Devátý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody proběhl v Chocni

Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Letos bylo jejich Setkání o to významnější, neboť spolek slaví v roce 2021 třicet let od svého znovuobnovení. Navazuje na předválečné hnutí Přátel přírody, jehož první skupina vznikla v severních Čechách už v roce 1897, ale které během dvou totalit 20. století nemohlo v Českých zemích působit. K obnovení spolku tak došlo až v roce 1991 v Jablonci nad Nisou a dnes čeští Přátelé přírody působí hned v sedmi krajích. A právě to, jak to s obnovením tehdy bylo, si připomněli během jednoho z večerů, kdy toto významné výročí oslavili a veselou formou vzpomněli i na další mezníky provázející novodobé dějiny českých Přátel přírody.

Jejich choceňský sraz proběhl právě tak „napůl cesty“ mezi jednotlivými regiony a členové spolku si po čtyřech dnech domů odváželi spoustu zážitků ze společných chvil strávených se starými známými, ale i těmi, kdo na Setkání Přátel přírody zavítali poprvé. Program si každý z účastníků mohl poskládat z nabídky organizovaných i individuálních aktivit. Největší zájem byl o exkurzi po pamětihodnostech Litomyšle, pěší výlety do Vysokého Mýta, poutní místo Vraclav, hrady Potštejn a Litice nad Orlicí, stranou nezůstalo ani nejbližší okolí místa srazu. Denní zážitky z přírody a historie regionu byly doplněny večerními posezeními s živou hudbou, bowlingovým turnajem, korálkovacím workshopem či noční procházkou po pamětihodnostech Chocně.

Tomu, že byla akce opět úspěšná a líbila se, svědčí i to, že ještě před jejím koncem začali účastníci přemýšlet, kde se uskuteční za rok, a po společné závěrečné fotce se někteří od sebe nemohli odtrhnout. Tak zase za rok na nějakém zajímavém místě!

Výběr z fotek najdete zde: www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/7720080

(Autoři: Jana Votroubková, Helena Polášková, Marta P. Pečinková, Antonie Caleková, Hynek Pečinka, Sylvie Staňková)

Ochutnávka fotek 9. ročník Setkání Přátel přírody Choceň - Napůl cesty


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(51)

Aktuality

  • Kraj kolem česko-saské řeky byl vyhlášen Povodím roku. Němečtí Přátelé přírody chystají spoustu tematických akcí

    16.5.2020

    Elster-titel Němečtí Přátelé přírody dlouhodobě připomínají, že ochrana povodí řek a potoků je nezbytností pro přežití celého ekosystému a s ním i člověka. Proto udělují vždy na dva roky některé z říčních oblastí titul Povodí roku, s čímž je spojen cyklus aktivit pro veřejnost, od debat a výstav po společné cyklojízdy nebo turistické pochody. Letos tento titul získala řeka Weisse Elster, která jako Bílý Halštrov pramení v českém Ašském výběžku. Na našem území je ale pouze 12 km z jejího 257 km dlouhého toku. V Sasku protéká například Lipskem, Gerou a u města Halle ústí do Sály. Na jejím toku je kromě krásné přírody i 83 hradů a zámků, což je obdobné jako na francouzské Loiře. Čeští Přátelé přírody se do krajiny řeky Weisse Elster plánují vypravit příští léto na společnou akci se svými saskými kolegy. Snad to vyjde.

  • A přece se chodí! Jablonecký jarní pochod se i přes omezení uskutečnil, i když trochu jinak

    3.5.2020

    X20200502_212622 Navzdory době, která kvůli ochraně proti koronaviru nepřeje společným akcím, se členové Přátel přírody v Jablonci nad Nisou rozhodli nenechat padnout 16. ročník svého tradičního Jarního mezinárodního pochodu. Vypravili se, jak bylo původně  plánováno, v sobotu 2. 5. na vycházku Riegrovou stezkou podél řeky Jizery. Jarní pochod to skutečně byl, i když spíše aprílový než květnový. V souladu s pravidly koronaochrany se skupinka menší než 10 osob setkala na své cestě se slunečními paprsky, dešťovými přeháňkami, ale také s ledovými padajícími kroupami. Jablonečáci si naplno užili první svobodný společný výlet po třech měsících. Mezinárodní jejich pochod bohužel letos nebyl, ale příští rok si to jistě vynahradí.

  • John Muir – muž, jehož památku nejlépe oslavíte výpravou do divočiny

    21.4.2020

    Nd14_p50_01_0 „Tisíce unavených, přecivilizovaných lidí s otřesenými nervy začínají zjišťovat, že jít do hor znamená vracet se domů. Že divočinu člověk potřebuje,“ prohlašoval už bezmála před 200 lety John Muir, ve Skotsku narozený americký přírodovědec a spisovatel, jenž stál u kolébky hnutí na ochranu přírody.

    Byl jedním z prvních zastánců myšlenky ochrany divočiny formou národních parků a ve své době jejím nejvýraznějším mluvčím. Už jako dítě si vytvořil hluboký vztah ke světu přírody a byl celý život na fyzické i duchovní cestě plné zkoumání, zjevení, útrap a zázraků. Prohlašoval, že přírodu je třeba chránit, ne pro náš užitek, ale kvůli ní samotné. Letos v dubnu uplynulo 182 let, co se narodil... Celý článek...

« Novější | Starší »