Mezinárodní den Přátel přírody: Oslavujeme 125. výročí svého hnutí

PRAHA/OLOMOUC, 15. 9. 2020 - Před jeden a čtvrt stoletím, 16. září 1895, byla v rakouské Vídni založena turistická skupina Přátelé přírody (Naturfreunde), z níž se velmi rychle rozrostlo stejnojmenné mezinárodní hnutí, jehož členové dnes působí na všech obydlených světadílech naší společné planety. O víkendu 18. – 20. září si toto výročí nejrůznějšími způsoby připomenou.

Už od počátku nešlo Přátelům přírody jen o turistiku. Klíčovým zájmem hnutí vždy byl udržitelný rozvoj společnosti v souladu s potřebami životního prostředí. Za těch 125 let historie jejich hnutí se Přátelé přírody snažili tyto cíle uvádět do praxe tisíci drobných místních, národních, ale i celosvětových aktivit. Zasazovali a zasazují se o volný přístup do krajiny, rozvoj ekologicky a sociálně příznivého cestování a nabídek pro smysluplné trávení volného času. Jsou aktivní v ochraně přírody a životního prostředí, prosazování klimatické spravedlnosti a mezinárodní solidarity.

Právě o víkendu 18. – 20. září proběhnou v mnoha státech světa, Česko nevyjímaje, aktivity místních skupin tohoto největšího sociálně-environmentálního hnutí připomínající jejich společné 125. výročí. Spojeny jsou značkou Mezinárodní den Přátel přírody, ale jinak je na místních skupinách, jak oslavy pojmou. Slavit se dá společnou turistikou, uspořádáním přednášky na environmentální téma nebo fotografické výstavy, koncertem, vysázením stromů či úklidem města od odpadků.

Právě touto aktivitou se v rámci kampaně Ukliďme Česko připojí k Mezinárodnímu dni Přátel přírody olomoucká skupina tohoto hnutí a na provázené vycházce podél řeky Moravy protékající městem zbaví její břehy odpadků. V podobném duchu, tedy zážitkem pro sebe s výsledkem pro komunitu, oslaví svůj svátek i další Přátelé přírody v Česku i jinde ve světě.

----

Spolek Přátelé přírody, z. s. je národní nestátní nezisková organizace, jejíž místní skupiny a přidružení členové působí v několika krajích Česka. Zabývá se přírodou, kulturou a historií Českých zemí, poznáváním jiných krajů a kultur a aktivně spolupracuje s podobně naladěnými kolektivy v Česku i jinde ve světě. Dává příležitost seberealizace, aktivního trávení volného času, prostor pro dobrovolnictví a mezilidský kontakt. Náš spolek je součástí mezinárodního hnutí Přátel přírody (Naturefriends International, Naturfreunde Internationale) založeného v r. 1895. V současnosti v Česku k tomuto hnutí patří asi 600 členů působících v několika krajích.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(5)

Aktuality

  • 4. Zámecká brigáda Přátel Přírody

    6.2.2024

    Brigada-019Brigáda spolku Přátelé přírody z. s. se vrací na místo činu. Kdo se zúčastnil předchozích, jistě potvrdí, že se akce velice po všech stránkách vydařily. Práce nám šla od ruky, poznali jsme se lépe navzájem, užili legraci a ještě jsme se kochali krásnou přírodou a slavnými trempskými osadami. „Paseku Přátel přírody” už jsme zalesnili. Nyní vás zveme na opakování, při němž opět spojíme příjemné s užitečným. Sejdeme se, odvedeme kus dobré práce a poznáme krásný kraj středního Povltaví, kolébku trampingu – hnutí, které stejně jako my upřednostňuje trávení času s kamarády ve volné přírodě. Bonusem letošního ročníku je opět krásná příroda, přívětivé prostředí „filmařského” zámku Slapy a také jeho hospodářská část, kdy kolem sebe uvidíme lamy, muflonka, ovce, kozy, drůbež, králíky, včelky atd. Pozvánka zde:

  • Zápis z Valné hromady

    5.2.2024

    Valná hromada Přátelé PřírodyZápis z 9. valné hromady spolku Přátelé přírody, z. s. 14. ledna 2024 v Praze. V rámci českých Přátel přírody je aktuálně organizováno cca 401 jednotlivců, z toho cca 75 ve 4 místních sdruženích spolku, 38 individuálních členů, a cca 288 jednotlivců u přidruženého (kolektivního) člena – samostatného spolku Přátelé přírody Jablonec nad Nisou. 

    Zápis naleznete zde Zapis-z-9-valne-hromady

  • Solární elektrárny jsou pro ptáky lepší než současná zemědělská krajina

    25.1.2024

    Solární paDudek chocholatýnely totiž slouží jako místo k odpočinku a přitahují bezobratlé, kterými se ptáci živí. Kolegové na Slovensku se proto rozhodli tuto hypotézu otestovat a výsledek je na světě. Ptákům se lépe daří na půdě s fotovoltaikou než na té čistě zemědělské. Zjistil to čerstvý výzkum ornitologů ze Slovenska. Podle něj ve zkoumaném období žilo na půdě s fotovoltaikou více ptáků z více druhů (často ohrožených, hlavně hmyzožravých) než na sousedních polích a loukách bez solárních elektráren. Výzkum nyní vychází v časopise Journal of Environmental Management. Více...

    Zdroj: Ekonews

     

« Novější | Starší »