Za stopami kněžny zaháňské do polského příhraničí

V neděli 7. října 2018 proběhl jednodenní zájezd jabloneckých Přátel přírody kousek za společné severočesko-polské hranice. Tento zájezd byl inspirován naší největší spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím vztahem ke kněžně Vilémíně Zaháňské z rodu kurónských knížat.

Petr Biron, vévoda kurónský a zemgalský, koupil Zaháň poté, co roku 1786 odstoupil Kurónsko ruské říši. Měl čtyři dcery, nejstarší Vilemínu, dále Paulinu, Johannu a nejmladší Dorotheu. Někteří historikové se podle některých indicií domnívají, že Božena Němcová může být nemanželskou dcerou Dorothey.

Zaháň (polsky Żagań, německy Sagan) je město na řece Bobr, velmi úpravné, plné památek a zeleně.  Hned na kraji je muzeum bývalého zajateckého tábora Stalag VIIIC/LUFT III., v němž byli vězněni zajatí piloti. Zde se přes tunel Harry uskutečnil Velký útěk, úspěšně uprchli jen tři vězni. Ostatní byli zadrženi a padesát jich bylo na přímý rozkaz Hitlera popraveno. Další naše kroky vedly na náměstí k radnicí s věží ze 14.st. a patricijskými domy z doby renezance a baroka. Přestože 80 % města bylo ve válce zničeno, vše je dnes opraveno nebo znovu postaveno. Dalším zastavením byl farní kostel Nanebevzetí P. Marie, do kterého jsme po mši nahlédli a augustiniánské opatství. Blízko náměstí je také pomník Jana Keplera, který zde dva roky pobýval. Pomník tu má také medvěd Wojtek, maskot a desátník polského vojska, který s ním prošel z Persie do Itálie a Anglie.

Na konci města u zámeckého parku je komplex staveb Špitál sv. Dorothy, Loretánská kaple a kostel sv. Kříže, v němž jsou pohřbena kurónská a zaháňská knížata. Všechny budovy se opravují, mohli jsme vstoupit jen do kostela. Parkem jsme došli k našemu hlavnímu cíli-knížecímu paláci. Ten byl budován Albrechtem z Valdštejna a dostavován dalším vlastníkem Václavem Eusebiem Lobkovicem a potom Petrem Bironem a jeho dcerami. Některým účastnicím se podařila prohlídka zámku i přesto, že v tuto dobu byl již uzavřen.

Další památkou je barokní kostel Nanebevzetí P. Marie s gotickými prvky a kaplí Božího hrobu, která je ojedinělá svého druhu – v Evropě jsou jen dvě takové kaple, ta druhá je v Görlitz. Probíhá zde rekonstrukce, kapli a kostel jsme si mohli prohlédnout jen zvenku.

Ještě před odjezdem jsme vystoupali na věž bývalého evangelického kostela, který byl postaven jako jeden ze šesti slezských kostelů milosti v roce 1709. Z výšky 80 metrů jsme viděli město s kostely, zámkem a parkem a všemi místy, které jsme prošli. Město Zaháň nás překvapilo bohatou historií a množstvím památek a zajímavostí. Odjížděli jsme plni dojmů a těšili se na další zájezdy do blízké polské země.

Padesátku jabloneckých Přátel přírody do Zaháně přivezla, městem provedla a tuto zprávu napsala Drahomíra Jotovová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

« Novější | Starší »