Den pro přírodu 2023: svátek členů a příznivců našeho spolku

Čeští Přátelé přírody každoročně v sobotu nejbližší datu 5. června, na které připadá Světový den životního prostředí, slaví svůj svátek - Den pro přírodu. V jeho rámci skupiny spolku i jednotliví členové a příznivci vyrážejí do přírody a dělají tam to, co mají rádi. V roce 2023, v sobotu 3. června, uspořádali své akce u příležitosti svátku našeho spolku Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou, z Prahy a z Olomouce. Přinášíme několik fotek a také články s popisem hezkých chvilek, díky kterým budou na letošní Den pro přírodu vzpomínat.

Děkujeme všem našim členům, kteří u příležitosti svátku jejich spolku vyrazili o první červnové sobotě do přírody a reprezentovali tam české Přátele přírody! A ti ostatní budou mít příležitost připojit se k celostátnímu svátku zase za rok - ale už v září oslavíme Celosvětové dny Přátel přírody jako svátek všech členů stejnojmenného mezinárodního hnutí, k němuž se hlásíme. 

Takhle jsme se měli na Dni pro přírodu 2023


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Den pro přírodu jabloneckých Přátel přírody: Stezkami Českým rájem až do Rytířovy Lhoty

Skoro se tomu nechce věřit, ale je to už 8 let, co se členové Jablonecké skupiny Přátel přírody – babičky a dědové s vnoučaty – poprvé vypravili u příležitosti Dne pro přírodu společně ven za poznáváním historie a přírody. Jako vždycky i letos byla připravená trasa trochu dobrodružná, trochu naučná se spoustou úkolů a samozřejmě odměnou v cíli. Účast ovšem byla letos rekordní, padesátimístný autobus sotva stačil pobrat zájemce! Že jsme v našich řadách měli i přátele ze skupiny Naturfreunde Löbau už pro nás není výjimečné, ale zaručeně rekordní byl letos věkový rozdíl. Nejstarší účastník 75 + a naproti tomu nejmladší necelý rok věku, ten jediný nešel po svých, ale v manduce s maminkou. Také jsme konstatovali, že za těch 8 let se nám prostřídaly už dvě generace dětí. Jen organizátorky Světlana a Sylva zůstávají stejné, i když samozřejmě taky stárnou! ;-) Ani covidové roky nás nezastavily a těší nás, že dnes, když se hodně mluví o tom, jak děti nejsou zvyklé se hýbat, ty naše s námi vyrazí do přírody pěkně po svých.

A kde že jsme to letos vlastně byli? V našem krásném Českém ráji, Start byl ve „filmové“ vesničce Vesec a dvěma krásnými údolími jsme dorazili k tajemnému hradu Kost. Prohlédli jsme si ho a pak se vypravili dál trochu do kopce, abychom objevili náš cíl – Rytířovu Lhotu. Trasa byla dlouhá 7 km, ale nikomu to ani nepřišlo…

A na závěr máme pro další přátele přírody a jejich děti a vnoučata malý tip, jak děti zabavit na výletě přírodou kdekoli – pracovní list najdete v příloze… Tak šťastnou cestu a nejen na Den pro přírodu!

Sylvie Staňková, spoluorganizátorka této povedené akce

Dvě menší akce proběhly i u Uherského Hradiště a v Českém středohoří

Olom Den pro přírodu oslavilo i několik členů našeho spolku z Olomouce a okolí, a to výletem do skanzenu Rochus u Uherského Hradiště. Ten zorganizovala Helena Polášková a podala o něm tuto krátkou zprávu:

Pozvání přijalo pět báječných lidiček a společně jsme si výlet užili. Z vlaku v Uherském Hradišti jsme šli po zelené turistické cestě přes Archeologické vykopávky Sady, kde jsme viděli relikty velkomoravských církevních staveb budovaných v 9. století a rozhlednu Rovnina. Vyšlápli jsme si 127 schodů a užívali si krásné výhledy. Pokračovali jsme polní cestou ke kapli sv. Rocha a už jen kousíček do skanzenu Rochus, který je malý, ale o to krásnější. Počasí nám přálo, bylo teplo a sluníčko svítilo. Poslouchali jsme hru na fujaru. Nechtělo se nám jít pryč, ale čas oběda už dávno zvonil a bříška se nám hlásila o svou porci jídla. Rozloučili jsme se se skanzenem a šli do města na oběd. Po obědě nechybělo kafíčko ani pivo. Do odjezdu vlaku jsme měli ještě nějaký čas, a tak jsme se ještě podívali do lapidária na smírčí kříž v Galerii Slováckého muzea a cestou zpět jsme si pochutnali na výborné zmrzlině. Došli jsme na Masarykovo náměstí a vidíme otevřené dveře do kostela sv. Františka Xaverského! Měli jsme veliké štěstí - kostelem nás provedl bývalý kostelník, kterému bylo 82 let, ale znalosti měl úžasné. A pak už byl čas na cestu domů.

      Letošní Den pro přírodu oslavila i naše pražská skupina v čele s Mirkem Prokešem. Spolu s ekologickou platformou Zvonečník uspořádali pražští Přátelé přírody v sobotu 3. června veřejnou výpravu "České Středohoří – prosazený most a zmařená Bukačka". Výprava vedla z Velemína po modré turistické značce pod dálničním mostem vedoucím nad krásným Oparenským údolím a skončila v Malých Žernosekách. Cílem kromě absolvování trasy bylo i připomenout si okolnosti, za kterých vznikal tento jedinečný most, a zmařenou příležitost představovanou nerealizovaným tunelem Bukačka. I tato tematická akce přispěla ke zdaru letošního Dne pro přírodu. Příště zas!

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

  • 11. Setkání Přátel Přírody v Lužických horách

    16.4.2024

    Rekreacni-stredisko-svor

    Hurá do Lužických hor a skal!

    Čt – ne 03.–06.10.2024 ▪ Svor u Nového Boru, Liberecký kraj

    Máte chuť vypravit se s přáteli do CHKO Lužické hory? Poznat nový kout naší krásné vlasti? Přátelé přírody - skupina Liberec ve spolupráci s Přáteli přírody Jablonec nad Nisou vás srdečně zvou na podzimní celostátní setkání členů a příznivců spolku Přátelé přírody, z. s. Setkání Přátel přírody bude opět, už pojedenácté, čtyřdenním pestrým, aktivním a atraktivním srazem lidí z různých konců Česka, ale s podobným myšlenkovým nastavením. Na programu je pěší turistika po zajímavých přírodních a historických místech Lužických hor, besedy a večerní posezení s kytarou i bez.

    Podrobnosti najdete v pozvánce zde: ppsetk24pgm.pdf (pratele-prirody.cz)

« Novější | Starší »