Devátý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody proběhl v Chocni

Na prodloužený víkend od 30. září do 3. října 2021 zavítala do východočeské Chocně padesátka účastníků Setkání Přátel přírody. Devátý ročník celostátního srazu členů spolku Přátelé přírody, z. s., přinesl tradiční mix programu, v němž nechyběla pěší turistika, cykloturistika a exkurze po lákadlech regionu, večerní posezení s kytarami, bowlingový turnaj, výtvarná dílna či výměna zkušeností a tipů na další činnost.

Do Chocně se na tento program těšili a aktivně si jej užili zástupci několika skupin spolku z různých krajů Česka, kteří po loňské vynucené covidové přestávce navázali na osm ročníků svého celostátního srazu. Letos bylo jejich Setkání o to významnější, neboť spolek slaví v roce 2021 třicet let od svého znovuobnovení. Navazuje na předválečné hnutí Přátel přírody, jehož první skupina vznikla v severních Čechách už v roce 1897, ale které během dvou totalit 20. století nemohlo v Českých zemích působit. K obnovení spolku tak došlo až v roce 1991 v Jablonci nad Nisou a dnes čeští Přátelé přírody působí hned v sedmi krajích. A právě to, jak to s obnovením tehdy bylo, si připomněli během jednoho z večerů, kdy toto významné výročí oslavili a veselou formou vzpomněli i na další mezníky provázející novodobé dějiny českých Přátel přírody.

Jejich choceňský sraz proběhl právě tak „napůl cesty“ mezi jednotlivými regiony a členové spolku si po čtyřech dnech domů odváželi spoustu zážitků ze společných chvil strávených se starými známými, ale i těmi, kdo na Setkání Přátel přírody zavítali poprvé. Program si každý z účastníků mohl poskládat z nabídky organizovaných i individuálních aktivit. Největší zájem byl o exkurzi po pamětihodnostech Litomyšle, pěší výlety do Vysokého Mýta, poutní místo Vraclav, hrady Potštejn a Litice nad Orlicí, stranou nezůstalo ani nejbližší okolí místa srazu. Denní zážitky z přírody a historie regionu byly doplněny večerními posezeními s živou hudbou, bowlingovým turnajem, korálkovacím workshopem či noční procházkou po pamětihodnostech Chocně.

Tomu, že byla akce opět úspěšná a líbila se, svědčí i to, že ještě před jejím koncem začali účastníci přemýšlet, kde se uskuteční za rok, a po společné závěrečné fotce se někteří od sebe nemohli odtrhnout. Tak zase za rok na nějakém zajímavém místě!

Výběr z fotek najdete zde: www.zonerama.com/Prateleprirody/Album/7720080

(Autoři: Jana Votroubková, Helena Polášková, Marta P. Pečinková, Antonie Caleková, Hynek Pečinka, Sylvie Staňková)

Ochutnávka fotek 9. ročník Setkání Přátel přírody Choceň - Napůl cesty


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(21)

Aktuality

  • České a evropské občanské organizace k prioritám pro české předsednictví Evropské unie

    29.6.2022

    5-1-800x450 Největší české i evropské environmentální a sociální organizace, mezi nimi i Přátelé přírody, píšou před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik. Upozorňují na ekologické i ekonomické a sociální souvislosti současných krizí - energetické, klimatické i bezpečnostní - a zdůrazňují několik oblastí, kterými by se mělo české předsednictví vážně zabývat, aby bylo možné se s aktuálními mnohočetnými krizemi vypořádat a zajistit férový podíl Evropy na řešení klimatické krize.

    Celé znění dopisu premiéru Fialovi najdete zde.

  • Z Olomouce do Visegrádu. Malá liška objevovala krásy Dunajského ohybu

    20.6.2022

    Navštívili i katedrálu ve Vácu Na pětidenní pobyt do maďarské oblasti Dunajského ohybu, staroslavného Visegrádu a okolí, vyrazila ve středu 8. června dvanáctičlenná skupina Přátel přírody z olomoucké skupiny Malá liška. Vzhledem k předpovědi počasí, která se průběžně plnila, se věnovali spíš poznávání historie než přírody tohoto maďarského regionu na hranici Slovenska. Ale to vůbec nevadilo, protože bylo na co koukat. Samotný Visegrád, kde se v roce 1001 Maďarsko stalo Maďarskem, biskupské město Vác a taky Ostřihom s katedrálou nad Dunajem.

    Po výletech přišel vhod wellness v hotelu, vnitřní i venkovní bazén, a bohatá nabídka visegrádských restaurací. Jen ta dráha z Česka, ale hlavně zpátky domů, byla naprosto tragická. Ale zvykáme si všichni. Výběr fotek z výjezdu je zde.

  • ČeskéNoviny.cz: Vavrouškovu cenu letos dostali ekolog Malík, zoolog Vlašín a žačka Kozlová

    6.6.2022

    1654103177_p2022060107543 Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí letos dostal ekolog a aktivista Jiří Malík. Ocenění má mimo jiné za spolupráci na projektech zadržování vody. Cenu za dlouhodobý přínos dostal zoolog Mojmír Vlašín, který se podle pořadatelů, Nadace Partnerství, celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody v teorii i praxi.

    "Eko zásek roku" určený lidem do 33 let letos porotci udělili žákyni deváté třídy Ludmile Kozlové. Kozlová s přáteli uspořádala řadu drobných, lokálních ekologických projektů. Ceny byly předány 1. června ve Valdštejnském paláci v Praze.

    Celý článek...

« Novější | Starší »