 účastníky našeho zájezdu a kolem půlnoci nabral zbytek do plné kapacity v Liberci a Jablonci nad Nisou. Hraniční čáru s Polskem už jsme přejížděli v počtu 47 a dva řidiči – Andrea a Michal. Vedoucím zájezdu byl předseda spolku, Hynek Pečinka.

Zastavovali jsme jen na nejnutnější dobu, takže jsme se už po nedělním poledni ocitli v Olsztyně, metropoli polského regionu Mazury. Zde jsme natrefili i na autoskupinu, která nás dojela. Po prohlídce zdejšího historického centra obklopeného řekou s pěknou parkovou promenádou jsme nabrali posledního účastníka, který přijel vlakem, a pokračovali do Sorkwit. Zde se na břehu Lampackého jezera nacházel kemp polských turistů. Po trochu vzrušeném ubytování jsme se vydali na procházku po nejbližším okolí a absolvovali první noc v chatách, chatkách či domě.

Pondělí, první den našeho pobytu na Mazurách proběhl v historickém duchu. Po vydatné snídani jsme vyrazili autobusem objevovat křižáckou gotiku a německou novogotiku Kętrzyna, ve Vlčím doupěti jsme si prohlédli pozůstatku Hitlerova válečného štábu. V Giżycku jsme navštívili pruskou pevnost Boyen z půlky 19. století a plavební kanál s otočným mostem z téže doby. Závěr dne patřil bohaté večeři a zábavě u kytar a flétny.

Dešťové přeháňky pokračovaly, ale my jsme se nedali. V úterý jsme vyrazili na čtyři místa. V Drogoszích jsme navštívili Mazurské Versailles, které čeká na vzkříšení. Ve Svaté Lipce jsme v poutním chrámu zažili varhanní koncert. V Reszelu jsme navštívili křižácký hrad a staré město. A poslední zastávkou byl Biskupiec s velkým kostelem. Na večeři jsme pak měli kopýtka s karkówkou.

Ve středu jsme jeli k Baltskému moři do Fromborku, města Mikuláše Koperníka. Prohlédli jsme si katedrální pahorek a přístav. Někteří absolvovali plavbu Vislanským zálivem, jiní čerstvou rybu. Pak jsme se přesunuli k Elblaskému kanálu, kde se přesouvají lodě "po trávě". Zpátky do kempu jsme si konečně přivezli sluníčko.

Ve čtvrtek jsme si užili Mazury z vodní hladiny i kolem ní. Vodácká skupina plula po jezerech Lampackém a Lampasz, dvě pěší skupiny vyrazily na výšlap podél Lampackého jezera (10 km) a jezera Gieląd (16 km). Několik nás také k objevování zdejšího kraje využilo bicykly. Večer jsme se pak všichni potkali u večeře, po níž následovalo beach volejbalové utkání.

Pátek patřil přírodě Mazur. Zajeli jsme do Kadzidlowa, kde je park divokých zvířat pocházejících z tohoto regionu. V Mikolajkách jsme v přístavu na jezeře Śniardwy relaxovali v přímořské atmosféře. Na sousedním Leknínovém jezeře jsme pozorovali vodní ptactvo. Den jsme zakončili večírkem s živou hudbou.

V sobotu 13. 7. všechno skončilo. Po společném focení a rozloučení s provozními, Dorotkou a Zbyszkem, jsme vyrazili směrem Liberec - Jablonec - Olomouc, kde v neděli okolo druhé ranní náš společný krásný týden skončil. Byl to další příjemný příspěvek ke čtvrtstoletí obnovení celostátní organizace Přátel přírody v Česku, které letos slavíme. A už teď přemýšlíme, kam spolu jet příští rok.

"Každý den vyprávím mým známým a přátelům zážitky z báječného týdne"

"Chválím všechny organizátory, také samozřejmě oba řidiče a také cestovku! Mnohdy jsem šla do úúúúžasuu! Pobyt v chatkách mi vyhovoval, jídlo bylo geniální (pro mne snídaně až příliš!!!)."

"Prima akce, flexibilní program, vytěžili jsme maximum v rámci možného, dobrá muzika..."

"Dostala jsem se na místa, kam bych sama asi nikdy nejela, a viděla věci, o kterých jsem ani nevěděla. Měla jsem možnost ochutnat moc dobré polské jídlo od báječné a přátelské Dorotky a každý den k obědu rybu. Proč pořád jezdíme na jih, když máme na severu takové fajn sousedy a hlavně se s nimi domluvíme?" 

Zájezd Všechny chutě Mazur 2019

Zájezd Všechny chutě polských Mazur proběhl v rámci celoročního projektu spolku Přátelé přírody, z. s. Na cestách byli účastníci celkem sedm dní. Během pěti dnů pobytu na Mazurách poznali přírodní krásy z vodní hladiny, když se plavili po soustavě zdejších jezer, dotkli se historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnali místní zvláštní kuchyni, objevili zdejší specifickou přírodu, zajeli až k Baltskému moři… a večery trávili u kytar a pivka nebo procházkami kolem Lampackého jezera, u kterého přímo bydleli.

Výběr fotek aneb zájezd na Mazury očima několika fotoreportérů: https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5480211. Zde jen několik ilustračních. :-)

VIDEA Z NAŠEHO ZÁJEZDU NAJDETE NA NAŠEM YOUTUBE KANÁLE: https://www.youtube.com/channel/UCRD2jdyUYeL6x2tJN_gQiMQ


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ještě něco navíc...

Ke stažení:

Dopravu luxusním zájezdovým autobusem Setra a bezpečnou jízdu s úsměvem zajistila olomoucká cestovní kancelář JV - TOUR TRAVEL AGENCY s.r.o.

Ubytování v přírodě na břehu Lampackého jezera a bohatou domácí polopenzi poskytl kemp Stanica wodna PTTK v Sorkwitech.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(64)

Aktuality

  • Aktualne.cz: Do Milovic přivedl zubry, nyní získal Dostál cenu za přínos životnímu prostředí

    10.6.2019

    Ceska-krajina-rezervace-milovice Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí obdržel novinář a politolog Dalibor Dostál, který pastvou divokých koní a zubrů přispěl k vysoké biodiverzitě. Za předávání vědomostí z ochrany životního prostředí zejména mládeži ve skautských i ochranářských oddílech byl oceněn také přírodovědec a spisovatel Ivan Makásek.

    Mimořádnou cenu získala iniciativa Fridays for Future pořádající studentské stávky za klima a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv. Cenu uděluje Nadace Partnerství. Více...

  • Má to smysl, říkají prarodiče, kteří vyrazili spolu s vnoučaty do přírody

    9.6.2019

    Kopie-1- Prarodiče z Jablonce nad Nisou opět po roce spolu s vnoučaty oslavili v neděli 2. června Den pro přírodu společným výletem. Svátek české větve celosvětového hnutí Přátel přírody/Naturefriends si touto hravou formou připomněla třicítka babiček, dědečků a jejich vnoučat ve věku od 3 do 10 let. Zprávu podala organizátorka Sylvie Staňková z jablonecké skupiny Přátel přírody:

    "Naše Jizerské hory jsme autobusem objeli až do Poustky. Prošli jsme Cestu řemesel u penzionu Na Bidýlku a pokračovali pěšky, cestou kolem Bulovského potoka. Nejprve  lesem a pak přes pole, ze kterého jsme celé Jizerky viděli z druhé strany, než jsme zvyklí. Během našeho putování jsme ušli 8 km, poznali 8 řemesel, splnili 10 úkolů v přírodě, vyzkoušeli brod a snědli všechny svačiny." Více...

  • Zelený kruh vyzývá vládu a parlament: Zaveďte zálohování nápojových PET lahví a plechovek!

    8.6.2019

    Pet-lahve-plechovka Aktuálně předložený návrh zákona o obalech neumožňuje zavedení systému záloh na jednorázové nápojové obaly, jako jsou PET lahve a plechovky. Asociace ekologických organizací Zelený kruh, jejímž jsme přidruženým členem, proto žádá vládu a parlament o doplnění návrhu o standardní pravidla po vzoru řady evropských zemí, které díky zálohovému systému již nyní plní nové evropské recyklační cíle. Zálohování vnímá jako důležité opatření pro zlepšení životního prostředí a omezení plýtvání surovinami, které posune Českou republiku blíže k čistší přírodě a cirkulární ekonomice. Celá výzva zde...

« Novější | Starší »