Přátelé přírody pozvali své členy a příznivce na víkend doprostřed Česka

Sedmý ročník celostátního Setkání Přátel přírody se konal v Železných horách na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny

Fb_img_1539543877585 20181013_132450 PRAHA/HORNÍ BRADLO - Už posedmé se opět po roce sjeli na jedno místo členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci z různých koutů Česka. Pokračovali tak v novodobé tradici výročních setkávání zahájené v roce 2012 a jejich sraz se konal o prodlouženém víkendu 11. – 14. října 2018 prakticky v geografickém středu republiky, v Horním Bradle na Chrudimsku.

Pozvání ke strávení společných chvil objevováním tohoto regionu vyslyšela čtyřicítka zástupců ze sedmi měst, kde čeští Přátelé přírody působí – z Jablonce nad Nisou, Krnova, Liberce, Nového Města na Moravě, Olomouce, Pardubic a Prahy. Čekal je i další doprovodný program podle chuti.

Z rekreačního areálu Tesla v Horním Bradle, kde byli přechodně doma, vyráželi pěšky, na kolech i autem do okolní krajiny Železných hor. Dále mohli využít krytý bazén s wellness zónou, zhlédli tematický film, prezentaci fotek a zážitků z Himálají a také si zasoutěžiliv pingpongovém turnaji či bowlingu. Oblíbené byly také večerní zpěvy u kytar. Někteří z účastníků se pak v neděli dopoledne proměnili v delegáty valné hromady spolku, která už tradičně proběhla na konci společného setkání.

„Ráda jsem zase po roce přijela, viděla lidi i z ostatních skupin, než je ta naše. Na společné výlety nám vyšlo sluníčko a pěkné počasí, po nich přišla vhod sauna s wellnessem. Potěšily večerní kytary i film a fotky z Nepálu to hezky doplnily,“ shrnula své dojmy z letošního Setkání Přátel přírody Hana Vojáčková z Olomouce.

„Jsem rád, že si na letošní Setkání našli cestu nejen ti skalní, kteří zatím nevynechali ani jeden ročník. Vrátili se téměř všichni loňští účastníci a přibylo i několik nových tváří,“ pochvaloval si předseda spolku a pořadatel letošního srazu Hynek Pečinka.

„Letos jsme také měli zastoupeny opravdu všechny naše skupiny, i když to někteří účastníci měli na Vysočinu opravdu daleko. To se cení dvojnásob, protože většinu svých aktivit dělají naši členové právě ve svých skupinách a na něco navíc už málokomu zbývá čas,“ dodal Hynek Pečinka.Img_1148

Ten byl také na závěr srazu zvolen delegáty valné hromady předsedou českých Přátel přírody. Spolu s ním jsou v radě spolku Miroslav Prokeš jako místopředseda, hospodářkou je Drahomíra Jotovová a dalšími členy rady byli zvoleni Danuše Jiskrová, Marta P. Perůtková, Hana Plavcová a Zdeněk Chroboczek. Kontrolovat činnost spolku budou Petra Kohutová a Sylvie Staňková.

Na výběr fotek z letošního Setkání Přátel přírody "Uprostřed Česka" se můžete podívat sem.

Spolek Přátelé přírody z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historiíČeských zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Img_0108 Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt.

Spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale). V Česku k hnutí Přátel přírody patří asi 600 členů působících v několika krajích.

Kam se podívali účastníci 7. Setkání Přátel přírody „Uprostřed Česka“

Pěší trasy

Pátek

  • Horní Bradlo - přírodní rezervace Polom - zvonička v Hluboké, rozhledna na Zuberském kopci - Trhová Kamenice - Mlýnský rybník a rybník Rohlík - skanzen Vysočina, vodní hamr a zámek Svobodné Hamry
  • Horní Bradlo - zámek Lipka - Pilnův statek a zámek v Libici nad Doubravou – Klostermannův mlýn - geologický vodopád - skály Koukalky – Chotěboř

Img_20181014_181650 Sobota

  • Horní Bradlo - zámek Lipka - kostel sv. Anny v Modletíně - památná lípa a evangelická kaple v Klokočově - jez Na Pilce - památný jilm v Přemilově - vlastivědná stezka Krajem Chrudimky – Horní Bradlo
  • Horní Bradlo - zámek a lípa v Lipce - kostel sv. Anny v Modletíně – vyhlídka na Spálavě - zvonice ve Velké Stříteži - jez na Chrudimce – Horní Bradlo

Trasy cykloskupiny:

  • Pátek: Vršov - vodní nádrž Seč - zřícenina Oheb - židovský hřbitov Hoješín - Klokočov/Královská lípa - Lipka -  lípa a hrobka rodu Kustošů – Vršov
  • Sobota: Vršov, - Seč - podél Chrudimky, Markova skála - Bojanov, kostel - rozhledna Boika - Nasavrky a Kaštanka, muzeum Keltská expozice, skanzen - Horní Bradlo, hrobka Rücklů - Vršov
  • Neděle: Vršov – prales Polom - Trhová Kamenice – Svobodné Hamry – Vršov

Autoskupina: Vodní nádrž Seč, zřícenina Oheb, zřícenina Vikštejn, prales Polom

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(21)

Aktuality

  • České a evropské občanské organizace k prioritám pro české předsednictví Evropské unie

    29.6.2022

    5-1-800x450 Největší české i evropské environmentální a sociální organizace, mezi nimi i Přátelé přírody, píšou před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik. Upozorňují na ekologické i ekonomické a sociální souvislosti současných krizí - energetické, klimatické i bezpečnostní - a zdůrazňují několik oblastí, kterými by se mělo české předsednictví vážně zabývat, aby bylo možné se s aktuálními mnohočetnými krizemi vypořádat a zajistit férový podíl Evropy na řešení klimatické krize.

    Celé znění dopisu premiéru Fialovi najdete zde.

  • Z Olomouce do Visegrádu. Malá liška objevovala krásy Dunajského ohybu

    20.6.2022

    Navštívili i katedrálu ve Vácu Na pětidenní pobyt do maďarské oblasti Dunajského ohybu, staroslavného Visegrádu a okolí, vyrazila ve středu 8. června dvanáctičlenná skupina Přátel přírody z olomoucké skupiny Malá liška. Vzhledem k předpovědi počasí, která se průběžně plnila, se věnovali spíš poznávání historie než přírody tohoto maďarského regionu na hranici Slovenska. Ale to vůbec nevadilo, protože bylo na co koukat. Samotný Visegrád, kde se v roce 1001 Maďarsko stalo Maďarskem, biskupské město Vác a taky Ostřihom s katedrálou nad Dunajem.

    Po výletech přišel vhod wellness v hotelu, vnitřní i venkovní bazén, a bohatá nabídka visegrádských restaurací. Jen ta dráha z Česka, ale hlavně zpátky domů, byla naprosto tragická. Ale zvykáme si všichni. Výběr fotek z výjezdu je zde.

  • ČeskéNoviny.cz: Vavrouškovu cenu letos dostali ekolog Malík, zoolog Vlašín a žačka Kozlová

    6.6.2022

    1654103177_p2022060107543 Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí letos dostal ekolog a aktivista Jiří Malík. Ocenění má mimo jiné za spolupráci na projektech zadržování vody. Cenu za dlouhodobý přínos dostal zoolog Mojmír Vlašín, který se podle pořadatelů, Nadace Partnerství, celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody v teorii i praxi.

    "Eko zásek roku" určený lidem do 33 let letos porotci udělili žákyni deváté třídy Ludmile Kozlové. Kozlová s přáteli uspořádala řadu drobných, lokálních ekologických projektů. Ceny byly předány 1. června ve Valdštejnském paláci v Praze.

    Celý článek...

« Novější | Starší »