Druhá půlka září v režii jabloneckých Přátel přírody: Saským Švýcarskem pěšky a Železnými horami na kole

 

Ve druhé polovině září proběhly dvě zajímavé turistické akce z pestré nabídky spolku Přátel přírody z Jablonce nad Nisou. První z výletů vedl v sobotu 14. září do Saského Švýcarska do oblasti takzvaných Schrammsteinů. Vypravilo se na něj 90 účastníků. O týden později odjelo 32 cyklistů na čtyři dny poznávat krásné Železnohorsko, kraj mezi Pardubicemi a Vysočinou. Jak se měli ti i ti a co na akcích zažili, se dozvíte v našem článku.

Výlet do blízkého Saského Švýcarsko je vždy rychle obsazen, proto jsme v sobotu 14. září 2019 vypravili dva autobusy. Dojeli jsme hned za hranici do městečka Schmilka. Zde byl začátek několika tras, které všechny vedly mezi skalami a jejichž vrcholem byly skály zvané Schrammsteiny.  Bylo zde hodně žebříků a schodů, ale ty všichni překonali. Horší to bylo s davy německých turistů při výstupu na nejvyšší vyhlídku, tam jsme museli často delší dobu čekat, než projdou nebo se u skal vyfotí. Ale všechno nám vynahradil výhled z vyhlídek na skály a údolí Labe. Dolů jsme museli po téměř kolmých žebřících, ale všichni  je překonali bez problémů. Je vidět, že už máme hodně zkušeností. Konec výletu byl v městě Bad Schandau, využili jsme místní cukrárny a restaurace. Byl krásný den, slunce svítilo, takže jsme mohli sedět i na břehu Labe a pozorovat lodě a převoz. Nádherný den pomalu končil, nasedli jsme do autobusů a byli brzy doma.

Cyklistická poznávačka "Seč II na kole" proběhla v termínu 20. - 23. září 2019 a účastnilo se jí 32 milovníků cyklojízdy. Tento zájezd byl opakováním zájezdu z května, jen jsme ho zkrátili na čtyři dny. Ubytování jsme zase měli v RS Tesla Horní Bradlo, pěkné nové dvoulůžkové chatky s WC a umyvadlem. Každý den jsme využívali wellness centrum s bazénem, vířivkami a saunou. Výhodou zde je polopenze s výbornými bohatými snídaněmi a chutnou večeří.

Kola jsme na vlek naložili už ve čtvrtek večer a v pátek ráno v pohodě dojeli naším busem do Pardubic. U koupaliště jsme kola vyložili a jeli po pěkné cyklostezce přes město ke Chrudimce. Tentokrát jsme dodrželi trasu a jeli přes vesnici Kočí, kde jsme obdivovali krásný kostel s dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem. Jeli jsme dále kolem Slatiňan až  do  Nasavrk. V  hospůdce Pod lipou jsme si odpočinuli a vzpomínali na pobyt ve včelařském učilišti, kde jsme byli před nějakým časem na turistickém pobytu i na květnový kolařský zájezd v letošním roce. Všichni dojeli do Horního Bradla na ubytování a na výbornou večeři. Počasí bylo sice chladné, ale celý den svítilo slunce.

V sobotu bylo ráno chladno, vyjeli jsme tedy až trochu později. Většina si vybrala trasu  na Seč, buď po cyklostezce přes les, nebo jeli po silnici. Na Seči už bylo teplo, svítilo slunce, proto jsme poseděli u kempu v restauraci. U ní byl kus dřevěného potrubí, které bylo vyrobeno v roce 1940  a vedlo vodu z přehrady do elektrárny. Dřevěné bylo proto, že německé okupační úřady nepovolily potrubí ocelové. Další kus je vystaven u zámečku, nyní městského úřadu. Přehradu jsme objeli po pěkné cyklostezce  a zastavili se  v Klokočově u 1000-leté lípy. Projeli jsme Modletín a v Lipce se zastavili u 600 let staré lípy a hrobky rodiny Kustošů. K večeru jsme dojeli  do Horního Bradla a poseděli v místní hospůdce.  

Neděle byla zase chladná ale slunečná. Vyjeli jsme tedy do Hlinska přes  kopec na Chloumek, kde je památka Zkamenělá kráva (zlý dráb  ubil ženu s nemluvnětem a proměnil se v obludnou ryšavou krávu a zkameněl). Přes další kopce s trochou bloudění jsme jeli k rozhledně na Zuberském kopci, z níž byl pěkný výhled do kraje. Ve skanzenu Vysočina jsme si dali oběd a někteří šli na prohlídku. Ostatní jeli do Hlinska do  areálu Betlém se souborem  starých řemeslnických domků. Kavárna byla zavřená, našli jsme si ale jinou ve městě a dali si kávu a zákusek. Zpět jsme jeli po hlavní silnici s větším provozem, ale zato jsme se svezli po hladkém asfaltu. Večer už jsme byli v areálu sami, všichni ostatní odjeli, proto jsme měli wellness i bufet jen pro sebe. Poseděli jsme a povídali do noci.

V pondělí jsme po snídani odjížděli, zase přes Seč směrem Třemošnice. Tam jsme narazili na starou Berlovu vápenku, mohli jsme si ji prohlédnout jen zvenku. Pokračovali jsme do Žlebů, a protože zámek byl zavřený, šli jsme na prohlídku  parku a  obory s bílými jeleny. Při krmení se nám ukázalo mnoho laní a jeden krásný jelen. Domů jsme dojeli dříve, než bylo plánováno, ale všichni byli spokojeni, protože  zájezd se vydařil, na kole jsme najezdili sice méně kilometrů, zato jsme viděli krásnou jarní přírodu a mnoho zajímavostí.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

  • 11. Setkání Přátel Přírody v Lužických horách

    16.4.2024

    Rekreacni-stredisko-svor

    Hurá do Lužických hor a skal!

    Čt – ne 03.–06.10.2024 ▪ Svor u Nového Boru, Liberecký kraj

    Máte chuť vypravit se s přáteli do CHKO Lužické hory? Poznat nový kout naší krásné vlasti? Přátelé přírody - skupina Liberec ve spolupráci s Přáteli přírody Jablonec nad Nisou vás srdečně zvou na podzimní celostátní setkání členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. Setkání Přátel přírody bude opět, už pojedenácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech Lužických hor, besedy a večerní posezení s kytarou i bez.

    Podrobnosti najdete v pozvánce zde: ppsetk24pgm.pdf (pratele-prirody.cz)

« Novější | Starší »