Přátelé přírody v kilometru nad mořem

Na východě Krkonoš proběhl jejich výroční sraz

22496255_1669181246445671_2055134581102726327_o Před pěti lety uspořádala česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends) první celostátní sraz. Tento nápad se rychle osvědčil a realizuje se od té doby každoročně na podzim na různých místech Česka. A tak se o prodlouženém víkendu 12. – 15. října potkali členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. už pošesté - tentokrát na Rýchorské boudě na východě Krkonoš a v nadmořské výšce tisíc metrů.

Čtyřicítka účastníků si za celoroční pestrou činnost svých místních skupin, které působí ve většině krajů Česka, vysloužila překrásné počasí, které prý v tomto ročním období na Rýchorách téměř nebývá. Mohli proto strávit pátek a sobotu objevováním přírody a historie tohoto koutu Krkonoš, kam zavítává jen málo turistů. S minulostí Rýchor se seznámili především při páteční návštěvě ekocentra Dotek v Horním Maršově a procházkách po vesnici a jejím okolí. V sobotu se pak většina účastníků rozeběhla po kopcích a užívala si podzimně zbarvené lesy a výhledy ze hřebenů a horských luk. Někteří pak přírodu propojili s civilizací a navštívili bývalé hornické a tkalcovské město Žacléř a blízké zbytky předválečné pevnostní linie.

Aaa_3988 Součástí Setkání Přátel přírody byly i společné večery, které členové a příznivci spolku využili ke vzájemné inspiraci k další činnosti a družení u kytar. Na páteční večer pak byla připravena tematická projekce filmových dokumentů z projektu Jeden svět. V neděli dopoledne proběhla i valná hromada spolku a ti, co se jí neúčastnili, se ještě snažili nasát co nejvíce atmosféry zdejších končin, předtím než sjeli z rýchorské náhorní plošiny zpět do reality všedních dnů.

„Poprvé jsme naše Setkání organizovali v místě, kde žádná z našich skupin není doma. Účastníky tak nerušily myšlenky na různé domácí povinnosti a mohli si plně užívat atmosféru místa, kde z nás málokdo dříve byl, a více poznat Přátele přírody odjinud než jejich vlastní skupiny. Tento záměr nám dokonale vyšel. Doufám, že navázaná přátelství dlouho vydrží, a už se těším na další výroční Setkání Přátel přírody, tentokrát v Železných horách.“ uzavřel předseda spolku Hynek Pečinka.

18.10.2017

Výběr fotek z této povedené akce pohledem několika fotografů najdete ZDE.

Sedmý ročník Setkání Přátel přírody proběhne v termínu 11. - 14. října 2018

... a takhle jsme se měli...


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(46)

Aktuality

  • Zelený kruh: Byznys s uhlím se hroutí, potřebujeme strategii co dál

    27.8.2020

    6cbe1496-gp0stt9h5 Přesně před rokem – 26. srpna 2019 – se poprvé sešla vládou sestavená Uhelná komise , která má vládě doporučit tempo útlumu a termín úplného konce využívání uhlí v České republice. Za uplynulý rok však rychlost úpadku uhelné ekonomiky překonala rychlost práce Uhelné komise. Vlivem růstu ceny emisní povolenky a nároků na ochranu zdraví před znečištěním se rentabilita těžby a spalování uhlí povážlivě zhoršuje . Například Sokolovská uhelná narychlo přechází v elektrárně Vřesová na zemní plyn a plánuje opustit uhlí během pár let , přestože má zásoby pro těžbu do roku 2040. Více...

  • Malá liška potřetí na exkurzi do Ostravy - a zase trochu jinak

    19.8.2020

    V sobotu 15. srpna 2020 se pod vedením Lenky Lenočky Pospíšilové konala už třetí exkurze za atmosférou Ostravy. Stejně jako předchozí dvě nesla název Bo!!! Aj chachaři su fajni. V tomto kdysi černém městě, kde se žije tak nějak jinak, je stále co objevovat. Zjistíte to hned z dalších řádků. 

    Začali jsme přesně podle itineráře přesunem trolejbusem z hlavního nádraží k Zoo, kde měl být výstup na Haldu Ema. Ovšem, když nás trolejbus vyklopil hned vedle sochy Věry Špinarové, kterou dle debaty ve vlaku chtěli vidět všichni, změnili jsme pořadí trasy. Více...

  • Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

    19.8.2020

    Konemlada Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů. Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů, jako je listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. „Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Více...

« Novější | Starší »