Přátelé přírody v kilometru nad mořem

Na východě Krkonoš proběhl jejich výroční sraz

22496255_1669181246445671_2055134581102726327_o Před pěti lety uspořádala česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends) první celostátní sraz. Tento nápad se rychle osvědčil a realizuje se od té doby každoročně na podzim na různých místech Česka. A tak se o prodlouženém víkendu 12. – 15. října potkali členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. už pošesté - tentokrát na Rýchorské boudě na východě Krkonoš a v nadmořské výšce tisíc metrů.

Čtyřicítka účastníků si za celoroční pestrou činnost svých místních skupin, které působí ve většině krajů Česka, vysloužila překrásné počasí, které prý v tomto ročním období na Rýchorách téměř nebývá. Mohli proto strávit pátek a sobotu objevováním přírody a historie tohoto koutu Krkonoš, kam zavítává jen málo turistů. S minulostí Rýchor se seznámili především při páteční návštěvě ekocentra Dotek v Horním Maršově a procházkách po vesnici a jejím okolí. V sobotu se pak většina účastníků rozeběhla po kopcích a užívala si podzimně zbarvené lesy a výhledy ze hřebenů a horských luk. Někteří pak přírodu propojili s civilizací a navštívili bývalé hornické a tkalcovské město Žacléř a blízké zbytky předválečné pevnostní linie.

Aaa_3988 Součástí Setkání Přátel přírody byly i společné večery, které členové a příznivci spolku využili ke vzájemné inspiraci k další činnosti a družení u kytar. Na páteční večer pak byla připravena tematická projekce filmových dokumentů z projektu Jeden svět. V neděli dopoledne proběhla i valná hromada spolku a ti, co se jí neúčastnili, se ještě snažili nasát co nejvíce atmosféry zdejších končin, předtím než sjeli z rýchorské náhorní plošiny zpět do reality všedních dnů.

„Poprvé jsme naše Setkání organizovali v místě, kde žádná z našich skupin není doma. Účastníky tak nerušily myšlenky na různé domácí povinnosti a mohli si plně užívat atmosféru místa, kde z nás málokdo dříve byl, a více poznat Přátele přírody odjinud než jejich vlastní skupiny. Tento záměr nám dokonale vyšel. Doufám, že navázaná přátelství dlouho vydrží, a už se těším na další výroční Setkání Přátel přírody, tentokrát v Železných horách.“ uzavřel předseda spolku Hynek Pečinka.

18.10.2017

Výběr fotek z této povedené akce pohledem několika fotografů najdete ZDE.

Sedmý ročník Setkání Přátel přírody proběhne v termínu 11. - 14. října 2018

... a takhle jsme se měli...


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(30)

Aktuality

  • Přátelé přírody Praha a spolek Zvonečník po stopách lithia na Cínovci

    27.9.2021

    V sobotu 18. září 2021 se spolek Zvonečník a pražští Přátelé přírody vypravili na Cínovec k lithiu. Počasí nám zrovna nepřálo, kdy byla docela zima a v dáli mlha (na vyhlídky to nebylo), ale alespoň nepršelo. Dorazili jsme na haldu Cínovec II, kde byl vyhrazený prostor Diamo se zákazem vstupu a na dalším místě již vykopávka. Místa s vyloženě cennou přírodou na haldě nejsou, z lesnického pohledu zaujaly až monokultury modřínu. Kde se lithium vlastně vyskytuje, viz https://hranicar-usti.cz/…ku/ a https://www.emovio.cz/…um/

    Jednoznačně jsme se ale i se Zelným Ústím shodli, že vytěžit cínovecké naleziště jen kvůli lithiu by byl celkem zločin z řady důvodů. Více...

  • Příspěvek českých Přátel přírody kolegům z Bosny už má konkrétní výsledek

    14.9.2021

    Img_20210826_154840_resize Výtěžek loňské Mikulášké sbírky mezi členy našeho spolku směřoval na podporu projektu bosenských Přátel přírody ze Srebrenice, kteří budují ekologickou vesničku v místech bývalé osady Kasapic. Nyní jsme dostali zprávu, že z našeho příspěvku byla postavena replika vodního mlýna na potoce protékajícím vesničkou. Ještě je třeba jej vybavit strojním mechanismem a obnovit přívodní kanál z potoka, ale základ už je znát.

    Není nad to, když je rychle vidět, že vybrané peníze pomohly konkrétní věci!

  • Znáte svou uhlíkovou stopu? Nyní si ji můžete spočítat díky nové uhlíkové kalkulačce

    14.9.2021

    241671386_4414380928629894_523957236731664042_n Britská ambasáda v Praze podpořila vznik nové uhlíkové kalkulačky, díky níž si všichni můžeme spočítat svou uhlíkovou stopu a následně provést kroky potřebné k dosažení uhlíkové neutrality. Kalkulačku vyvinuli experti s CI2 o. p. s., kteří se tématu dlouhodobě věnují. Je volně k dispozici na www.uhlikovastopa.cz, kde si ji můžete vyzkoušet.

    V pondělí 20. září od 15 hodin je ke kalkulačce na FB veřejný webinář. Připojit se lze bez předchozí registrace zde.

« Novější | Starší »