Druhá půlka září v režii jabloneckých Přátel přírody: Saským Švýcarskem pěšky a Železnými horami na kole

 

Ve druhé polovině září proběhly dvě zajímavé turistické akce z pestré nabídky spolku Přátel přírody z Jablonce nad Nisou. První z výletů vedl v sobotu 14. září do Saského Švýcarska do oblasti takzvaných Schrammsteinů. Vypravilo se na něj 90 účastníků. O týden později odjelo 32 cyklistů na čtyři dny poznávat krásné Železnohorsko, kraj mezi Pardubicemi a Vysočinou. Jak se měli ti i ti a co na akcích zažili, se dozvíte v našem článku.

Výlet do blízkého Saského Švýcarsko je vždy rychle obsazen, proto jsme v sobotu 14. září 2019 vypravili dva autobusy. Dojeli jsme hned za hranici do městečka Schmilka. Zde byl začátek několika tras, které všechny vedly mezi skalami a jejichž vrcholem byly skály zvané Schrammsteiny.  Bylo zde hodně žebříků a schodů, ale ty všichni překonali. Horší to bylo s davy německých turistů při výstupu na nejvyšší vyhlídku, tam jsme museli často delší dobu čekat, než projdou nebo se u skal vyfotí. Ale všechno nám vynahradil výhled z vyhlídek na skály a údolí Labe. Dolů jsme museli po téměř kolmých žebřících, ale všichni  je překonali bez problémů. Je vidět, že už máme hodně zkušeností. Konec výletu byl v městě Bad Schandau, využili jsme místní cukrárny a restaurace. Byl krásný den, slunce svítilo, takže jsme mohli sedět i na břehu Labe a pozorovat lodě a převoz. Nádherný den pomalu končil, nasedli jsme do autobusů a byli brzy doma.

Cyklistická poznávačka "Seč II na kole" proběhla v termínu 20. - 23. září 2019 a účastnilo se jí 32 milovníků cyklojízdy. Tento zájezd byl opakováním zájezdu z května, jen jsme ho zkrátili na čtyři dny. Ubytování jsme zase měli v RS Tesla Horní Bradlo, pěkné nové dvoulůžkové chatky s WC a umyvadlem. Každý den jsme využívali wellness centrum s bazénem, vířivkami a saunou. Výhodou zde je polopenze s výbornými bohatými snídaněmi a chutnou večeří.

Kola jsme na vlek naložili už ve čtvrtek večer a v pátek ráno v pohodě dojeli naším busem do Pardubic. U koupaliště jsme kola vyložili a jeli po pěkné cyklostezce přes město ke Chrudimce. Tentokrát jsme dodrželi trasu a jeli přes vesnici Kočí, kde jsme obdivovali krásný kostel s dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem. Jeli jsme dále kolem Slatiňan až  do  Nasavrk. V  hospůdce Pod lipou jsme si odpočinuli a vzpomínali na pobyt ve včelařském učilišti, kde jsme byli před nějakým časem na turistickém pobytu i na květnový kolařský zájezd v letošním roce. Všichni dojeli do Horního Bradla na ubytování a na výbornou večeři. Počasí bylo sice chladné, ale celý den svítilo slunce.

V sobotu bylo ráno chladno, vyjeli jsme tedy až trochu později. Většina si vybrala trasu  na Seč, buď po cyklostezce přes les, nebo jeli po silnici. Na Seči už bylo teplo, svítilo slunce, proto jsme poseděli u kempu v restauraci. U ní byl kus dřevěného potrubí, které bylo vyrobeno v roce 1940  a vedlo vodu z přehrady do elektrárny. Dřevěné bylo proto, že německé okupační úřady nepovolily potrubí ocelové. Další kus je vystaven u zámečku, nyní městského úřadu. Přehradu jsme objeli po pěkné cyklostezce  a zastavili se  v Klokočově u 1000-leté lípy. Projeli jsme Modletín a v Lipce se zastavili u 600 let staré lípy a hrobky rodiny Kustošů. K večeru jsme dojeli  do Horního Bradla a poseděli v místní hospůdce.  

Neděle byla zase chladná ale slunečná. Vyjeli jsme tedy do Hlinska přes  kopec na Chloumek, kde je památka Zkamenělá kráva (zlý dráb  ubil ženu s nemluvnětem a proměnil se v obludnou ryšavou krávu a zkameněl). Přes další kopce s trochou bloudění jsme jeli k rozhledně na Zuberském kopci, z níž byl pěkný výhled do kraje. Ve skanzenu Vysočina jsme si dali oběd a někteří šli na prohlídku. Ostatní jeli do Hlinska do  areálu Betlém se souborem  starých řemeslnických domků. Kavárna byla zavřená, našli jsme si ale jinou ve městě a dali si kávu a zákusek. Zpět jsme jeli po hlavní silnici s větším provozem, ale zato jsme se svezli po hladkém asfaltu. Večer už jsme byli v areálu sami, všichni ostatní odjeli, proto jsme měli wellness i bufet jen pro sebe. Poseděli jsme a povídali do noci.

V pondělí jsme po snídani odjížděli, zase přes Seč směrem Třemošnice. Tam jsme narazili na starou Berlovu vápenku, mohli jsme si ji prohlédnout jen zvenku. Pokračovali jsme do Žlebů, a protože zámek byl zavřený, šli jsme na prohlídku  parku a  obory s bílými jeleny. Při krmení se nám ukázalo mnoho laní a jeden krásný jelen. Domů jsme dojeli dříve, než bylo plánováno, ale všichni byli spokojeni, protože  zájezd se vydařil, na kole jsme najezdili sice méně kilometrů, zato jsme viděli krásnou jarní přírodu a mnoho zajímavostí.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(20)

Aktuality

  • V polovině září probíhají Světové dny Přátel přírody. Přidává se i náš spolek

    12.9.2022

    306542567_8095823363823228_4379408748824068467_n Letošní SVĚTOVÉ DNY PŘÁTEL PŘÍRODY začaly o tomto víkendu a potrvají do konce toho příštího. V jejich rámci uspořádají členové hnutí Přátel přírody v místech, kde působí, spousty akcí pod společným mottem "Příroda a pospolitost" - dvě slova, jež se proplétají vší činností, které se naše hnutí už více než 125 let věnuje.

    Myšlenka pořádat Dny Přátel přírody vznikla už v roce 1948 jako připomínka na výročí založení našeho hnutí 16. září 1895. Letos chceme pod mottem "Příroda a pospolitost" propagovat svoje společné hodnoty, informovat o rozmanitosti a mezinárodním rozměru hnutí Přátel přírody (Naturefriends) a nabídnout aktivní volný čas všem zájemcům, říká předseda českých Přátel přírody Hynek Pečinka.

    Například naši olomoučtí členové se v sobotu 17. září vydávají na výlet za přírodou a historií Lanškrouna, městečka na pomezí Moravy a Čech. Se svojí akcí zaměřenou na přírodu a historii této lokality se připojí ke kolegům z dalších zemí, kde hnutí Přátel přírody také působí. Které země to jsou, najdete přehledně tady.

  • Klimatický fond Přátel přírody vybírá na školku ovocných stromů v africkém Mali

    31.8.2022

    Teil-2-7_0 V půlce června byl zahájen nový projekt Klimatického fondu Mezinárodních Přátel přírody zaměřujícího se na boj s následky klimatických změn především v Africe. Cílem aktuálního projektu malijských Přátel přírody je zřídit komerční školku na produkci sazenic ovocných stromů ve vesnici Farako na jihu země. Během jednoho roku bude vypěstováno a vysazeno tisíc ovocných stromů jako je mango, citron, guava, mandarinka a papája, které budou sloužit pro výživu místních obyvatel, boji proti erozi půdy a boji proti změně klimatu. Produkce, distribuce a výsadba ovocných stromů by měla do regionu přinést lepší budoucnost.

    Více o projektu a jak na něj přispět i z Česka najdete zde.

  • Lidé v rámci unikátního projektu nafotili ptáky ve světě plném odpadků

    9.8.2022

    Fotoptak ČTK - Snímky ptáků ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy, kteří jsou zapletení do odpadků, nebo je používají k hnízdění, už zaslali lidé z celého světa do internetového projektu nazvaného Ptáci a odpadky. Vědci, kteří projekt spustili, uvedli, že se jim sešly snímky ptáků zapletených do všeho možného, od provazů a rybářských šňůr až po provázky z balónků či plážové žabky, napsal server BBC News. Téměř čtvrtina fotografií zachycuje ptáky hnízdící nebo zamotané do jednorázových roušek, jejichž používání celosvětově prudce stouplo v souvislosti s pandemií covidu-19.

    Celý článek...

« Novější | Starší »