Devátý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody proběhl v Chocni

Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Letos bylo jejich Setkání o to významnější, neboť spolek slaví v roce 2021 třicet let od svého znovuobnovení. Navazuje na předválečné hnutí Přátel přírody, jehož první skupina vznikla v severních Čechách už v roce 1897, ale které během dvou totalit 20. století nemohlo v Českých zemích působit. K obnovení spolku tak došlo až v roce 1991 v Jablonci nad Nisou a dnes čeští Přátelé přírody působí hned v sedmi krajích. A právě to, jak to s obnovením tehdy bylo, si připomněli během jednoho z večerů, kdy toto významné výročí oslavili a veselou formou vzpomněli i na další mezníky provázející novodobé dějiny českých Přátel přírody.

Jejich choceňský sraz proběhl právě tak „napůl cesty“ mezi jednotlivými regiony a členové spolku si po čtyřech dnech domů odváželi spoustu zážitků ze společných chvil strávených se starými známými, ale i těmi, kdo na Setkání Přátel přírody zavítali poprvé. Program si každý z účastníků mohl poskládat z nabídky organizovaných i individuálních aktivit. Největší zájem byl o exkurzi po pamětihodnostech Litomyšle, pěší výlety do Vysokého Mýta, poutní místo Vraclav, hrady Potštejn a Litice nad Orlicí, stranou nezůstalo ani nejbližší okolí místa srazu. Denní zážitky z přírody a historie regionu byly doplněny večerními posezeními s živou hudbou, bowlingovým turnajem, korálkovacím workshopem či noční procházkou po pamětihodnostech Chocně.

Tomu, že byla akce opět úspěšná a líbila se, svědčí i to, že ještě před jejím koncem začali účastníci přemýšlet, kde se uskuteční za rok, a po společné závěrečné fotce se někteří od sebe nemohli odtrhnout. Tak zase za rok na nějakém zajímavém místě!

Výběr z fotek najdete zde: www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/7720080

(Autoři: Jana Votroubková, Helena Polášková, Marta P. Pečinková, Antonie Caleková, Hynek Pečinka, Sylvie Staňková)

Ochutnávka fotek 9. ročník Setkání Přátel přírody Choceň - Napůl cesty


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(3)

Aktuality

  • Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích v Praze

    5.4.2024

    Prokopske_udoli

    Mladí Přátelé přírody z německého Metzingenu o Velikonocích pobývali v Praze a měli vskutku nabitý program. Projevili zájem o prohlídku památníku protinacistického odboje Pečkárna (zachovalé cely a výslechové místnosti pražského gestapa), kdy využili mimořádného otevření budovy na rohu ulic Washingtonovy a Politických vězňů.

    Druhý den šli trasu přírodním parkem Rokytka až do Hloubětína (cca 8 km), za krásného slunečného počasí a teplot jako v létě. Následovala společná večeře v restauraci Kovářská Vulkanus, jejich připravená prezentace zvyklostí a ochutnávka delikates z německé oblasti Švábsko. K tomu hudební představení našich kamarádů Aleny Lvíčka, Zbyňka a Pavla k poslechu i zpěvu.

    Dalším turistickým počinem s úžasnými výhledy byla trasa Prokopským údolím do Hlubočep. Na závěr pobytu je Mirek Prokeš provedl bývalým pevnostním městem a židovským ghettem Terezín a poté pokračovali autem do své domoviny. Pozdrav a poděkování zde: Bericht-fachkrfteprogramm-cz

  • Zvonečník: Xaverovský háj a přírodní rezervace Klánovický les

    5.4.2024

    Pocernicky_rybnik Milovníci sobotních výletových akcí do přírody si mohou přijít na své 20. dubna. Vyrazíme na rozhraní přírodní památky Xaverovský háj a přírodní rezervace Klánovický les. V současnosti tu vede silnice a v budoucnu snad také vysokorychlostní železnice - ovšem s biokoridorem. Příklady takových řešení jsou známé ze světa, je na místě přiblížit si biologickou hodnotu přilehlých chráněných území a zamyslet se, jak omezit nežádoucí vlivy na ně. Vedení spolku Zvonečníku se také distancuje od letošního stanoviska Zeleného kruhu k vysokorychlostním železnicím, protože podrývá vstřícnost Správy železnic k ekologickým řešením a jde proti VRT v době, kdy stavěné dálnice (včetně té jihočeské na Posázaví) mají větší vlivy bez pardonu. Na dohled budeme mít území Běchovic k dostavbě D0, golfová hřiště, ale navštívíme také Počernický rybník, zámecký park a akci zakončíme ve vynikajícím pivovaru. Více na https://prirode-bliz.webnode.cz/news/vysokorychlostni-zeleznice-vyprava-xaverov/

  • Zvonečník: Na skládku, nebo do spalovny?

    5.4.2024

    Spalovna Odpad na skládky místo do spaloven? Již ve středu 10. dubna dopoledne pořádáme debatu v malešické spalovně odpadů k otázkám odpadů končících zbytečně na skládkách a ne ve spalovnách. Bohužel u řady obcí je dosud koncovka zbytkového směsného odpadu jen na skládkách! Řeší se také složité zálohování dokonce kovových obalů, přitom například ocelové plechovky a konzervy ve směsném odpadu při končení ve spalovnách lze bezproblémově recyklovat (vytáhnout magnety z popela). Spalovny bývají různě legislativně a ekonomicky znevýhodňovány a zlí jazykové snadno mohou konstatovat, že skládky přeci potřebuje fond životního prostředí a jsou pro obce i levnější. Věříme, že po dlouhé době zákopů ekologů a technologů se může ledacos pohnout.Více na:https://www.klimazmeny.cz/news/odpad-na-skladky-misto-do-spaloven/

« Novější | Starší »