Sousedé mají o sobě vědět

Přátelé přírody z Česka a Saska navázali vzájemný kontakt a domlouvali příští spolupráci

První březnový víkend letošního roku patřil dlouho dopředu připravovanému setkání zástupců spolků Přátel přírody z Česka a německého Saska, které kromě členství v témže hnutí spojuje i společná státní hranice. Ve dnech 6. - 8. 3. 2020 v Naundorfu na okraji Národního parku Saské Švýcarsko desítka českých a jednou tolik saských Přátel přírody vzájemně představilo své spolky i místní skupiny, debatovalo o problémech, které jsou jim společné, prezentovalo své osvědčené projekty a přemýšlelo nad možnostmi další spolupráce svých členů na zemské i místní úrovni. Šlo vlastně o první setkání sousedů, jež spojuje společná hranice, počítáno od 90. let 20. století, kdy došlo k obnovení činnosti hnutí Přátel přírody v Československu a v bývalém Východním Německu. Probíhala sice spolupráce a kontakty mezi místními skupinami, ale pohled "z výšky" přinesl až tento víkend.

Ten začal pozvolným oťukáváním očekávání účastníků v pátek večer a další ráno pokračoval představením činnosti obou spolků a jejich aktuální kondice. Už v tomto bloku zjistili Češi a Sasové, že mají spoustu společného a že si budou rozumět. Našly se i problémy, s nimiž se potýkají oba spolky: nedostatek financí na běžnou činnost, věková struktura členů a hledání zdrojů na společné projekty. K tomu všemu ale také účastníci našli možná řešení. Sobotní odpoledne pak patřilo prezentaci zástupců jednotlivých místních skupin, kteří se chlubili tím, co "u nich doma" dělají, a nestyděli se ani podělit o to, s jakými obtížemi se při své činnosti setkávají. Tato výměna zkušeností a nápadů přinesla cenné tipy všem zúčastněným a pomohla následnému sbírání nápadů a pozvání k budoucím společným aktivitám. V diskusní části odpoledne pak sousedé probírali přínosy vzájemné spolupráce a její možná úskalí. Shodli se, že přeshraniční spolupráce stojí za to, i když vyžaduje daleko více trpělivosti a přípravy než běžná činnost. Osobní kontakty a společné zážitky s podobně naladěnými lidmi, které spolupráce přináší, to ale bohatě vynahradí. 

S těmito myšlenkami se setkání překlopilo do své neformální části. V sobotu večer nikdo z místních, kteří přijeli jen na denní program, domů nepospíchal a účastníci spolu strávili příjemný večer u kytar a povídání. V neděli ještě většina absolvovala půldenní pěší výlet pískovcovým skalním městem pod vedením průvodce z řad saských Přátel přírody. Byla to příjemná tečka za společným víkendem. Z Kooperačního setkání, které bylo podpořeno z prostředků Česko-německého fondu budoucnosti, vznikl i sborník se závěry z diskusí a s kontakty na jeho účastníky, aby bylo navazování budoucí spolupráce rychlejší. Využít je mohou i ostatní zájemci o společné česko-saské akce zaměřené na přírodu, kulturu a historii. A oba spolky Přátel přírody, které dělí už jen geografická bariéra, se těší na budoucí setkávání svých členů na různých úrovních.

Podívejte se na výběr fotek

Materiály ke stažení / Materialien zum Herunterladen


 
 
 
 
 
 
 

Nachbarn sollten voneinander Bescheid wissen

Naturfreunde aus Sachsen und Tschechien kamen ins Kontakt und diskutierten eine künftige Zusammenarbeit

Das erste Märzwochenende gehörte dem seit langem vorbereiteten Treffen von Mitgliedern der Naturfreunde aus Tschechien und Sachsen, die neben der Mitgliedschaft zum gleichen Verband auch eine gemeinsame Grenze verbindet. Vom 6. bis 8. März 2020 stellten in Naundorf am Rande des Nationalparks Sächsische Schweiz je ein Dutzend tschechische und sächsische Naturfreunde ihre Verbände und Ortsgruppen vor, diskutierten gemeinsamen Probleme, präsentierten ihre laufenden Projekte und überlegten Möglichkeiten der weiteren Zusammenarbeit Ortgruppen- und Landesebende. Tatsächlich war es das erste Treffen der Nachbarn seit den 1990er Jahren als die Naturfreundebewegung sowohl in der damaligen Tschechoslowakei als auch Sachsen wieder entstand. Obwohl es bereits heute schon viele Kooperationen und Kontakte zwischen einzelnen Ortsgruppen gibt, war es das erste Treffen auf Landesebene.

Das Wochenende begann mit einem ersten Kennenlernen und der Erwartungsabfrage am Freitagabend und wurde am nächsten Morgen mit der Vorstellung der Aktivitäten beider Verbände und ihrer aktuellen Herausforderung fortgesetzt. Bereits in diesem Block stellten die sächsischen  und tschechischen NaturFreunde fest, dass die Verbände neben den gemeinsamen Werten viele Gemeinsamkeiten haben. Dazu zählen die fehlende Finanzierung und eine ähnliche Altersstruktur der jeweiligen Verbände. Am Samstagnachmittag präsentierten die Vertreter einzelner Ortsgruppen ihre Ortsgruppenarbeit und berichteten auch, auf welche Schwierigkeiten sie dabei immer wieder stoßen.

Dieser Erfahrungs- und Ideenaustausch brachte allen Beteiligten wertvolle Tipps und half beim anschließenden Ideensammeln für zukünftige gemeinsame Aktivitäten. Im Diskussionsteil am Nachmittag diskutierten die Nachbarn die Vorteile gemeinsamer Projekte mögliche Fallstricke. Sie waren sich einig, dass sich eine grenzüberschreitende Zusammenarbeit lohnt, obwohl sie weitaus mehr Geduld und Vorbereitung erfordert als Projekte allein durchzuführen.

Persönliche Kontakte und gemeinsame Erfahrungen mit Menschen, die gleiche Werte teilen, wiegen dies jedoch auf. Mit diesen Erkenntnissen verlagerte sich das Treffen in seinen informellen Teil. Am Samstagabend eilte keiner derjenigen Gastgeber, die nicht in Naunhof übernachteten nach Hause und die Teilnehmer verbrachten einen angenehmen Abend mit Gitarren und Plauderei.

Am Sonntag gab es eine gemeinsame halbtägige Wanderung von Naundorf über die Rauenstein unter Leitung des Königsteiner Naturfreundes Dietmar Böhme zurück in die Familienferienstätte. Es war ein wunderschöner Abschluss des gemeinsamen Wochenendes. Das Kooperationstreffen wurde vom Deutsch-Tschechischen Zukunftsfonds unterstützt. Und beide Naturfreundeverbände, die nur durch eine geografische Barriere getrennt sind, freuen sich auf viele zukünftige Treffen ihrer Mitglieder auf verschiedenen Ebenen.

Die Bilderauswahl anschauen

Materiály ke stažení / Materialien zum Herunterladen

Těšíme se na své sousedy. Proběhne první česko-saské kooperační setkání Přátel přírody

Kooperation-msbs-2015 Začátkem března, přesněji o víkendu 6. – 8. 3. 2020, proběhne v obci Naundorf v Česko-saském Švýcarsku setkání zástupců spolků Přátel přírody z obou stran společné hranice. Zaměřeno bude na navázání vztahů a ověření možností spolupráce na různých úrovních.

Společné aktivity českých Přátel přírody a saských NaturFreunde už spoustu let probíhají například na úrovni saských skupin z Löbau či Plauen a Přátel přírody z Jablonce nad Nisou a jsou přirozenou součástí každoroční spolkové činnosti. Přeshraniční partnerství mezi Přáteli přírody posilují společné výlety i jiné aktivity.

Nyní se ale bude vůbec poprvé konat setkání na úrovni vedení obou spolků Přátel přírody. Sasové a Češi, které spojuje členství v tomtéž mezinárodním hnutí, se chtějí mezi sebou poznat, seznámiz se s kondicí svých spolků a podmínkách jejich činnosti, vyměnit si příklady dobré praxe Cesko-nemecko-vlajky-300x240 a společně s dalšími přítomnými z řad místních skupin prodiskutovat možnosti budoucí spolupráce na centrální, ale i na možná důležitější lokální úrovni, protože právě zde je největší prostor pro vznik konkrétních projektů a udržování opravdových osobních vazeb a mezilidských vztahů, které jsou pro dobré sousedy to hlavní.

Kooperační setkání českých a saských Přátel přírody bylo podpořeno z prostředků Česko-německého fondu budoucnosti.

Článek našich saských partnerů je zde.

Ilustrační foto

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

 ----socialní ikony----

.

.

.

Friends of Nature Czechia

Naturfreunde Tschechien

int(2)

Aktuality

  • 10. výroční konference NFI v Heerlenu v Nizozemsku

    23.9.2024

    460739169_930533589118475_4480450381209075603_n

    460862449_930534102451757_4583998205332442998_n

    Ohlédnutí za již 10. výroční konferencí NFI v Heerlenu v Nizozemsku, které se zúčastnil Mirek Prokeš. Přátelé z Nizozemska, kteří se  zúčastnili této nezapomenutelné události, posílají srdečné pozdravy a poselství všem: „Ve světě, kde konflikty stále vrhají stín, jsme jednotní v našem závazku k lepší budoucnosti. Dnes byl podán mírový návrh, který symbolizuje naši kolektivní snahu ukončit války v Evropě i mimo ni. Společně věříme v sílu přírody a lidstva, která podporuje harmonii." Další ročník se již začíná připravovat, podrobnosti o konferenci se brzy dozvíme od Mirka! Další fotky jsou zde:#NFIConference #Heerlen2024 #WeekendVibes #naturefriendstogheter #naturefriendsinternational

     460933270_930533862451781_6360068084892522742_n460852888_930534325785068_8967279605953712706_n

  • Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    15.8.2024

    2188452971

    Na desítkách míst v Česku se lidé mohou zúčastnit přednášek o životě netopýrů

    Přednášky či noční exkurze nabídne program Netopýřích nocí. Akce se mezi 17. srpnem a 20. zářím budou konat na více než 50 místech v Česku, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s řadou památek, muzeí a nevládních organizací. „Letos zveme na celkem 53 netopýřích nocí. Na lokalitách atraktivních pro lidi i letouny, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo staré parky, se lidé mohou těšit na hravé aktivity pro děti, přednášky, besedy i vycházky s odborníky a rovněž na ukázky metod výzkumu netopýrů s pomocí ultrazvukových detektorů či odchytu do sítí. Na řadě míst nebudou chybět ani oblíbená blízká setkání s ochočenými handicapovanými netopýry,“ uvedla koordinátorka akce Jana Vandrovcová.

    Život netopýrů může být mnohdy úzce spjat s lidskými životy. Netopýří úkryty se mohou nacházet v nejrůznějších budovách, včetně panelových a rodinných domů, ve starých stromech v parcích a zahradách. Nejvíce ohrožuje netopýry zánik jejich tradičních úkrytů. „Problematické jsou rekonstrukce budov, rozsáhlá kácení vzrostlých stromů či nešetrné zásahy a rušení na zimovištích. Dlouhodobě se proto kromě monitoringu a praktických opatření zaměřujeme na seznamování široké veřejnosti se způsobem života netopýrů a možnostmi nekonfliktního soužití s nimi,“ dodala Vandrovcová.

    Lidé si v rámci programu mohou prohlédnout handicapované netopýry, poslechnout si přednášky o jejich životě anebo jít na vycházku s ultrazvukovým detektorem ke sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Pro děti je připravený na některých místech i naučný film. Na některé akce je nutné se registrovat dopředu. Podrobný program mohou lidé najít na webu akce.

    Zdroj: archiv ČESON

  • Nadměrný turismus: výstava ve Vídni Architekturzentrum Ausstellungs halle 2

    26.6.2024

    Wg3focrw

    Cestovní ruch se po desetiletí neustále zintenzivňuje a stal se nedílnou součástí našeho západního životního stylu. Přinesl přidanou hodnotu, prosperitu a kosmopolitnost i do těch nejodlehlejších oblastí a zabránil tak migraci. To je kladná stránka cestovního ruchu. Na druhou stranu existují negativní efekty, jako je dav lidí, velké dopady na životní prostředí a rostoucí ceny pozemků. Turistická centra trpí přílivem návštěvníků, zatímco jiná místa jsou upozaděna. Komunity jsou rozdělené: na jedné straně těží z cestovního ruchu, na druhé straně si stále více uvědomují nežádoucí vedlejší efekty. A vzhledem k tomu, že cestovní ruch závisí na počasí více než jiná ekonomická odvětví, je překvapivé, že změna klimatu je zde často stále okrajovou záležitostí. Pomocí jasných ilustrací, příkladů a údajů výstava, mimo jiné, ukazuje: interakce mezi cestovním ruchem a ekonomickým růstem, rostoucími emisemi CO2 nebo vysídlením místního obyvatelstva prostřednictvím eskalace bydlení a životních nákladů – i když se turistické ubytování stále více stává investiční nemovitostí. 

    Z newsletteru Naturfreunde Internationale

« Novější | Starší »