Všechny chutě polských Mazur představil letní zájezd českých Přátel přírody

Společný týden členů našeho spolku posbíraných napříč republikou začal v sobotu 6. července 2019 o osmé hodině večerní. Právě tehdy vyjel náš autobus ze startovní stanice, z Olomouce s prvními 16 účastníky našeho zájezdu a kolem půlnoci nabral zbytek do plné kapacity v Liberci a Jablonci nad Nisou. Hraniční čáru s Polskem už jsme přejížděli v počtu 47 a dva řidiči – Andrea a Michal. Vedoucím zájezdu byl předseda spolku, Hynek Pečinka.

Zastavovali jsme jen na nejnutnější dobu, takže jsme se už po nedělním poledni ocitli v Olsztyně, metropoli polského regionu Mazury. Zde jsme natrefili i na autoskupinu, která nás dojela. Po prohlídce zdejšího historického centra obklopeného řekou s pěknou parkovou promenádou jsme nabrali posledního účastníka, který přijel vlakem, a pokračovali do Sorkwit. Zde se na břehu Lampackého jezera nacházel kemp polských turistů. Po trochu vzrušeném ubytování jsme se vydali na procházku po nejbližším okolí a absolvovali první noc v chatách, chatkách či domě.

Pondělí, první den našeho pobytu na Mazurách proběhl v historickém duchu. Po vydatné snídani jsme vyrazili autobusem objevovat křižáckou gotiku a německou novogotiku Kętrzyna, ve Vlčím doupěti jsme si prohlédli pozůstatku Hitlerova válečného štábu. V Giżycku jsme navštívili pruskou pevnost Boyen z půlky 19. století a plavební kanál s otočným mostem z téže doby. Závěr dne patřil bohaté večeři a zábavě u kytar a flétny.

Dešťové přeháňky pokračovaly, ale my jsme se nedali. V úterý jsme vyrazili na čtyři místa. V Drogoszích jsme navštívili Mazurské Versailles, které čeká na vzkříšení. Ve Svaté Lipce jsme v poutním chrámu zažili varhanní koncert. V Reszelu jsme navštívili křižácký hrad a staré město. A poslední zastávkou byl Biskupiec s velkým kostelem. Na večeři jsme pak měli kopýtka s karkówkou.

Ve středu jsme jeli k Baltskému moři do Fromborku, města Mikuláše Koperníka. Prohlédli jsme si katedrální pahorek a přístav. Někteří absolvovali plavbu Vislanským zálivem, jiní čerstvou rybu. Pak jsme se přesunuli k Elblaskému kanálu, kde se přesouvají lodě "po trávě". Zpátky do kempu jsme si konečně přivezli sluníčko.

Ve čtvrtek jsme si užili Mazury z vodní hladiny i kolem ní. Vodácká skupina plula po jezerech Lampackém a Lampasz, dvě pěší skupiny vyrazily na výšlap podél Lampackého jezera (10 km) a jezera Gieląd (16 km). Několik nás také k objevování zdejšího kraje využilo bicykly. Večer jsme se pak všichni potkali u večeře, po níž následovalo beach volejbalové utkání.

Pátek patřil přírodě Mazur. Zajeli jsme do Kadzidlowa, kde je park divokých zvířat pocházejících z tohoto regionu. V Mikolajkách jsme v přístavu na jezeře Śniardwy relaxovali v přímořské atmosféře. Na sousedním Leknínovém jezeře jsme pozorovali vodní ptactvo. Den jsme zakončili večírkem s živou hudbou.

V sobotu 13. 7. všechno skončilo. Po společném focení a rozloučení s provozními, Dorotkou a Zbyszkem, jsme vyrazili směrem Liberec - Jablonec - Olomouc, kde v neděli okolo druhé ranní náš společný krásný týden skončil. Byl to další příjemný příspěvek ke čtvrtstoletí obnovení celostátní organizace Přátel přírody v Česku, které letos slavíme. A už teď přemýšlíme, kam spolu jet příští rok.

"Každý den vyprávím mým známým a přátelům zážitky z báječného týdne"

"Chválím všechny organizátory, také samozřejmě oba řidiče a také cestovku! Mnohdy jsem šla do úúúúžasuu! Pobyt v chatkách mi vyhovoval, jídlo bylo geniální (pro mne snídaně až příliš!!!)."

"Prima akce, flexibilní program, vytěžili jsme maximum v rámci možného, dobrá muzika..."

"Dostala jsem se na místa, kam bych sama asi nikdy nejela, a viděla věci, o kterých jsem ani nevěděla. Měla jsem možnost ochutnat moc dobré polské jídlo od báječné a přátelské Dorotky a každý den k obědu rybu. Proč pořád jezdíme na jih, když máme na severu takové fajn sousedy a hlavně se s nimi domluvíme?" 

Zájezd Všechny chutě Mazur 2019

Zájezd Všechny chutě polských Mazur proběhl v rámci celoročního projektu spolku Přátelé přírody, z. s. Na cestách byli účastníci celkem sedm dní. Během pěti dnů pobytu na Mazurách poznali přírodní krásy z vodní hladiny, když se plavili po soustavě zdejších jezer, dotkli se historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnali místní zvláštní kuchyni, objevili zdejší specifickou přírodu, zajeli až k Baltskému moři… a večery trávili u kytar a pivka nebo procházkami kolem Lampackého jezera, u kterého přímo bydleli.

Výběr fotek aneb zájezd na Mazury očima několika fotoreportérů: https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5480211. Zde jen několik ilustračních. :-)

VIDEA Z NAŠEHO ZÁJEZDU NAJDETE NA NAŠEM YOUTUBE KANÁLE: https://www.youtube.com/channel/UCRD2jdyUYeL6x2tJN_gQiMQ


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ještě něco navíc...

Ke stažení:

Dopravu luxusním zájezdovým autobusem Setra a bezpečnou jízdu s úsměvem zajistila olomoucká cestovní kancelář JV - TOUR TRAVEL AGENCY s.r.o.

Ubytování v přírodě na břehu Lampackého jezera a bohatou domácí polopenzi poskytl kemp Stanica wodna PTTK v Sorkwitech.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(17)

Aktuality

  • Adventní zájezd a výtvarná dílnička jabloneckých Přátel přírody

    16.12.2022

    Co dělají Přátelé přírody v adventu? U nás v Jablonci pořádáme už tradičně dvě akce. Jednak výlet za vánočními tradicemi, adventní náladou, za historií a pamětihodnostmi, o který je vždycky takový zájem, že autobus se zaplní během chvíle. Letos jsme vyjeli na zámek Kačina u Kutné Hory, kde jsme na objednané prohlídce interiéru obdivovali obzvlášť historickou knihovnu. Pak bylo třeba se trochu ohřát kávou nebo svařákem na adventním trhu a nakonec jsme ve sklepích zámku objevovali kouzlo tradičních řemesel. V zámeckém dvoře se konala dokonce zabíjačka. Odpoledne nás čekala ještě Kutná Hora v adventní atmosféře, která tomuto historickému městu určitě přidala na kráse. A další svařák samozřejmě také.

    Druhá tradiční adventní akce je dílnička pro babičky, ale i dědy, s vnoučaty u nás v klubovně. Sylva a Světlana každý rok vymyslí něco nového, co si děti mohou vyrobit za pomoci babiček třeba pro maminky. Po předchozích dvou letech, kdy se dílničky konat nemohly, jsme si to letos opravdu užily i užili. Teta Dáša vařila čaj i kávu a tety Světlana a Sylva měly plné ruce stříhání, lepení a navlékání… Zkrátka předvánoční pohoda!            Sylvie Staňková

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody: podpořte českou rezervaci divokých koní

    1.12.2022

    Kun Také letos proběhne dobročinná Mikulášská sbírka Přátel přírody. V ní vybíráme od svých členů a příznivců, kteří chtějí přispět na dobrou věc, jakoukoli částku. Někdo pošle 50 korun, někdo tisícovku - podle svých možností či sympatie s podporovaným projektem.

    Letos je tou dobrou věcí rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kterou v bývalém vojenském prostoru v Milovicích vytvořila a spravuje nezisková společnost Česká krajina. Přítomnost dříve vyhynulých a nyní navrácených kopytníků přetváří tento kus středočeské krajiny do podoby, jakou měla ještě ve středověku. Podrobněji o tom píšeme zde.

    Přispět můžete do 15. prosince 2022 jakoukoli částkou na náš účet č. 2400489043/2010, var. symbol 202212. Za každý obnos moc děkujeme! Vybranou částku pak hromadně převedeme na podporu projektu. Nejvyšší příspěvek odměníme milým dárkem.

  • Hledá se Alej roku 2022. Seznamte se s kandidátkami a hlasujte pro tu, co vás nejvíc osloví!

    21.11.2022

    Alej-roku O titul Alej roku 2022, o kterém rozhodují lidé svými hlasy, soutěží letos 93 alejí z celého Česka. Anketu pořádá již dvanáctým rokem spolek Arnika, letošní hlasování začalo 2. listopadu a bude ukončeno 11. ledna 2023 ve 12 hodin. Hlas aleji, která vás nejvíc osloví, můžete dát na webu www.alejroku.cz. Výsledky ankety, celorepubliková vítězka i vítězky za jednotlivé kraje budou vyhlášeny 16. ledna příštího roku. Poté ještě patroni ankety vyberou nejkrásnější fotografii.

    "Letos jsme připravili několik novinek. V benefičním e-shopu si lidé mohou zakoupit plátěnou tašku, na webové stránce ankety máme také informace pro lidi, kteří chtějí sami vysadit nebo zachránit stromy ve svém okolí,” doplnila za pořadatele Klára Ondrigová.

« Novější | Starší »