Podzimní verze Čtvrtečních výletů se Jabloneckým letos obzvlášť vydařila

20181115_123657 Letošní podzim se vydařil, počasí bylo v říjnu a listopadu příjemné a naši průvodci nám připravili velmi pěkné trasy na čtvrteční výlety. Začali jsme na Frýdlantsku, šli jsme z Filipovky přes Andělku do Černous, kde někteří nasedli na vlak, ale většina šla ještě k Duhovému rybníku a do restaurace v bývalém zámku. Další výlet byl výstup z Bílého Potoka na Hubertku a Kočičí kameny a sestup do Lázní Libverda, kde se mnozí občerstvili v cukrárně a všichni došli na vlak do Raspenavy.

Dva výlety nás vedly do Českého ráje. První byl ze Semil na Kozákov, kde byl pěkný rozhled, ale přes pěkné počasí byla chata i bufet zavřeny. Šli jsme dále přes Hamštejnský hřeben a Dlouhý do Železného Brodu, kde jsme poseděli a pojedli v naší oblíbené restauraci na břehu Jizery. Druhý výlet v Českém ráji byl veden na Trosky, tento den bylo počasí pod psa, ale přesto nás devět statečných celou trasu ušlo, i když v pláštěnkách.   

Listopad nás přivítal slunečným počasím. Jeli jsme vlakem do Oldřichova v Hájích a pěšky šli Viničnou stezku do Ferdinandova a Hejnic. Celá trasa vedla bukovým lesem, většina listí ještě byla na stromech a hrála všemi barvami. V Hejnicích někteří navštívili Baziliku Minor, jiní se šli nasytit do restaurace nebo cukrárny. Druhý listopadový výlet bylo pod mrakem, ale nepršelo. Trasa nás vedla z Jenišovic po silničkách přes Žďárek na kopec Hrobka. Odtud už jsme šli lesem a loukami ke skalám Kvočny a vystoupali na Pelíkovický  hřeben. Zašli jsme si kousek ke Svatému kříži, kde byla dříve malá osada, z ní zbyl jen tento kříž. V Rychnově jsme si připomněli objevení podzemní štoly objektu GETEWENT, který byl budován za Druhé světové války vězni z přilehlého koncentračního tábora AL Reichenau.

Třetí výlet v listopadu byl náročnější, ale bylo krásné počasí, takže jsme vlakem dojeli do Josefova Dolu, odkud jsme vystoupali na Peklo, kde je několik domů. Pokračovali jsme pak přes sjezdovku k přehradě Josefův Důl. Vyšli jsme na hráz a obdivovali vodní dílo, postavené v letech 1976-82 na řece Kamenici, které slouží jako zdroj pitné vody pro Liberec.   

Ještě nás čeká výlet do Kryštofova údolí, podíváme se na orloj a půjdeme přes Buk republiky do Bílého Kostela. Poslední výlet v letošním roce bude na k obnovené chatě Prosečské chatě, kde zakončíme letošní čtvrteční výlety. Potom se už budeme připravovat na výroční schůzi, vánoční výlet a vánoční posezení v klubu a těšit se, co pěkného nám přinese další rok.

Drahomíra Jotovová, Přátelé přírody Jablonec nad Nisou

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

« Novější | Starší »