Přátelé přírody oslavili svůj svátek na různých místech Česka už počtvrté

V sobotu 2. června 2018 proběhl Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslavili svůj svátek teprve počtvrté, ale opět moc hezky.

Den pro přírodu jabloneckých Přátel přírody byl letos opět pojat jako výprava prarodičů s vnoučaty - kam jinam než do přírody?! Vyrazili jsme do Sedmihorek na Lesní stezku, kterou pro návštěvníky zdejší přírody zřídilo místní Ekocentrum. Na přibližně čtyřkilometrové trase jsme prošli dvěma přírodními rezervacemi, prohlédli si okolí několika rybníčků, prozkoumali nejstarší českorajský dub. OIchutnali jsme také vodu sedmihorských lesních pramenů a při plnění řady zajímavých úkolů jsme poznali život lesa ve skalním městě i přírodu kolem něj.

"Stezka byla úžasná - děti zaplnily celý zápisníček a splnily více než 12 úkolů. Něco jsme se přiučili i my babičky a dědové." zhodnotila jedna z organizátorek, Sylvie Staňková z jabloneckých Přátel přírody.

U příležitosti celorepublikového svátku členů našeho spolku Přátelé přírody z. s. - Dne pro přírodu - se na výpravu ven z města vydali i olomoučtí Přátelé přírody. Jeli vlakem do sousedního Prostějova a po návštěvě místního Ekocentra Iris pak dále autobusem do Domamyslic a odtud pěšky na Plumlov.

"Po prohlídce zámku a osvěžení v Podhradském rybníku jsme se pak vydali zpátky pěšky do Prostějova jinudy - přes Mostkovice a biokoridor Hloučela. A na konci trasy nás neplánovaně, ale velmi mile zdržela country kapela hrající v místním výletišti na okraji Prostějova," uzavřel za pořadatele olomoucké verze Dne pro přírodu Hynek Pečinka. 


 
 
 
 
 
 
 

Na sobotu 2. června připadá svátek českých Přátel přírody. Pomozte jim slavit!

Česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody zve své členy i veřejnost už počtvrté na Den pro přírodu.

Akce proběhnou souběžně na několika místech Česka

33077942_1905947652769028_6136048737312571392_n V sobotu 2. června 2018 můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu teprve počtvrté, ale o to aktivněji.

Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní.

Proto připravili jednodenní i víkendové aktivity, které mají představit veřejnosti na jednotlivých místech, kdo jsou Přátelé přírody a čemu se právě v dané lokalitě věnují. A samozřejmě také umožnit novým zájemcům o členství, aby se ke spolku přidali.

Aktivity konané pod "značkou" Dne pro přírodu se také už podruhé připojují ke kampani Evropský týden udržitelného rozvoje koordinované Úřadem vlády ČR.

Liberecký kraj: S dětmi či vnoučaty na výpravu do skalního města Sedmihorky

Účastníci pojedou v sobotu 2. června autobusem z centra Jablonce nad Nisou do Sedmihorek, odkud budou pokračovat pěšky po vyznačené trase do skalního města se zastávkami na plnění úkolů pro děti. "Na přibližně čtyřkilometrové trase projdeme dvěma přírodními rezervacemi, prohlédneme si okolí několika rybníčků, prozkoumáme nejstarší českorajský dub, ochutnáme vodu sedmihorských lesních pramenů a při plnění řady zajímavých úkolů poznáme život lesa ve skalním městě i přírodu kolem něj," láká za pořadatele severočeské verze Dne pro přírodu Sylvie Staňková.

Chcete se přidat k Přátelům přírody Jablonec nad Nisou na tuto akci? Kontaktujte Sylvii Staňkovou - tel. 737 576 733, jablonec@pratele-prirody.cz. Letáček na akci je zde.

 

Moravskoslezský kraj: Přátelé přírody pomohou uspořádat dětský den pro malé pacienty

Přátelé přírody z krnovského Společenství Severských pánů slaví už tradičně svůj Den pro přírodu zapojením do pořádání dětského dne pro malé pacienty krnovské nemocnice a děti jejích zaměstnanců. 

Olomoucký kraj: Za přírodou, historií i koupáním z Prostějova na Plumlov a jinudy zpět

Olomoučtí Přátelé přírody - skupina Malá liška pořádá v sobotu 2. června celodenní výlet, při kterém se zájemci o příjemně strávené chvíle v přírodě projdou z Domamyslic, kam dojedou prostějovskou místní linkou, přes přírodní rezervaci na Plumlov. Cestou se dozvědí zajímavosti z místní historie i přírody. Ve volném čase budou moci navštívit zdejší lichtenštejnský zámek nebo se okoupat ve vodní nádrži či Podhradském rybníku. "Zpět do Prostějova půjdeme po trase vedoucí alejí Malého Noe a následně biokoridorem Hloučela, kde na účastníky čekají raritní druhy fauny i flóry, ale také občerstvení v podobě piva a makrel," zve jedna z pořadatelek, Božena Böhmová. Výlet uspořádají olomoučtí Přátelé přírody ve spolupráci s ochránci přírody z Prostějova.

Propozice na výlet najdete na stránkách skupiny Malá liška, přihlašovat se dopředu není nutné.

Den pro přírodu proběhne v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje

 

Xetur-logo-cz-oranz1

Patříte k lidem, kteří chtějí pečovat o své okolí a rozvíjet ho? Chcete svět tvořit a měnit, ne jen pasivně přihlížet? Není vám lhostejná budoucnost planety? Nejste v tom sami! Napříč celou Evropou se každoročně od 30. května do 5. června konají tisíce různých akcí: konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání,komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí je veliká, cíl jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme.

Evropský týden udržitelného rozvoje je celoevropská kampaň propagující myšlenku udržitelného rozvoje a iniciativy, které se tomuto zásadnímu tématu věnují. Probíhá od 30. května do 5. června jako souhrn konferencí, výstav, trhů, filmových promítání, komunitních akcí, vzdělávacích projektů a dalších aktivit po celém Česku, potažmo Evropy. Den pro přírodu pořádaný spolkem Přátelé přírody z. s. je jen malým příspěvkem do plejády akcí a aktivit, které v rámci "týdne udržitelnosti" proběhnou. Podívejte se, co vše se koná, a je-li to někde poblíž vašeho bydliště, vyrazte! Více: www.tydenudrzitelnosti.cz/seznam-akci

Co je udržitelný rozvoj?

Každý dobrý hospodář ví, že se o svůj statek má starat tak, aby z něj mohly žít i jeho děti. A to je přesně podstatou myšlenky udržitelného rozvoje – snaha spravovat naše „přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství“ tak, aby se ho přinejmenším ve stejné míře dostávalo i těm, kteří přijdou po nás. Cílem této filosofie není nesmyslné utahování opasků, ale naopak zajištění blahobytu.

Smutným faktem je, že současná převládající politika, průmysl i chování běžných občanů nejen u nás, ale i ve světě, jsou nezřídka v protikladu k tomuto myšlení. Namísto něj se dnes často spíše setkáváme s přístupem „urvi co můžeš,“ a „po nás potopa“.

Člověk nemusí být zrovna profesor ekonomie, aby mu došlo, že se způsobem, jakým hospodaříme, je něco špatně. Často k tomu stačí prostý selský rozum. Udržitelný rozvoj je způsob uvažování o světě, který se snaží tento selský rozum do našeho hospodaření vrátit.

Přečtěte si více na webu Týdne udržitelného rozvoje

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(32)

Aktuality

  • Ekolist.cz: Co nás do konce století čeká? Kvůli suchu mohou hladiny českých řek poklesnout až o 40 %

    17.8.2021

    Zdroj: Povodí Odry Evropu čeká do konce století nebývalé sucho. Podle nejpesimističtějších odhadů klesnou hladiny českých řek až o 40 %, což bude mít drtivý vliv nejen na pitnou vodu a rozmanitost živočichů žijících v naší přírodě, ale také na zemědělství, energetiku či průmysl. Vysoušení půdy má za následek i ničivější povodně po přívalových deštích.

    Od roku 1980 u nás živelní katastrofy způsobily škody v hodnotě 308 miliard korun, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších výsledků v Evropě. Řešením je obnovování přirozených funkcí krajiny, péče o vodní toky či promyšlená výsadba lesů. Více...

  • Piknik v parku: Sníst a vypít vše jsme stihli ještě před deštěm

    17.8.2021

    Img_8387 V půlce prázdnin, v úterý 10. srpna 2021, proběhlo už tradiční setkání členů a příznivců olomouckých Přátel přírody v Rudolfově aleji v hlavní části městských parků. Nechyběl piknik z přinesených pochutin a tekuté občerstvení z nedaleké restaurace. Sníst všechno jsme stihli těsně předtím, než se přihnal vydaný slejvák, před kterým jsme se schovali v restauraci Fontána.

    Fotky z pikniku od Heleny Poláškové a Jany Votroubkové jsou zde.

  • ČT24: Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

    1.8.2021

    Autor: Částka Jiří O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu 28. července Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Více...

« Novější | Starší »