Zámecká brigáda Přátel přírody pomohla slapským lesům

Slapy-2023 Čtyři dny v jarní přírodě v těsném okolí středočeské Slapské přehrady strávili v termínu 23. - 26. března 2023 účastníci dalšího ročníku lesní brigády našeho spolku. Podle toho, že základnou jim byl Zámek Slapy, ale hlavním účelem byla pomoc lesu, měla akce kódové označení Zámecká brigáda. Během vyhrazených čtyř dnů došlo jak na sázení stromků, na seznamování s okolím přehrady, tak na prohlubování kontaktů se zúčastněnými členy Přátel přírody z různých koutů Česka. Jednotka to sice byla menší, ale pracovitá, a také kontakt mezi členy byl o to intenzivnější.

Jak si akci užili dva z účastníků, co to měli nejdál, přinášíme v článku.

Ve dnech 23. - 26. března 2023 jsme se zúčastnili Lesní brigády na Slapech. Sraz účastníků byl v podvečer, ale jelikož z Moravy jsme to měli dál, vzali jsme si dovolenou a přijeli do Slapů už v poledne a vyrazili na půldenní túru do okolí. Prošli jsme se na Vyhlídku nad přehradou a přes kapličku na Rovínku a Střed českého království jsme se oklikou vrátili dolů do Motorestu na večeři, kde jsme se setkali s ostatními účastníky.

V pátek ráno jsme šli sázet stromečky, osázeli jsme paseku kousek za naší chatou, takže až tam přijedeme příště, můžeme se tam na ně jít podívat, jak nám rostou. Další paseku už jsme měli o kus dál, ta se bude hůře hledat..  J  Bylo moc pěkné počasí, zasadili jsme  600 stromečků  a u táboráku při opékání špekáčků jsme si  představovali, jak tam po nás bude ten les vypadat třeba za padesát let.

V sobotu jsme se vydali autobusem do Třebenic a odtud pěšky nádhernou krajinou asi 12 kilometrovou trasou kolem Štěchovické vodní nádrže,  od Ferdinandova sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého přes Údolí Svatojánských proudů, Bílé Skály a osadu Ztracenku do Štěchovic. Na osadě Ztracenka jsme zrovna natrefili na skupinu, která měla s sebou i kytary, takže jsme si s nimi i zazpívali několik písniček. Ve Štěchovicích po zaslouženém obědě a kávičce se zákuskem ve vyhlášené cukrárně u Hájkových jsme šli na prohlídku místního kostela ve stylu secese, což takové kostely jsou v naší republice asi tři. Odtud jsme se zase autobusem vrátili k nám na ubytování.

V neděli jsme se rozloučili s naší chatou v Letovisku slapy, a prohlédli si ve Slapech kostel, jehož autorem je Santini, a pak jsme měli domluvenou prohlídku zámku a jarní předvelikonoční atmosféru jsme nasáli u čtrnáctidenních kůzlátek na pastvě. Tam jsme se rozloučili a rozjeli spokojení a plní zážitků a radosti, že jsme se zase setkali, do svých domovů.

Iva a Květoš Janošíkovi, Charváty u Olomouce

Pár fotek z akce přinášíme zde.

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

  • 11. Setkání Přátel Přírody v Lužických horách

    16.4.2024

    Rekreacni-stredisko-svor

    Hurá do Lužických hor a skal!

    Čt – ne 03.–06.10.2024 ▪ Svor u Nového Boru, Liberecký kraj

    Máte chuť vypravit se s přáteli do CHKO Lužické hory? Poznat nový kout naší krásné vlasti? Přátelé přírody - skupina Liberec ve spolupráci s Přáteli přírody Jablonec nad Nisou vás srdečně zvou na podzimní celostátní setkání členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. Setkání Přátel přírody bude opět, už pojedenácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech Lužických hor, besedy a večerní posezení s kytarou i bez.

    Podrobnosti najdete v pozvánce zde: ppsetk24pgm.pdf (pratele-prirody.cz)

« Novější | Starší »