Přátelé přírody Praha zmapovali na kolech chmelařské oblasti Čech

St62trasackroc_brasyPřátelé přírody Praha se opět připojili k Turistickému akademickému klubu a uspořádali v rámci 62. ročníku turistického putování Stezka její cyklistickou část. Čtyřdenní putování na kolech, pořádané v termínu 25. - 28. září 2020, vedlo z Prahy přes Rakovnicko, Podbořansko, Lounsko, Plzeňsko do kraje Oty Pavla na Berounce. Zprávu z něj podal spokojený účastník Karel Malý. 

Sešlo se nás na startu v pátek ráno za deště osm Přátel přírody, z toho dva na e-kole. Déšť nás provázel po tři dny ze čtyř, v pondělí navíc teplota +5 st. Dlouho jsem takovou slotu na kole nezažil, pokud vůbec. Denní porce: 77 km první den, další dny něco přes 50 km. Nepřejte si vidět naše kola po páteční etapě, kdy šéf při plánování zapomněl, že na polních cestách bude bahno. Spaní pod střechou, při usínání asistovaly kytara, housle a foukačky. I KPČ byla, např. prohlídka zámků v Chyši a Manětíně. Velmi poutavě povyprávěl o kdysi hornickém kraji starosta Břas i místního Sokola pan Kroc (na fotce uprostřed), jinak prapravnuk zakladatele sítě McDonald's Raymonda Alberta Kroze, emigranta z Břas do Ameriky. Do plánovaného cíle v Berouně dorazilo 5 účastníků. Dva odpadli po půl dni v dešti, třetí poslední den v poledne a dva prchli 10 km před cílem ve Zdicích na vlak. 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(14)

Aktuality

  • Letošní Hodina Země proběhne 25. března

    10.3.2023

    Hodinazeme Připojte se k letošnímu ročníku Hodiny Země, největší celosvětové kampaně na ochranu klimatu. Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Jde o symbolický příspěvek každého ze zapojených, jelikož k ochraně klimatu je třeba skutečně začít šetřit s energiemi, větší podíl energie získávat z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíc.

    Tradici Hodiny Země založil v roce 2007 Světový fond na ochranu přírody. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa. Přidejte se i Vy, jako jednotlivce, obec, firma nebo památka! Více...

  • Ptákem roku 2023 je polák velký. Je ohrožený, přesto se smí v Česku střílet

    28.2.2023

    Polák velký. Zdroj: birdlife.cz Letošním ptákem roku je polák velký, potápivý pták s výrazným zbarvením samců. Oceněním právě poláka Česká společnost ornitologická upozorňuje na problémy českých rybníků. Intenzivně se na nich hospodaří, na jednu stranu mizí vegetace na březích a zároveň břehy a ostrovy zarůstají dřevinami. To všechno poláka velkého vytlačuje z české krajiny. Navíc je v Česku stále povolen jeho lov.

    Polák velký je středně velká potápivá kachna. Pozorovat ho můžeme na vodních plochách, především rybnících. Ovšem čím dál méně. Z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře. Více...

  • Severští páni: Na Hromnice o zlomený šíp více

    16.2.2023

    329139367_532803268923481_8721796285921478512_n_rvv Krnovští Přátelé přírody ze Společenství Severských pánů v sobotu 4. února vyrazili na Opavsko. Ve vesnici Melč, kde je hezký empírový zámek, se  zúčastnili menší zdravotní procházky po lese. V něm se najednou objevily všemožné bytosti a rozmanitá zvířata. K jejich smůle měli Seveřané s sebou luky, kuš a dostatek šípů, takže z lesních tvorů byly najednou cvičné terče.

    Výlet se rázem proměnil na akci "Na Hromnice o zlomený šíp více" a účastníci si jej užili dvojnásob. Dodáváme, že lesní bytosti byly samozřejmě neživé, žádné skutečné zvíře nebylo při lukostřelbě zraněno.

« Novější | Starší »