Páté výroční Setkání Přátel přírody se konalo v Jablonci nad Nisou. Připomnělo čtvrtstoletí česko-německé spolupráce

JABLONEC NAD NISOU - Pátý výroční sraz členů a příznivců české větve celosvětového hnutí Přátel přírody se uskutečnil o prodlouženém víkendu 13. - 16. října 2016 v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, na obou stranách masivu Jizerských a Lužických hor. Setkání Přátel přírody na Trojmezí, jak zněl název srazu, bylo v několika ohledech jiné. Třeba hned počtem účastníků - ačkoli má spolek v Česku něco přes pětistovku členů, zúčastilo se jich programů probíhajících v rámci akce poprvé v historii téměř sto.

Program letošního ročníku Setkání Přátel přírody, která probíhají od roku 2012 jedenkrát ročně vždy na podzim, propojovalo téma spolupráce. Ať už mezigenerační v rámci jednotlivých skupin spolku Přátelé přírody z. s., které působí v několika regionech Česka, tak spolupráce mezi skupinami v rámci republiky i přeshraniční. Tu poslední sortu reprezentovali dlouholetí partneři hostitelské jablonecké skupiny, Naturfreunde Löbau ze saské strany společné státní hranice. 

Hostitelé z Jablonce nad Nisou připravili svým přespolním kolegům, ale i členům své skupiny, aktivní čtyři dny. Ve čtvrtek přivítali přespolní ve své klubovně v centru města, kde byl prostor pro setkání a seznamování napříč "delegacemi". V pátek 14. října vedla trasa půldenního výletu do okolí Jablonce, za přírodními pozoruhodnostmi představovanými protrženou přehradou Souš, která již po sto let od velkého neštěstí pomalu zarůstá do okolní divoké zeleně. Od ní se účastníci prošli po hřebenech podzimně zabarvených Jizerských hor do Albrechtic. Navečer se v sále Společenského domu konala prezentace zkušeností s česko-německou spoluprací mezi skupinami Přátel přírody. Své partnerství, které slaví čtvrtstoletí, představili hostitelé z Jablonce nad Nisou a jejich kamarádi z Löbau, Olomoučtí prezentovali společné aktivity s Naturfreunde Metzingen z jihu Německa. Cílem večera bylo na praktických příkladech ukázat, jak vypadá v praxi odbourávání vzájemných předsudků a posilování přeshraničních vazeb. A že to není nic až tak složitého, přičemž se těm, kteří se k této činnosti rozhodnou, otevírají nové obzory.

V sobotu ráno odjely dva autobusy účastníků na německou stranu společné státní hranice. Den byl v režii löbauských Přátel přírody. Ti přichystali provázené prohlídky Žitavy, na nichž se přítomní dozvěděli zajímavosti ze společné Xsetkani_pratel_prirody-084 historie tohoto cípu země, který v historii po staletí patřil k České koruně. Například v místním středověkém pánovi, Heinrichu von Leipa, objevili čeští účastníci "svého" Jindřicha z Lipé. Následoval vhled do moderní historie, a to při zastávce u jezera Olbersdorfer See, které se nachází na místě bývalého hnědouhelného povrchového dolu, který do začátku 90. let 20. století hyzdil zdejší krajinu. Korunou sobotního výjezdu však byl bezesporu hrad a klášter Oybin trůnící od dob Karla IV. na obrovském skalisku. Císař se sem, na dohled od Žitavy, chtěl uchýlit na stáří a pořídit si takovou kopii Karlštejna. Užít si hradu ale nestihl. Sobotní večer pak patřil neformálnímu kontaktování mezi účastníky, ze kterého vzniklo několik nápadů na uspořádání společných akcí, jak v Česku, tak v Německu.

Neděle 16. října byla poslední den Setkání Přátel přírody. Dvacítce delegátů zastupujících skupiny patřící do spolku, které na jablonecký sraz přijely z celého Česka, nabídla valnou hromadu spolku. Zbytek účastníků, převážně přespolních, se pod vedením zkušené průvodkyně mohl projít Libercem a dozvědět se něco z jeho historie i současné kultury.

Xsetkani_pratel_prirody-126 "Tím, že jsme pro letošní ročník Setkání Přátel přírody vybrali právě Jablonec, jsme chtěli zviditelnit a ocenit činnost našich zdejších kolegů, kteří letos slaví čtvrtstoletí od svého vzniku a mladší skupiny našeho spolku mohou v lecčem inspirovat." vysvětluje předseda spolku Hynek Pečinka.

"Rádi jsme převzali pořadatelskou štafetu tohoto Setkání, ukázali našim hostům - Přátelům přírody odjinud z Česka - krásnou přírodu, jakou u nás máme, a představili spolupráci s löbauskými přáteli, na kterou jsme pyšní. Věříme, že se i jiné skupiny Přátel přírody nechají inspirovat tím, co děláme." podpořila myšlenku srazu Drahomíra Jotovová, předsedkyně jabloneckých Přátel přírody. 

Za to, že se mohli po čtyři dny věnovat různým aspektům spolupráce, děkují organizátoři ze spolku Přátelé přírody z. s. Česko-německému fondu budoucnosti, který akci významně podpořil.

Vybrané fotky z této povedené akce najdete zde

Jahrestreffen 2016 der tschechischen NaturFreunde: Vernetzung und Kooperationen standen im Vordergrund

27.10.2016 | Auf Einladung der NaturFreunde-Ortsgruppe Jablonec-nad-Nisou fand das 5. Jahrestreffen der tschechischen NaturFreunde vom 13. bis 16. Oktober in Nordböhmen statt. Die 100 Teilnehmer (von über 500 aktiven tschechischen NaturFreunden) verbrachten vier gemeinsame Tage, durchwanderten - begleitet von zehn sächsischen NaturFreunden - die Berge des tschechisch-deutschen Grenzgebiets, lernten sich mit tschechischen und ausländischen Partnergruppen zu vernetzen und Kontakt zu halten und diskutierten die Vergangenheit und Zukunft der NaturFreunde in Tschechien. Das Treffen wurde vom Deutsch-Tschechischen Zukunftsfond unterstützt.

Obwohl die moderne Geschichte der tschechischen NaturFreunde schon 1991 begann, finden regelmäßige Jahrestreffen erst seit fünf Jahren statt. Dazu eingeladen sind Mitglieder und Anhänger der NaturFreunde Tschechiens. Sie verbringen die Zeit gemeinsam, tauschen ihre Erfahrungen aus und inspirieren sich gegenseitig. Die Ortsgruppen wechseln sich bei der Ausrichtung der Treffen ab, so dass die Teilnehmer auch die Regionen von Tschechien kennenlernen, die ihnen noch nicht vertraut sind.

Fotos vom Jahrestreffen könnt ihr euch hier anschauen.

Fifth annual Reunion of Czech Naturefriends promoted all forms of cooperation

Members of the Czech Naturefriends‘ local group Jablonec-nad-Nisou in North Bohemia invited their colleagues from the other local groups in Czechia to meet at the fifth annual Reunion in their region on 13. - 16. October 2016. One hundred participants (from about 500 Naturefriends who are active in Czechia) spent four days together and accompanied with ten Saxon Naturefriends rambled in the Czech and German part of the border mountains, learned how to get in touch with a partner group within Czechia and especially a foreign one and how to keep contacts and also discussed the common past and future of Naturefriends in Czechia. The event was kindly supported by The German-Czech Fund for Future.

Although the modern history of Naturefriends in Czechia started in 1991, the idea of common meetings of the members of the movement is only five years old. Since 2011, the annual meetings called “Reunion of Naturefriends” invite members and followers of the Czech Naturefriends to spend a couple of days together, share good practice and experience and inspire from each other. The local groups change by organizing the event, so that its participants can also get known the regions which are not so familiar to them. 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(13)

Aktuality

  • Pozvánka: Mezinárodní turistický pochod jabloneckých Přátel přírody

    13.4.2023

    20220501_223342 Už 19. ročník jarního Mezinárodního turistického pochodu uspořádá v sobotu 29. dubna 2023 spolek Přátelé přírody Jablonec nad Nisou, náš přidružený kolektivní člen. Akce je otevřena nejen pro členy spolku a jejich saské kamarády, ale i pro veřejnost.

    Pochod vede nenáročnou trasou po území CHKO Český ráj, ale nikoli po hlavních turistických cestách. Zajímavá zastavení představují studánka u Kacanov, kamenná lavička a cesta za skřítky podél rybníku Jezírka, hrad Valdštejn, Kopicův statek se skalními reliéfy a geologická expozice u hřbitova v Kacanovech.

    Podrobnosti jsou v přiložené pozvánce: Jarni-pochod-2023-pozvanka

  • Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

    29.3.2023

    Img-20230326-wa0007-kopie Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda.

    Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější. Více písmenek o akci a odkaz na fotky z ní najdete zde.

  • Festival Ekologické dny Olomouc 2023 už zná svůj program a zve na něj

    19.3.2023

    335486593_5928998023850010_8234671357180073232_n Pod mottem "POŽÁR / TRADICE A TRANSFORMACE v proměnách společnosti a přírody" proběhne ve dnech 13. - 29. dubna v Olomouci 33. ročník největšího environmentálního festivalu v ČR. Areál Domu přírody Sluňákov v Horce nad Moravou na dohled krajské metropole zaplní pestrý program – besedy a Ekologické večery, komentované vycházky, výlety a exkurze do krajiny. Výstavy, umělecká vystoupení, semináře, workshopy a dny pro rodiče s dětmi.

    Festival již od roku 1990 pořádá Centrum ekologických aktivit města Olomouce – Sluňákov. Při všech akcích dostávají lidé mnoho důležitých informací o stavu životního prostředí na Olomoucku, v celém Česku i v globálním měřítku. Podrobněji k programu zde.

« Novější | Starší »