Dovolená u moře plného plastů?

Nechte po sobě hrady z písku, ne plasty!

Kampaň radí, jak si užít prázdniny a nezatěžovat přírodu turistických destinací

Každým rokem v oceánech skončí deset milionů tun plastového odpadu a populární destinace jako Mallorka, Turecko, Bali nebo Maledivy bojují se znečištěním svých pláží plasty. Fotky uhynulých mořských živočichů, za jejichž smrt mohou plasty, tlumí radostná očekávání z dovolené. Za velkou část znečištění plastovým odpadem mohou ale sami turisté a ten pak nejen kazí jejich dojmy z dovolené, ale také poškozuje citlivé ekosystémy. Mezinárodní Přátelé přírody (NFI – Naturefriends International) proto spustili informační kampaň zaměřenou na to, jak se vyhnout plastovým odpadům především o dovolené. Tak, aby po vás zůstaly na pláži hrady z písku a ne plasty.

Léto, slunce – a plastový odpad na pláži a v moři. To je drsná realita mnoha prázdninových destinací. Například Mallorca se musí každoročně vyrovnat s 500 tisíci tunami a Maledivy s nepředstavitelnými 140 tunami odhozených plastů denně. Na Bali už s čištěním pláží od plastů pomáhají bagry. Není tajemstvím, že většina plastových odpadků pochází od turistů. Na plážích a v moři po nich zůstávají prázdné PET lahve i plastové nákupní tašky ze supermarketů a prodejen suvenýrů.

Problém s plastovým odpadem je o to větší, protože v mnoha dovolenkových destinacích chybí systém nakládání s odpady. „Turisté většinou produkují více plastového odpadu než místní lidé. Takže je věcí turistického průmyslu, abypodporoval správné nastavení odpadového hospodářství v jím zatížených lokalitách. A taky aby zařízení pro turisty omezila používání plastů všude, kde je to možné,“ říká expertka NFI Cornelia Kühhas.

Na dobrovolnost ale nelze spoléhat. Je třeba přijmout odpovídající zákony. Někde už se to daří – například na Baleárských ostrovech nebudou od začátku roku 2019 hotely a restauranty moci podávat nápoje v plastových kelímcích a lahvích. Stejně tak plastové nádobí a jednorázové plastové tašky budou zakázány. Podobné kroky pokračující v omezování používání jednorázových plastů připravuje i Evropská komise.

Nechte po sobě na pláži hrady z písku, ne plasty!

Z krátké procházky na mořské pláži u Bergen am Zee v Holandsku. Velmi důležité je samozřejmě chování samotných zákazníků. „Během dovolené spousta lidí ztrácí ohleduplnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Cornelia Kühhas. Je prokázáno, že většina z nás produkuje během dovolené více odpadů než doma. Během pobytu jinde nedodržujeme to, co máme naučeno z domu: třídění odpadu, nepoužívání plastových sáčků a tašek a tak dále. „Přitom vzít s sebou na nákup vlastní tašku nebo na pláž vlastní láhev na vodu je na dovolené stejně jednoduché jako doma a pomůže to přírodě,“ říká expertka.

Každý z nás totiž může přispět k omezení „plastového přílivu“. Tipy jak na to představují v měsíci červenci Mezinárodní Přátelé přírody na svém Facebooku - www.facebook.com/nfint.org. Pro začátek se podívejte také na toto video.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(1)

Aktuality

  • Nejsme lhostejní: Mikulášská sbírka

    28.11.2024

    Mikulášská sbírka Milí přátelé,

    nikoho z Přátel přírody by nenapadlo, že naše Mikulášská sbírka, která už několikrát pomohla dobré věci ve smyslu podpory ekologických aktivit, poslouží někdy také naší členské základně. Letos jsme měli z hlediska vrtochů počasí náročný rok, který vyvrcholil tragickými záplavami na severní Moravě. Krnov patří k nejpostiženějším oblastem. Je zlé přijít o domov, přijít o zaměstnání, protože podnik je zničen, přijít o školní budovu. Z tohoto pohledu se jeví škody na volnočasovém vybavení a zařízeních možná jako méně důležité. Ale všichni dobře víme, jak je pro člověka zásadní, mít kromě všednodenních povinností i své volnočasové radosti. A pokud se jedná o smysluplně využitý volný čas u dětí, je to ještě mnohem důležitější. Proto věnujeme výtěžek z letošní Mikulášské sbírky našim přátelům ze skupiny Severských pánů.

    Šiřte prosím tuto informaci mezi členy vašich skupin a všechny dobré lidi. Děkuji!

    Sylva Staňková

    2400489043/2010, variabilní symbol 2411.

  • Mikulášská sbírka Přátel přírody

    24.10.2024

    Mikulášská sbírka letos podpoří Severské pány z Krnova na obnovu jejich vybavení pro historický šerm. Přispět může opravdu každý! Stačí zaslat libovolnou částku na účet č. 2400489043/2010, variabilní symbol 2411. Celý výtěžek bude předán Severským pánů z Krnova, kteří díky vašim darům budou moci obnovit svou činnost a pokračovat ve své jedinečné činnosti. Uzávěrka sbírky je stanovena na 6. prosince 2024. Děkujeme za každý příspěvek, malý či velký – každý dar se počítá a společně můžeme pomoci.

    Předáváme slovo přímo předsedovi našeho pobočného spolku Severští páni Krnov, panu Zdeňku Chroboczkovi:

    Vážení přátelé, kamarádi a naši příznivci,

    všem nám den 15. 9. 2024 zamotal hlavy, zarmoutil srdíčka a způsobil rány, které se budou dlouho hojit a na které se bude těžko zapomínat. To, co vidíte na fotkách, je absolutní devastace našeho snažení, budování jména a snahy být příkladem pro všechny milovníky středověku ve všech jeho podobách. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na snad možné obnovení věcí, které jsme vám, divákům, vždy rádi prezentovali. V této chvíli je z našeho mobiliáře troska. Pokud vás tato myšlenka osloví a rozhodnete se přispět upřímně moc děkujeme.

    Budeme moc šťastní nejenom za všechny členy SSP, ale i za ostatní příznivce, kterým se naše akce a činnost líbí. Všechny (pokud si to budou přát) budeme zveřejňovat s částkou, kterou přispěli. Posílám pár fotek z neutěšené situace v našem oddíle, kde je už jen pár lidí co dodělávají a jsou vším kolem sebe strašně unavení. Nejenže byli sami zatopení, jejich pracoviště zaplavené nebo dokonce zničené, ale to, co nás všechny dostalo do kolen, bylo zničení našeho majetku ve skladových prostorech. Našli se noví jednotlivci, kteří povzbuzují, ale jde to těžko. Ani se nedivím. Odkaz na všechny fotky: zde

    S pozdravem Zdeněk Chroboczek, Severští páni Krnov

    Škody na našem – bývalém majetku:

    1. Hry a soutěže pro děti – různá házedla, prolézačky, stavebnice (DaVinciho most) a jiné – 35 000 Kč
    2. Šermířské vybavení – zbraně, zbroje a jiné – 150 000 Kč
    3. Šermířská výbava – masky, chrániče, rukavice – 48 000 Kč
    4. Lukostřelecké vybavení – luky, šípy, terče, stojany, záchytné sítě a jiné – 65 000 Kč
    5. Umělecké vybavení – hudební nástroje (6 souprav bubnů, závěsy a paličky), středověká kuchyně, felčarův stan a jiné – 43 000 Kč
    6. Historické – Truhlice, literarura-manuskripta, historické kostýmy, svícny, ubrusy, stoly, středověké nádobí a jiné – 54 000 Kč
    7. Naučné – hvězdářské dalekohledy, knihy, plánky a návody a jiné – 15 000 Kč
    Celkem 410 000 Kč
  • 11. setkání Přátel přírody ve Svoru

    20.10.2024

    Dsc_7192 Jedenáctý ročník celostátního setkání Přátel přírody se uskutečnil v malebném kraji Lužických hor. Jako základnu pro náš sraz jsme zvolili Rekreační středisko Star Line u obce Svor v Libereckém kraji, na jižním okraji Šluknovského výběžku. Středisko je ze tří stran obklopeno lesy a nachází se přímo naproti hoře Klíč. Nejbližší město, Nový Bor, leží asi 5 km daleko a Česká Lípa přibližně 15 km. Každý si mohl vybrat trasu podle své chuti a kondice a objevovat tak krásy okolní přírody a historických památek. Večer se nesl v přátelské atmosféře, kdy se hrálo na kytary, tančilo, vzpomínalo na společné zážitky a tvořilo. Někteří účastníci se rozhodli pro náročnější výstup na znělcový kužel vysoký 760 metrů, na horu Klíč. V pátek se rozjeli do okolí Cvikova nebo do pískovcového údolí Pekla. V sobotu si mohli vybrat trasu na rozhlednu Jedlovou nebo do skalního města Sloup v Čechách. Bonusem sobotního programu bylo také Mezinárodní sklářské sympozium, které přidalo další zajímavý zážitek do celého setkání. I když počasí bylo chladné a místy sychravé, i tento ročník se vydařil a účastníci si ho užili naplno. Více ohlasů a střípků najdete zde

Starší »