Národní park Dunajské luhy: Zelená stuha spojující Vídeň s Bratislavou

Karte_nationalpark_donau_auen Dsc00447 Určitě jste netušili, že jen těsně za hranicemi Česka, směrem na Vídeň, se rozkládá téměř 100 kilometrů čtverečních nedotčené panenské přírody. To je Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy), kam můžeme vstoupit z vídeňské strany hned za hranicí města – kam se dá dojet městkou hromadnou dopravou. Z bratislavské strany se území nachází na soutoku Dunaje a řeky Moravy. A na délku má neuvěřitelných 36 kilometrů, což je přesně vzdálenost mezi dvěma hlavními městy našich sousedů.

Počátek národního parku nemusíme hledat zas tak daleko v historii. Vyhlášen byl teprve v roce 1996, ale chráněnou krajinnou oblast jsme mohli navštívit už od roku 1978 na okraji Vídně.  Za bezprostředním vznikem Národního parku Donau-Auen stála kupodivu stavba vodní elektrárny v této, dosud neregulované, části Dunaje. Proti tomu se ale postavila celá řada ekologických i občanských sdružení, a udělali tak jedině dobře.

Po roce 1996 byl tok řeky navrácen do původního koryta, které od 19. století prošlo řadou změn a stavebních úprav. Meandry a slepá ramena byla odkryta a obnovena, bylo zastaveno kácení lužních lesů, a pozměněny plány protipovodňových opatření. Po těchto úpravách byla objevena celá řada ryb a obojživelníků, o kterých se v době plánování výstavby vodní elektrárny vůbec nevědělo. Dnes tak mokřady a lužní lesy hostí 800 druhů zelených rostlin, 30 druhů savců, šedesát druhů ryb a více než dvacet druhů obojživelníků a plazů. Z divácky nejzajímavějších živočichů jmenujme například čolka dunajského, želvu bahenní, blatňáka, orla mořského, ledňáčky a bobry.

Hlavním posláním národního parku je zachování živočišné a rostlinné rozmanitosti regionu, péče o významnou krajinnou a mezinárodní scenerii, a udržení cenného území s jedinečnou a vzácnou přírodou. A také je to báječné místo pro rodinné výlety do nezkažené přírody – a to hned za dvěma největšími středoevropskými městy. Za návštěvu stojí také dvě nejznámější informační centra, moderní Nationalparkhaus Wien-lobAU a zámek Orth an der Donau.

Radek Hrachovec, 9.5.2018

Zdroje: wiki, www.donauauen.at

Radek byl jedním ze tří členů našeho spolku, kteří se spolu s kolegy z Rumunska, Itálie, Rakouska a Belgie zúčastnili ve dnech 27. - 29. dubna 2018 semináře pořádaného Mezinárodními Přáteli přírody právě v Domě Národního parku (Nationalparkhaus) Donau-Auen a jeho blízkém okolí. Jeho tématem bylo začleňování lidí s tělesným handicapem do outdoorových aktivit pořádaných našimi organizacemi. Projekt byl podpořen z programu Evropské unie ERASMUS+.

Jak připravit zážitky v přírodě pro lidi s handicapem i bez, jsme se učili ve Vídni

Nevidomý či vozíčkář na turistickém výletě pořádaném Přáteli přírody? Někde to není problém už teď, jinde se toho stále ještě bojíme. Překonat obavy organizátorů, jestli zvládnou propojit potřeby "běžných" účastníků našich akcí se zájemci s tělesným handicapem, pomáhá projekt "Naturefriends' Sports for All" (Sporty Přátel přírody pro všechny), na kterém se podílejí organizace Přátel přírody včetně Česka spolu s organizacemi lidí s postižením. Ten je podpořen Evropskou unií z programu Erasmus+. 

O víkendu 28. - 29. dubna proběhl ve Vídni první seminář v rámci projektu, kordinovaného Naturefriends International. Tématem semináře bylo zapojování lidí bez i s tělesným omezením do společných turistických aktivit. Mezi 15 účastníky z pěti evropských zemí byla i trojice našich členů, a to Jana Goláňová, Radek Hrachovec a Hynek Pečinka z olomoucké skupiny Malá liška. Brzy na podzim je pak čeká ještě jeden workshop v Belgii. Získané dovednosti pak předají na semináři (či několika), který zorganizujeme pro organizátory z našich českých skupin někde u nás.

Fotky z vídeňského semináře najdete zde. Potvrdí, že šlo především o hodně praxe a teorii jen tu nejnutnější.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(10)

Aktuality

  • HN.cz: Vzácní ptáci, včely a průzračné tůně. Rypadla nahradila divočina a tak to zůstane, voda na zaplavení dolů chybí

    17.7.2023

    Autor: Libor Fojtík, zdrpj: HN.cz Přírodovědec Michal Porteš zvedá k očím dalekohled a pozoruje dravce letícího po obloze směrem k hřebeni Krušných hor. „Myslel jsem, že by to mohl být orel, ale je to luňák, také kriticky ohrožený druh,“ říká. Tmavý bod brzy mizí v zeleni svahu, na kterém vyniká silueta zámku Jezeří. Na samém úpatí hor stráň roztínají skalní sesuvy a ještě níže, na stepní polozarostlé pláni, leží asi deset metrů vysoké hřbety z vysypané zeminy, jež připomínají jakousi maketu pohoří. Z jižní strany je omývá průzračná tůň, jejíž přítok už vymodeloval na úbočí úzké koryto.

    „Žijí tu vzácné vážky, vodní brouci i včely samotářky, některé nálezy jsou cenné z hlediska celé střední Evropy,“ ukazuje na vodní plochu i její bezprostřední okolí Porteš, který pracuje pro státní Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) Více...

  • Liberečtí Přátelé přírody: Severočeský zájezd za historií na sever Moravy a do Slezska

    3.7.2023

    357728535_660697262765386_3286878738589119891_n Členové liberecké skupiny našeho spolku se na týden v termínu 19. - 24. června přesunuli z domova na severu Čech na sever Moravy a do českého Slezska se zajížďkou do spřáteleného Polska.

    Zajímala je průmyslová i jiná historie, dobré jídlo i dobré pití a pohostinnost místních. Všeho z toho se jim dostalo vrchovatě. Napoví výběr fotek z jejich zájezdu. Během svého výjezdu se podívali do Ostravy - na Slezkoostravský hrad, Důl Michal a Dolní oblast ve Vítkovicích, vyjeli do Polska - solný důl Vělička a Krakov, pobyli v Karviné a na závěr navštívili zámek v Hradci nad Moravicí.

  • Padesát jabloneckých Přátel přírody zavítalo v červnu do francouzské Provence

    27.6.2023

    20230617_093636 Do Francie se chtěli Přátelé přírody Jablonec nad Nisou podívat už před covidem, ale kvůli němu se to nepodařilo. Letos to napravili a vyjeli v termínu 9. - 18. června 2023 autobusem do Provence. Zprávu sepsala Drahomíra Jotovová, která zájezd vedla:

    Bydleli jsme u moře v mobilhomech v kempu Iles d‘Ore u městečka Giens. Přijeli jsme odpoledne a ještě stihli prohlédnout městečko Giens, které se nám velmi líbilo a vykoupat se v moři, které jsme měli jen pár desítek metrů od kempu. Výhodné bylo také postavení kempu z hlediska dopravy - linka autobusu č. 67 vedla do Giens, Hyeres a do přístavu Tour Fondue.

    Další den byla neděle a v blízkém městě Hyers byl bleší trh. Někteří ho navštívili a nějaké drobnosti si koupili. Ostatní si prohlédli město a hrad nad ním. Počasí bylo teplé, využili jsme ho ke koupání a opalování.

    V pondělí bylo v plánu město Cassis nedaleko Marseille a tzv. kalanky (calanques) - zálivy se stěnami vysokými až 300 m. Více...

« Novější | Starší »