Osmý republikový sraz Přátel přírody proběhl ve Vlašimi

Čtyři dny setkávání s lidmi, přírodou a historií v kraji pod Blaníkem

V neděli 13. října 2019 skončilo ve středočeské Vlašimi Setkání Přátel přírody. Čtyřdenní celostátní sraz v kraji pod horou Blaník uspořádal pro své členy a příznivce stejnojmenný spolek. Pozvání na osmý ročník akce, jejíž náplní je setkávání s lidmi, přírodou a historií navštívených míst, využilo 60 účastníků z celého Česka. V předchozích letech se Přátelé přírody spolu v rámci Setkání podívali například do Rýchorských nebo Jizerských hor, do Prahy či na Vysočinu.

Letošní výroční sraz vypukl ve čtvrtek 10. října v podvečer a nabídl účastníkům bohatý program v podobě turistických výletů údolím Blanice na hrad Český Šternberk, na vrchol Blaníku do Benešova a na zámek Konopiště. S prací vlašimské pobočky Českého svazu ochránců přírody se seznámili v Podblanickém ekoncentru se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů, při exkurzi do Jinošovského údolí nebo do vlašimského zámeckého lesoparku. Organizátoři oslovili i místní amatérské astronomy, a tak proběhla noční návštěva na hvězdárně za městem. Vše doplnilo sportovní a relaxační vyžití přímo ve Sporthotelu v podobě sauny a bazénu, a také sobotního turnaje v bowlingu. Ti, kdo myslí dopředu, mohli využít dvou běhů výtvarné dílny věnované vánočním ozdobám z korálků. Během čtyř dní byl ale dostatek času i na individuální program, posezení s přáteli, co se rok neviděli, a seznamování s ostatními.

Páteční večer byl speciální. Účastníci Setkání si při něm připomněli 25. výročí obnovení celostátního spolku Přátel přírody v Českých zemích. K tomu došlo v roce 1994, kdy vzniklé občanské sdružení navázalo na prvorepublikový spolek Přátel přírody (založený 1921), jehož činnost bohužel přerušily dvě po sobě jdoucí totality. Všichni účastníci se sešli na oslavě se spoustou jídla, pití, zábavy a s živou hudbou, o kterou se postarali kytaristé z řad účastníků. 

V neděli dopoledne zasedla valná hromada spolku Přátelé přírody, z. s., zatímco ostatní, co nespěchali domů, si ještě mohli projít ta místa, která ve Vlašimi nestihli objevit, nebo se na některá znovu vrátit. A tím skončilo letošní Setkání, zatím nejpočetnější v osmileté historii společných srazů. Povedlo se po všech stránkách.

"Bylo nám ctí přijmout takovouto vnímavou skupinu. Obdivuji Váš turistický rozsah, který jste za víkend na Podblanicku stihli. Přejeme Vašemu spolku klidné kroky českou přírodou a jasnou oblohu!" Jan Urban, Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

"Děkujeme, jsme rádi, že se vám u nás líbilo! Přijeďte zas." Kateřina Červenková, Český svaz ochránců přírody Vlašim

Ochutnávka fotek ze Setkání Přátel přírody 2019

Autory fotek jsou Helena Polášková, Jaromír Petružálek a Hynek Pečinka. Více fotek je v našem fotoalbu na https://www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/5687068


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(21)

Aktuality

  • České a evropské občanské organizace k prioritám pro české předsednictví Evropské unie

    29.6.2022

    5-1-800x450 Největší české i evropské environmentální a sociální organizace, mezi nimi i Přátelé přírody, píšou před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik. Upozorňují na ekologické i ekonomické a sociální souvislosti současných krizí - energetické, klimatické i bezpečnostní - a zdůrazňují několik oblastí, kterými by se mělo české předsednictví vážně zabývat, aby bylo možné se s aktuálními mnohočetnými krizemi vypořádat a zajistit férový podíl Evropy na řešení klimatické krize.

    Celé znění dopisu premiéru Fialovi najdete zde.

  • Z Olomouce do Visegrádu. Malá liška objevovala krásy Dunajského ohybu

    20.6.2022

    Navštívili i katedrálu ve Vácu Na pětidenní pobyt do maďarské oblasti Dunajského ohybu, staroslavného Visegrádu a okolí, vyrazila ve středu 8. června dvanáctičlenná skupina Přátel přírody z olomoucké skupiny Malá liška. Vzhledem k předpovědi počasí, která se průběžně plnila, se věnovali spíš poznávání historie než přírody tohoto maďarského regionu na hranici Slovenska. Ale to vůbec nevadilo, protože bylo na co koukat. Samotný Visegrád, kde se v roce 1001 Maďarsko stalo Maďarskem, biskupské město Vác a taky Ostřihom s katedrálou nad Dunajem.

    Po výletech přišel vhod wellness v hotelu, vnitřní i venkovní bazén, a bohatá nabídka visegrádských restaurací. Jen ta dráha z Česka, ale hlavně zpátky domů, byla naprosto tragická. Ale zvykáme si všichni. Výběr fotek z výjezdu je zde.

  • ČeskéNoviny.cz: Vavrouškovu cenu letos dostali ekolog Malík, zoolog Vlašín a žačka Kozlová

    6.6.2022

    1654103177_p2022060107543 Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí letos dostal ekolog a aktivista Jiří Malík. Ocenění má mimo jiné za spolupráci na projektech zadržování vody. Cenu za dlouhodobý přínos dostal zoolog Mojmír Vlašín, který se podle pořadatelů, Nadace Partnerství, celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody v teorii i praxi.

    "Eko zásek roku" určený lidem do 33 let letos porotci udělili žákyni deváté třídy Ludmile Kozlové. Kozlová s přáteli uspořádala řadu drobných, lokálních ekologických projektů. Ceny byly předány 1. června ve Valdštejnském paláci v Praze.

    Celý článek...

« Novější | Starší »