Den pro přírodu 2023: svátek členů a příznivců našeho spolku

Čeští Přátelé přírody každoročně v sobotu nejbližší datu 5. června, na které připadá Světový den životního prostředí, slaví svůj svátek - Den pro přírodu. V jeho rámci skupiny spolku i jednotliví členové a příznivci vyrážejí do přírody a dělají tam to, co mají rádi. V roce 2023, v sobotu 3. června, uspořádali své akce u příležitosti svátku našeho spolku Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou, z Prahy a z Olomouce. Přinášíme několik fotek a také články s popisem hezkých chvilek, díky kterým budou na letošní Den pro přírodu vzpomínat.

Děkujeme všem našim členům, kteří u příležitosti svátku jejich spolku vyrazili o první červnové sobotě do přírody a reprezentovali tam české Přátele přírody! A ti ostatní budou mít příležitost připojit se k celostátnímu svátku zase za rok - ale už v září oslavíme Celosvětové dny Přátel přírody jako svátek všech členů stejnojmenného mezinárodního hnutí, k němuž se hlásíme. 

Takhle jsme se měli na Dni pro přírodu 2023


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Den pro přírodu jabloneckých Přátel přírody: Stezkami Českým rájem až do Rytířovy Lhoty

Skoro se tomu nechce věřit, ale je to už 8 let, co se členové Jablonecké skupiny Přátel přírody – babičky a dědové s vnoučaty – poprvé vypravili u příležitosti Dne pro přírodu společně ven za poznáváním historie a přírody. Jako vždycky i letos byla připravená trasa trochu dobrodružná, trochu naučná se spoustou úkolů a samozřejmě odměnou v cíli. Účast ovšem byla letos rekordní, padesátimístný autobus sotva stačil pobrat zájemce! Že jsme v našich řadách měli i přátele ze skupiny Naturfreunde Löbau už pro nás není výjimečné, ale zaručeně rekordní byl letos věkový rozdíl. Nejstarší účastník 75 + a naproti tomu nejmladší necelý rok věku, ten jediný nešel po svých, ale v manduce s maminkou. Také jsme konstatovali, že za těch 8 let se nám prostřídaly už dvě generace dětí. Jen organizátorky Světlana a Sylva zůstávají stejné, i když samozřejmě taky stárnou! ;-) Ani covidové roky nás nezastavily a těší nás, že dnes, když se hodně mluví o tom, jak děti nejsou zvyklé se hýbat, ty naše s námi vyrazí do přírody pěkně po svých.

A kde že jsme to letos vlastně byli? V našem krásném Českém ráji, Start byl ve „filmové“ vesničce Vesec a dvěma krásnými údolími jsme dorazili k tajemnému hradu Kost. Prohlédli jsme si ho a pak se vypravili dál trochu do kopce, abychom objevili náš cíl – Rytířovu Lhotu. Trasa byla dlouhá 7 km, ale nikomu to ani nepřišlo…

A na závěr máme pro další přátele přírody a jejich děti a vnoučata malý tip, jak děti zabavit na výletě přírodou kdekoli – pracovní list najdete v příloze… Tak šťastnou cestu a nejen na Den pro přírodu!

Sylvie Staňková, spoluorganizátorka této povedené akce

Dvě menší akce proběhly i u Uherského Hradiště a v Českém středohoří

Olom Den pro přírodu oslavilo i několik členů našeho spolku z Olomouce a okolí, a to výletem do skanzenu Rochus u Uherského Hradiště. Ten zorganizovala Helena Polášková a podala o něm tuto krátkou zprávu:

Pozvání přijalo pět báječných lidiček a společně jsme si výlet užili. Z vlaku v Uherském Hradišti jsme šli po zelené turistické cestě přes Archeologické vykopávky Sady, kde jsme viděli relikty velkomoravských církevních staveb budovaných v 9. století a rozhlednu Rovnina. Vyšlápli jsme si 127 schodů a užívali si krásné výhledy. Pokračovali jsme polní cestou ke kapli sv. Rocha a už jen kousíček do skanzenu Rochus, který je malý, ale o to krásnější. Počasí nám přálo, bylo teplo a sluníčko svítilo. Poslouchali jsme hru na fujaru. Nechtělo se nám jít pryč, ale čas oběda už dávno zvonil a bříška se nám hlásila o svou porci jídla. Rozloučili jsme se se skanzenem a šli do města na oběd. Po obědě nechybělo kafíčko ani pivo. Do odjezdu vlaku jsme měli ještě nějaký čas, a tak jsme se ještě podívali do lapidária na smírčí kříž v Galerii Slováckého muzea a cestou zpět jsme si pochutnali na výborné zmrzlině. Došli jsme na Masarykovo náměstí a vidíme otevřené dveře do kostela sv. Františka Xaverského! Měli jsme veliké štěstí - kostelem nás provedl bývalý kostelník, kterému bylo 82 let, ale znalosti měl úžasné. A pak už byl čas na cestu domů.

      Letošní Den pro přírodu oslavila i naše pražská skupina v čele s Mirkem Prokešem. Spolu s ekologickou platformou Zvonečník uspořádali pražští Přátelé přírody v sobotu 3. června veřejnou výpravu "České Středohoří – prosazený most a zmařená Bukačka". Výprava vedla z Velemína po modré turistické značce pod dálničním mostem vedoucím nad krásným Oparenským údolím a skončila v Malých Žernosekách. Cílem kromě absolvování trasy bylo i připomenout si okolnosti, za kterých vznikal tento jedinečný most, a zmařenou příležitost představovanou nerealizovaným tunelem Bukačka. I tato tematická akce přispěla ke zdaru letošního Dne pro přírodu. Příště zas!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(32)

Aktuality

  • Ekolist.cz: Co nás do konce století čeká? Kvůli suchu mohou hladiny českých řek poklesnout až o 40 %

    17.8.2021

    Zdroj: Povodí Odry Evropu čeká do konce století nebývalé sucho. Podle nejpesimističtějších odhadů klesnou hladiny českých řek až o 40 %, což bude mít drtivý vliv nejen na pitnou vodu a rozmanitost živočichů žijících v naší přírodě, ale také na zemědělství, energetiku či průmysl. Vysoušení půdy má za následek i ničivější povodně po přívalových deštích.

    Od roku 1980 u nás živelní katastrofy způsobily škody v hodnotě 308 miliard korun, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších výsledků v Evropě. Řešením je obnovování přirozených funkcí krajiny, péče o vodní toky či promyšlená výsadba lesů. Více...

  • Piknik v parku: Sníst a vypít vše jsme stihli ještě před deštěm

    17.8.2021

    Img_8387 V půlce prázdnin, v úterý 10. srpna 2021, proběhlo už tradiční setkání členů a příznivců olomouckých Přátel přírody v Rudolfově aleji v hlavní části městských parků. Nechyběl piknik z přinesených pochutin a tekuté občerstvení z nedaleké restaurace. Sníst všechno jsme stihli těsně předtím, než se přihnal vydaný slejvák, před kterým jsme se schovali v restauraci Fontána.

    Fotky z pikniku od Heleny Poláškové a Jany Votroubkové jsou zde.

  • ČT24: Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

    1.8.2021

    Autor: Částka Jiří O zařazení jedné z nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodl ve středu 28. července Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. Bučiny jsou také první českou oblastí označenou jako součást dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Rezervace je tedy jedna z největších v celé republice. Více...

« Novější | Starší »