Devátý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody proběhl v Chocni

Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Letos bylo jejich Setkání o to významnější, neboť spolek slaví v roce 2021 třicet let od svého znovuobnovení. Navazuje na předválečné hnutí Přátel přírody, jehož první skupina vznikla v severních Čechách už v roce 1897, ale které během dvou totalit 20. století nemohlo v Českých zemích působit. K obnovení spolku tak došlo až v roce 1991 v Jablonci nad Nisou a dnes čeští Přátelé přírody působí hned v sedmi krajích. A právě to, jak to s obnovením tehdy bylo, si připomněli během jednoho z večerů, kdy toto významné výročí oslavili a veselou formou vzpomněli i na další mezníky provázející novodobé dějiny českých Přátel přírody.

Jejich choceňský sraz proběhl právě tak „napůl cesty“ mezi jednotlivými regiony a členové spolku si po čtyřech dnech domů odváželi spoustu zážitků ze společných chvil strávených se starými známými, ale i těmi, kdo na Setkání Přátel přírody zavítali poprvé. Program si každý z účastníků mohl poskládat z nabídky organizovaných i individuálních aktivit. Největší zájem byl o exkurzi po pamětihodnostech Litomyšle, pěší výlety do Vysokého Mýta, poutní místo Vraclav, hrady Potštejn a Litice nad Orlicí, stranou nezůstalo ani nejbližší okolí místa srazu. Denní zážitky z přírody a historie regionu byly doplněny večerními posezeními s živou hudbou, bowlingovým turnajem, korálkovacím workshopem či noční procházkou po pamětihodnostech Chocně.

Tomu, že byla akce opět úspěšná a líbila se, svědčí i to, že ještě před jejím koncem začali účastníci přemýšlet, kde se uskuteční za rok, a po společné závěrečné fotce se někteří od sebe nemohli odtrhnout. Tak zase za rok na nějakém zajímavém místě!

Výběr z fotek najdete zde: www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/7720080

(Autoři: Jana Votroubková, Helena Polášková, Marta P. Pečinková, Antonie Caleková, Hynek Pečinka, Sylvie Staňková)

Ochutnávka fotek 9. ročník Setkání Přátel přírody Choceň - Napůl cesty


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(33)

Aktuality

  • Přátelé přírody Olomouc: Makrely s kytarami ovládly Týneček

    18.7.2021

    X20210716_185528 Tradiční posezení v letní atmosféře spojené s vůní grilovaných makrel a jiných pochutin a pořádnou porcí akustické hudby se tentokrát uskutečnilo v pátek 16. července v olomoucké městské části Týneček. Pozvání na naši akci "Makrela s kytarou" využilo téměř 50 našich členů a příznivců, které jsme rádi náležitě uspokojili po stránce jídla, pití i zábavy.

    Více zde: https://www.malaliska.cz/news/makrely-s-kytarami-ovladly-tynecek/

  • ČSO: Mokřadní ráj na jinak vyprahlé jižní Moravě. Na Hodonínsku vytváříme ptačí park

    7.7.2021

    Kormorani-mali Podmáčené louky, mokřady i suché písčité hrúdy. U Dubňan na Hodonínsku vzniká od roku 2020 Ptačí park Kosteliska České společnosti ornitologické (ČSO). Loni se podařilo vykoupit klíčové pozemky, od letošního roku bude Jihomoravská pobočka ČSO obnovovat a rozšiřovat biotop, aby se tu dařilo ptákům a dalším živočichům. Vše s využitím tradičních metod hospodaření jako je pastva, kosení nebo ořez vrb na hlavu.

    Ještě předloni bylo území v nivě říčky Kyjovky neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Více...

  • Ekolist.cz: Unikátní Moravský kras je druhou nejstarší CHKO v Česku, už 65 let

    7.7.2021

    Morkras Chráněná krajinná oblast (CHKO) Moravský kras, od jejíhož vyhlášení uplyne 4. července 65 let, je druhou nejstarší CHKO v ČR. Moravský kras, který leží v Jihomoravském kraji severně od Brna, patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, pět z nich jsou přístupné veřejnosti.

    Jedná se o Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinskou jeskyni, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity. Více...

« Novější | Starší »