Nový život pro les, nové zážitky z málo známého kraje i noví přátelé

V Orlických horách proběhla Lesní brigáda Přátel přírody

Brigada-006

Potkat se, prožít víkend spolu, dobrovolnicky pomoct lesu a vydělat tím i nějaké korunky svému spolku bylo motivací účastníků Lesní brigády Přátel přírody, která o prodlouženém víkendu 5. – 8. května proběhla nedaleko Deštného v Orlických horách.

Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s., kteří jsou rozesetí po celém Česku, se doposud napříč svými místními skupinami mohli vidět na výročním Setkání Přátel přírody, pořádaném už tradičně v podzimních měsících. Květnová Lesní brigáda byla pokusem tento roční cyklus přepůlit a zavést dva srazy za rok. Podle ohlasů účastníků právě skončené akce víme, že to byl pokus úspěšný.

Nápad zorganizovat akci, při které dáme lesu nový život, zazněl na loňské říjnové valné hromadě spolku v Jizerských horách a od té doby se piloval, aby se na počátku května uskutečnil. Na samotu Pádolí nedaleko Deštného v Orlických horách v pátek večer přijela třicítka dobrovolníků reprezentujících téměř všechny skupiny Přátel přírody, co v Česku jsou.

Na pozemku společnosti Lesy Janeček s. r. o. během soboty vyčistili les od klád a klestí a vysadili i několik desítek malých smrčků. A nebyla to práce jednoduchá. Půlden manuální práce a pohybu v prudkém svahu vykonal své, takže Brigada-065 po zbytek dne už to bylo „jen“ polehávání, posedávání a později klábosení u ohně spojené s opékáním výtečných místních klobásek.

V neděli čekalo účastníky slunečné výletnické počasí, které využili podle svých sil ke zdolání trasy z Pádolí přes Luisino údolí na Masarykovu chatu na Šerlichu, odkud pak někteří pokračovali ještě dále po svých přes Šerlišský mlýn a okraj Deštného zpět do Pádolí. Kdo ušel pěšky celý okruh, měl v nohách necelých pětadvacet kilometrů. Ti, co skončili na Šerlichu, měli domluvený odvoz horským taxíkem. Večer opět zahořel oheň, hrálo se na kytaru a zpívalo a účastníci si vyměňovali tipy na zajímavé turistické zážitky a osobní kontakty.

Letošní první dva květnové víkendy byly prosloužené díky státním svátkům, které připadly na pondělí. Mělo to výhodu – nikdo v neděli a ani další den ráno nespěchal domů. Účastníci se sice už dopoledne rozjeli směrem k domovům, ale cestou každá skupinka ještě vyskočila někde z auta a navštívila nějaké zajímavé místo. Pořadatelé mají zprávy o Potštejně, pevnosti Hanička, Králíkách nebo Neratově. A hlavně o tom, že účastníci doporučují akci opakovat. Takže předběžně – příští květen se potkáme s dobrovolníky na sanaci kusu lesa na Slapech. Už aby to bylo!

Hynek Pečinka, 16. 5. 2017   

Výběr fotek z této povedené akce najdete zde...

                 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(10)

Aktuality

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

  • Padesát jabloneckých Přátel přírody zavítalo v červnu do francouzské Provence

    27.6.2023

    20230617_093636 Do Francie se chtěli Přátelé přírody Jablonec nad Nisou podívat už před covidem, ale kvůli němu se to nepodařilo. Letos to napravili a vyjeli v termínu 9. - 18. června 2023 autobusem do Provence. Zprávu sepsala Drahomíra Jotovová, která zájezd vedla:

    Bydleli jsme u moře v mobilhomech v kempu Iles d‘Ore u městečka Giens. Přijeli jsme odpoledne a ještě stihli prohlédnout městečko Giens, které se nám velmi líbilo a vykoupat se v moři, které jsme měli jen pár desítek metrů od kempu. Výhodné bylo také postavení kempu z hlediska dopravy - linka autobusu č. 67 vedla do Giens, Hyeres a do přístavu Tour Fondue.

    Další den byla neděle a v blízkém městě Hyers byl bleší trh. Někteří ho navštívili a nějaké drobnosti si koupili. Ostatní si prohlédli město a hrad nad ním. Počasí bylo teplé, využili jsme ho ke koupání a opalování.

    V pondělí bylo v plánu město Cassis nedaleko Marseille a tzv. kalanky (calanques) - zálivy se stěnami vysokými až 300 m. Více...

« Novější | Starší »