Přátelé přírody v kilometru nad mořem

Na východě Krkonoš proběhl jejich výroční sraz

22496255_1669181246445671_2055134581102726327_o Před pěti lety uspořádala česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends) první celostátní sraz. Tento nápad se rychle osvědčil a realizuje se od té doby každoročně na podzim na různých místech Česka. A tak se o prodlouženém víkendu 12. – 15. října potkali členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. už pošesté - tentokrát na Rýchorské boudě na východě Krkonoš a v nadmořské výšce tisíc metrů.

Čtyřicítka účastníků si za celoroční pestrou činnost svých místních skupin, které působí ve většině krajů Česka, vysloužila překrásné počasí, které prý v tomto ročním období na Rýchorách téměř nebývá. Mohli proto strávit pátek a sobotu objevováním přírody a historie tohoto koutu Krkonoš, kam zavítává jen málo turistů. S minulostí Rýchor se seznámili především při páteční návštěvě ekocentra Dotek v Horním Maršově a procházkách po vesnici a jejím okolí. V sobotu se pak většina účastníků rozeběhla po kopcích a užívala si podzimně zbarvené lesy a výhledy ze hřebenů a horských luk. Někteří pak přírodu propojili s civilizací a navštívili bývalé hornické a tkalcovské město Žacléř a blízké zbytky předválečné pevnostní linie.

Aaa_3988 Součástí Setkání Přátel přírody byly i společné večery, které členové a příznivci spolku využili ke vzájemné inspiraci k další činnosti a družení u kytar. Na páteční večer pak byla připravena tematická projekce filmových dokumentů z projektu Jeden svět. V neděli dopoledne proběhla i valná hromada spolku a ti, co se jí neúčastnili, se ještě snažili nasát co nejvíce atmosféry zdejších končin, předtím než sjeli z rýchorské náhorní plošiny zpět do reality všedních dnů.

„Poprvé jsme naše Setkání organizovali v místě, kde žádná z našich skupin není doma. Účastníky tak nerušily myšlenky na různé domácí povinnosti a mohli si plně užívat atmosféru místa, kde z nás málokdo dříve byl, a více poznat Přátele přírody odjinud než jejich vlastní skupiny. Tento záměr nám dokonale vyšel. Doufám, že navázaná přátelství dlouho vydrží, a už se těším na další výroční Setkání Přátel přírody, tentokrát v Železných horách.“ uzavřel předseda spolku Hynek Pečinka.

18.10.2017

Výběr fotek z této povedené akce pohledem několika fotografů najdete ZDE.

Sedmý ročník Setkání Přátel přírody proběhne v termínu 11. - 14. října 2018

... a takhle jsme se měli...


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(33)

Aktuality

  • Přátelé přírody Olomouc: Makrely s kytarami ovládly Týneček

    18.7.2021

    X20210716_185528 Tradiční posezení v letní atmosféře spojené s vůní grilovaných makrel a jiných pochutin a pořádnou porcí akustické hudby se tentokrát uskutečnilo v pátek 16. července v olomoucké městské části Týneček. Pozvání na naši akci "Makrela s kytarou" využilo téměř 50 našich členů a příznivců, které jsme rádi náležitě uspokojili po stránce jídla, pití i zábavy.

    Více zde: https://www.malaliska.cz/news/makrely-s-kytarami-ovladly-tynecek/

  • ČSO: Mokřadní ráj na jinak vyprahlé jižní Moravě. Na Hodonínsku vytváříme ptačí park

    7.7.2021

    Kormorani-mali Podmáčené louky, mokřady i suché písčité hrúdy. U Dubňan na Hodonínsku vzniká od roku 2020 Ptačí park Kosteliska České společnosti ornitologické (ČSO). Loni se podařilo vykoupit klíčové pozemky, od letošního roku bude Jihomoravská pobočka ČSO obnovovat a rozšiřovat biotop, aby se tu dařilo ptákům a dalším živočichům. Vše s využitím tradičních metod hospodaření jako je pastva, kosení nebo ořez vrb na hlavu.

    Ještě předloni bylo území v nivě říčky Kyjovky neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Více...

  • Ekolist.cz: Unikátní Moravský kras je druhou nejstarší CHKO v Česku, už 65 let

    7.7.2021

    Morkras Chráněná krajinná oblast (CHKO) Moravský kras, od jejíhož vyhlášení uplyne 4. července 65 let, je druhou nejstarší CHKO v ČR. Moravský kras, který leží v Jihomoravském kraji severně od Brna, patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, pět z nich jsou přístupné veřejnosti.

    Jedná se o Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinskou jeskyni, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity. Více...

« Novější | Starší »